EURO 2018
EURO  2018

Házená v TV

14. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 1. semifinále
14. 12. 2018 21:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 2. semifinále
16. 12. 2018 14:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: O 3. místo
16. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: Finále
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
9.10.2012 otevřeno: 1244 x

Náročný týden ženské reprezentace

Minulou neděli se v Břvích sešel národní celek házenkářek, aby zde také po více než sedmi dnech akci skončil. Jaká byla? Na to jsme se ptali trenéra Jana Bašného.Ženskou reprezentaci připravující se na evropský šampionát v Srbsku čekal nejdříve blok fyzické přípravy v Jizerských horách a následně herní příprava v Mostu, kde se tým střetl ve čtvrtek s Německem, se kterým v neděli večer sehrál odvetu v Lipsku.

 

Trenér Jan Bašný při time-outu během přátelského utkání ČR - Německo (4. října 2012, 30:23). Foto: Z. Koza.

 

Pane trenére, ten týden byl asi hodně náročný.
 

Byly to skutečně náročné dny. U všech hráček byla únava hmatatelná už při odjezdu do Německa a to ovlivnilo i náš výkon v odvetě.

 

Ta se vyvíjela zcela odlišně než první duel. Přeci jen mezi sedmibrankovou výhrou a devítibrankovou prohrou je veliký rozdíl.
 

Tomu našemu stavu určitě nepřidala ani několikahodinová cesta autobusem, ostatně i Němky na tom v případě zápasu v Mostu byly obdobně. Také ony určitě na naší půdě působily méně důrazně než v domácím prostředí, naopak nám právě důraz oproti čtvrtku hodně chyběl. Možná i kvůli cestování hostů oba domácí celky tak jasně dominovaly. Ještě je k tomu třeba připočíst divácký faktor, protože jak v Mostu, tak v Lipsku lidé hnali domácí tým kupředu.

 

Ten německý se navíc hrál ve specifické atmosféře...
 

On se ve výborné atmosféře hrál i zápas na naší půdě, za což divákům děkujeme. Ten německý měl slavnostnější ráz, ať už kvůli tryzně za Wunderlicha nebo kvůli loučení Jurackové. V nadsázce jsem pro tamní novináře poznamenal, že jsme slušný národ a nechtěli jsme pokazit Němcům slavnostní den. To je opravdu ale jen nadsázka, chtěli jsme uspět i v odvetě, ale vedle už zmíněného důrazu nám chyběla i rychlost. Ty proslovy a oslavy nám navíc trochu narušily předzápasový program.

 

Důraznou obranu Němky v prvním zápase pouze naznačily, v odvetě ale ještě přitvrdily a prostor k
obvyklému brankovému přídělu nenechaly ani Ivetě Luzumové. Foto: M. Vysloužilová.

 

Jak se v těchto dvou utkáních dařilo ozkoušet nové herní varianty?
 

Taktická příprava byla důležitým aspektem našeho srazu. Nebrali jsme minulý týden jako dobytí baterií v Jizerských horách a následné odehrání přátelských zápasů. Na nových kombinacích jsme začali pracovat i v Chebu a pokračovali na severu Čech. Přestože Němky vysunutou obranu, na kterou se aktuálně nejintenzivněji připravujeme, nehrály, už proti nim jsme si ledacos ozkoušeli. Úspěšnost kombinací nebyla pochopitelně na obranu 0-6 nějak oslnivá, ale je důležité je, že holky si je mohly vyzkoušet i v zápasových podmínkách, aby si je trochu zažily, protože myslím, že v Srbsku je využijeme.
 

 

Blíží se termín, kdy oznámíte širší, osmadvacetičlenný kádr pro EURO. Už máte jasno i o tom užším, který pocestuje na šampionát?

Řada z holek, které v uplynulém období patřily mezi důležité hráčky týmu, se teď potýká se zdravotními problémy. Růčková, Simerská i Keclíková laborují se zraněním kolena a bude tedy hodně záviset na tom, jak se právě tyto hráčky dají do kupy zdravotně a na jaké budou herní úrovni po návratu na palubovku. O užší nominaci tedy zatím s Dušanem Polozem jasno nemáme.

 

Už v Chebu jste zkoušeli mladé hráčky, které byly ještě letos v létě juniorkami, na poslední sraz dorazila legionářka Iveta Matoušková. Jak jste s nimi byl spokojen?

 

Mladé holky opět nezklamaly, stejně jako na své první reprezentační akci v září. Zvláště Tereza Kubáčková splnila v Mostě přesně to, co jsme od ní chtěli. Co se týče Ivety Matouškové, tak jí osobně vyšel paradoxně více odvetný zápas, kde ukázala, že nám může pomoci, ale jak už jsem řekl, hodně bude záviset na zdraví dalších hráček.

 

Říkáte, že Ivetě Matouškové odveta v Německu herně vyšla lépe, podle statistik se zdá že se naopak trápily tradiční střelecké opory.
 

Střelecky patří dlouhodobě mezi naše tahounky Romana Chrenková s Ivetou Luzumovou, a když se podíváme na čísla, tak v Mostě daly dohromady branek deset, v Lipsku jen dvě. To je taky jeden z rozdílů těch dvou utkání. Ale to je prostě sport a nejde být stále dokola nejlepším střelcem týmu.

 

Klára Černá si v obou zápasech s Německem připsala čtyři zásahy, čímž navázala na svůj brankový průměr ze zářijového
turnaje O štít města Chebu. Foto: M. Vysloužilová.

 

Zatím jsme hovořili převážně o herním programu, ale celou akci zahájil blok fyzické přípravy. Splnila Vaše očekávání?
 

Využili jsme možnosti rozšířit na první dny srazu realizační tým o fyzického trenéra, kterým byl někdejší biatlonista Štěpán Cubírka. Na chatě v Rejdicích v Jizerských horách jsme se obnovení fyzické kondice intenzivně věnovali a já jsem byl rád, že to probíhalo zajímavějšími prostředky než je běhání po ovále nebo v hale. Takže spokojenost s touto fází určitě panuje. Projevilo se to na vyčerpání hráček na konci srazu a především v zápase s Němkami, ale byla to nutná daň za potřebu obnovit trošku fyzický fond. Co se týče herní přípravy, tak jsme si vedle přípravy v mostě sobotní trénink naplánovali do Lovosic a podívali se tam i na benefiční fotbalový zápas místních házenkářů. Na cestě do Lovosic vidím největší pozitivum v tom, že jsme se při tréninku v hale vystřídali s reprezentačním výběrem kouče Salače a mladé holky se mohly podívat, jak trénuje seniorský tým.
 

 

Jaké jsou další plány Vašeho výběru?
 

Na konci listopadu nás čeká turnaj na Ukrajině, který bude důkladnou prověrkou, a budeme si moci na vlastní kůži ověřit, jestli už jsme lepším a vyzrálejším celkem, než ten který v roce 2011 v Chebu Ukrajinkám podlehl rozdílem 19 branek. Vzhledem k našemu vzájemnému souboji v základní skupině Mistrovství Evropy se nedá čekat, že by oba týmy odtajnily všechny karty, ale bude to zajímavý indikátor naší výkonnosti. Před odjezdem na EURO nás ještě čekají přípravné duely s Islanďankami, ale všichni už máme v hlavách start šampionátu. Vždyť už se rychle blíží.

 

Děkujeme za rozhovor.