2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.6.2012 otevřeno: 2266 x

Shrnutí úvodních zápasů play-off kvalifikace o MS 2013

Odvety závěrečné fáze kvalifikace o světový šampionát nabízejí hned několik zajímavých duelů. O největší překvapení se o tomto víkendu postarali Černohorci ve Švédsku a Bělorusové na Slovensku.

 

Českého fanouška zajímala především včerejší snaha výběru Matina Liptáka vzdorovat tlaku silného ruského týmu, která vyústila ve velice zajímavý výsledek do pardubické odvety. Střet dvou účastníků lednového evropského šampionátu skončil po vyrovnaném průběhu jednobrankovou výhrou domácích Rusů, která nechává oběma týmům vyrovnané šance na postup.

 

Češi v Astrachani. Nástup české reprezentace před včerejším kvalifikačním duelem. Foto: Házet nás baví
 

V další dvojici, ve které se střetli účastníci letošního EURA, se podařilo Maďarům zlepšeným výkonem v druhém poločase přehrát šestibrankovým rozdílem Nory. Příliš úspěšný nebyl ani další severský celek, Švédsko. Tomu zdatně konkurovali hráči Černé Hory, kteří si do bouřlivé odvety na horké balkánské palubovce odvážejí pouze jednobrankové manko. Pro český celek je to varování před příštími kvalifikačními boji, protože právě Černohorci budou nejvážnějším kandidátem, který jim bude chtít zmařit postup na EURO 2014.
 

Beznadějný výsledek si do odvety nepřivezli ani Rakušané, kteří ve Skopje podlehli o pět branek favorizovaným Makedoncům. Tým okolo Kyrila Lazarova má přesto po vítězství 26:21 blíže k další účasti na vrcholné akci. Stejným rozdílem zvítězil další úspěšný celek z letošního Mistrovství Evropy, Slovinsko. Portugalcům se ale podařilo vsítit na slovinské půdě 26 branek a tak mohou vzhlížet k odvetě s reálnými plány na postup.
 

Ten se naopak překvapivě vzdálil Slovákům. Naši východní sousedé totiž v Košicích před 4 500 diváky překvapivě nestačili na Bělorusko, kterému podlehli 24:26. Bělorusové do play-off fáze kvalifikace postoupili ze skupiny, ve které se úspěšně vypořádali s Lucemburskem a především Rumuny. Přes ně prošli pouze díky lepší vzájemné bilanci zápasů, když v lednu těsně uhájili pětibrankový náskok z prvního duelu. Nyní jsou Bělorusové blízko ještě většímu překvapení, ale Slováci se v nepříjemné situaci nevzdávají. Bez Kukučky se ale trápili především v útočné fázi a nespasilo je ani pět branek z dresu Frýdku-Místku velice dobře známého Daniela Vala. Případný postup Bělorusů by byl teprve druhý v historii světových šampionátů. Dosud startovali pouze na MS 1995 na Islandu, kde obsadili celkovou 9. příčku, pouhý stupínek za českým výběrem.
 

Již v prvních duelech si pak postup v podstatě zajistily týmy Německa, Polska nebo Islandu. Ten desklasoval Nizozemce dvěma tucty branek v druhém poločase.
 

Výsledky prvních zápasů play-off kvalifikace o MS 2013:
 

Rusko – ČESKO 23:22 (11:12)
Slovinsko – Portugalsko 31:26 (11:10)
Slovensko – Bělorusko 24:26 (10:12)
Makedonie – Rakousko 26:21 (16:10)
Německo – Bosna a Hercegovina 36:24 (18:7)
Litva – Polsko 17:24 (9:12)
Švédsko – Černá Hora 22:21 (12:10)
Maďarsko – Norsko 27:21 (12:10)
Island – Nizozemí 41:27 (17:14)