2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
21.6.2012 otevřeno: 2005 x

Čeští mladíci proti Srbům střídavě úspěšní

Junioři a dorostenci včera v Jablonci zahájili blok přípravných utkání před svými evropskými šampionáty.

 

Obě věkové kategorie uspěli v jarních kvalifikacích a nyní se na společném místě připravují na vrchol letošní sezóny. K přátelským duelům si pozvali stejně staré Srby a Poláky, s nimiž dohromady sehrají čtyři utkání (v každé kategorii).

 


Juniorským tým trenérů Jaroslava Hudečka a Pavla Faráře se sešel ve stejné sestavě jako při úspěšné kvalifikaci, tedy bez plzeňského střelce Milana Škvařila. Bohužel se již kvůli problémům s ramenem od něj odpojil zlínský Rudolf Kafka a po včerejším utkání s Rusy odjel na vyšetření do nemocnice také Jan Úžek z Karviné.

 

Včerejší zápas trenéry příliš nepotěšil ani z hlediska předvedeného výkonu. V první poločase se lépe nabuzení Srbové dostali do výrazného vedení, a i když se po přestávce českému výběru podařilo opakovaně přiblížit na rozdíl jediné branky, v zápase nakonec podlehl soupeři 27:29 (11:16). „Srbové nás předčili především v důrazu a nasazení, což bylo markantní především v úvodu zápasu a nebudu tvrdit, že nás to nezklamalo. Tyto zápasy jsou poslední prověrka před mistrovstvím a očekáváme, že do toho kluci dají maximum,“ hodnotil zápas Pavel Farář.

 

Nedůraz se projevil i ve výrazně povedenějším druhém poločase, kdy se v rozhodujících okamžicích nepodařilo českým hráčům úspěšně zabojovat o odražené míče na vlastním brankovišti. To je stálo lepší výsledek v prvním zápase, ve kterém se výraněji střelecky prosadilo pouze jičínské duo Vocásek – Babák (dohromady 17 branek). V sobotu vyhlášený Talent české házené za uplynulou sezónu, Tomáš Babák, dokonce zatížil konto Srbů 12 zásahy.

 


Dorostenecký tým (vedený Tomášovým otcem Petrem Bábakem a asistentem Jiřím Mičolou) řeší v Jablonci především otázku konečné nominace na EURO. Proto také na severu Čech trenéři testují některé nové hráče, jako je frýdecko-místecký pivot Sebatián Strack nebo karvinský brankář Daniel Bartoň.

 

Do konečné nominace toho musíme ještě mnoho rozmyslet. Přípravné zápasy i forma v trénincích by nám ale měly pomoci rozhodovat se tak, aby sestava, kterou zvolíme byla nejoptimálnější,“ hodnotí nelehkou situaci trenér Babák. Oproti zvládnuté kvalifikaci se již k celku připojil doléčený David Poloz, na druhou stranu jeden z nejplatnějších hráčů kvalifikace, karvinský Michal Paululík, je po zranění páteře v tréninku velice krátkou dobu. „Všichni ukazují, že se chtějí o účast na šampionátu porvat a to je jen a jen dobře,“ dodává k otázce nominace Bábák.

 

Ve včerejším zápase se právě bojovnost jeho svěřenců výrazně podepsala pod jejich výhru 30:29 (14:15). V prvním poločase sice trenéři nebyli spokojeni především s defenzivou svého týmu, ale stejně jako v kvalifikaci se osvědčila změna obrany na 0-6 na 1-5, po které se naši mladíci dostali o tempa a dokázali Srby přehrát.

 

Koncovka byla vyrovnaná a musím kluky pochválit i za jejich herní myšlení. V závěrečném time-outu jsme si jasně řekli, co chceme hrát a poslední dva útoky jsme zvládli úspěšně realizovat domluvené kombinace. Tu rozhodující dokonce ideálně načasovanou na střelu Jonáše pět sekund před koncem,“ pochvaloval si trenér Babák.

 

Jonáš svou střelu proměnil a tak si dorostenci mohli připsat další cenný výsledek v jejich skutečně krátké reprezentační kariéře. Střelecky se vedle čtyřbrankového Jonáše nejvíce prosadili kapitán týmu Lukáš Václav (9 branek) a zuberský čahoun Michal Kasal (7 branek).

 

Náročný program mladých českých házenkářů pokračuje dnešními odvetami proti srbským výběrům, v následujících dvou dnech je pak čekají zápasy proti týmům Polska.