2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
9.6.2012 otevřeno: 2336 x

Pomstí se házenkáři za fotbalový debakl?

Čeští házenkáři dnes v Astrachani nastoupí proti Rusku k úvodnímu duelu play-off kvalifikace o MS 2013. Odveta je na pořadu za týden v Pardubicích.

 

Rusko, resp. Sovětský svaz, je v házené pojem. Hráči „Sborné“ si stejně jako v dalších kolektivních sportech dokázali v druhé polovině minulého století vydobýt pozici fenoménu, a to především díky propracovanému tréninkovému systému a velké hráčské základně. Na svůj první titul světových šampionů čekali do roku 1982, během patnácti let však triumfovali celkem třikrát. Mezi tím kralovali také olympijským turnajům, ale z olympiády v Sydney (2000) pochází také jejich zatím poslední velký triumf.

 

Nový impuls po nevydařeném ME


Od té doby je patrný ústup ze slávy, který začal přechodem na chvost té nejelitnější světové skupiny. V letech 2001 – 2008 obsadili Rusové na MS, ME a OH mj. 1 x 3. místo, 3 x 5. místo a 4 x 6. místo. Od zmíněného roku 2008 pak elitní skupinu států aspirujících na medailová umístění opustili úplně a na světových a evropských šampionátech se pohybovali až v druhé desítce!
 

 

Po letošním neúspěšném evropském šampionátu v Srbsku rezignoval na pozici trenéra zkušený Vladimir Maximov. V oficiálním stanovisku ruské házenkářské federace k přijetí jeho rezignace bylo uvedeno i nevhodné kritické vyjadřování do médií o postavení házené v současném Rusku. Neúspěchy národního týmu si totiž hned vybraly svou daň a trochu s nadsázkou lze říci, že naši kvalifikační soupeři nebojují pouze o účast na MS, ale za budoucnost ruské házené jako takové. Mužstvo po Maximovovi přejal Oleg Kulešov, který byl jako jeden z klíčových hráčů u posledních úspěchů Rusů mezinárodní scéně.
Kulešov se neuvedl nějakými výraznými personálními změnami, ale jeho příchod evidentně znamenal hodně silný impuls. Vždyť Rusové pod jeho vedením suverénně ovládli přípravný turnaj Bring Cup v Norsku (Češi v té době obsadili třetí místo na rakouském Goldgas Cupu). Tam si postupně poradili s Portugalskem (28:21), Slovenskem (29:19) a domácím Norskem (33:29)!

 

Vladimir Maximov rezignoval na post kouče ruské reprezentace. Polovinu národního
týmu ale v dresu Čechovských Medvědů vede i nadále. Foto: A. Wipf

 

Těžká prověrka vlastní výkonnosti

 

O kvalitách Rusů ví pochopitelně i naši hráči, kteří přiletěli do Astrachaně v noci ze čtvrtka na pátek. V tamních dusných podmínkách se připravují na dnešní zápas a jejich zdravotní stav odpovídá tomu, že je tento kvalifikační duel hrán na konci sezóny. „Pár kluků chybí kvůli zraněním, je to holt konec sezóny. Filip Jícha měl nějaké problémy, ale myslím, že na zápas budeme plně připraveni,“ sděloval při odletu Petr Štochl.

 


Skutečný zdravotní stav Filipa Jíchy a dalších českých opor ukáže až dnešní zápas, který bude pochopitelně především prověrkou výkonnosti českého národního mužstva před pardubickou odvetou. „Určitě se těch duelů nebojíme, ale respekt mít musíme. Stoprocentně nás ten dvojzápas prověří a ukáže nám, jak na tom vlastně jsme,“ myslí si čerstvý šampion Ligy Mistrů, Dan Kubeš, který dodává: „Mají silné spojky, hodně dobrého pivota, jejich bránění nebude nic jednoduchého, navíc těží z toho, že většina z nich hraje pohromadě v jednom klubu. To, že jsou v Čechově spolu, je jejich velká výhoda.“

 

Jako těžkou prověrku síly českého týmu vidí kvalifikační dvouutkání Daniel Kubeš. Foto: A. Wipf


Mužstvo Čechovských medvědů, se kterým má z letošního ročníku Ligy Mistrů bohaté zkušenosti také brankář Füchse Berlin Petr Štochl, sice pod novým trenérem dodává do reprezentace o tři házenkářské legendy méně, stále je to však přesně polovina celého národního týmu Ruska.
 

 

Nejzkušenější český reprezentant Jan Filip by rád z těchto „medvědích“ spárů dovezl příznivý výsledek do odvety. Věří, že v takové případě by se dala v pardubické ČEZ Aréně očekávat hodně vysoká návštěva. „Ten zápas v Rusku musíme zvládnout, abychom měli v odvetě výhodnou pozici, a abychom dali fanouškům jasně najevo: bojujeme o postup, přijďte nám pomoct!,“ říká Jan Filip.

 


Změní se dvojzápas v házenkářskou pomstu?

 


Než dojde na podporu českých fanoušků, budou se muset naši hráči vypořádat s tlakem těch ruských, kteří podle odhadů vyprodají astrachaňskou halu. „Hala je pěkná, hodně prostorná, mluví se tu o sedmi tisících bouřlivých fanoušků. Máme se na co těšit,“ povzdechl si z Astrachaně pravý křídelník Tomáš Číp.

 


Přes časový posun včera čeští hráči na hotelových pokojích v Astrachani sledovali alespoň úvod včerejšího fotbalového střetnutí ČR- Rusko v rámci fotbalového EURA. A myšlenky po prvních brankách ruského týmu byly soustředěny na pomstu. „Tak určitě by nebylo špatné fotbalisty pomstít. Bude to hodně těžké, ale pokusíme se o to,“ dodalo pravé křídlo Tatranu Prešov.

 


Boj českých hráčů můžete sledovat v přímém přenosu od 13.00 hod. na internetovém vysílání České televize (www.sportzive.cz), v záznamu pak v noci ze soboty na neděli na programu ČT4 Sport (od 4.00 hod.).
 

 

Kulešov do přípravné kempu před duely s našimi házenkři pozval tuto dvacítku hráčů (oproti turnaji v Norsku tři změny):


Brankáři: Oleg Grams (Medvědi Čechov, Rusko), Vadim Bogdanov (Něvská Univerzita Petrohrad, Rusko), Igor Levshin (Schwerin, Německo)

Hráči:
Sergej Gorbok, Sergej Shelmenko, Vasilij Filippov, Mikhail Chipurin, Dmitrijj Kovaljov, Timur Dibirov, Samuel Aslanjan, Aleksej Rastvorcev, Dmitrij Zhitnikov (všichni Medvědi Čechov, Rusko), Ehldar Nasyrov (Něvská Univerzita Petrohrad, Rusko), Aleksej Shindin (SKIF Krasnodar, Rusko), Jurij Orlov (Medvědi Perm, Rusko), Pavel Atman, Egor Evdokimov (Dinamo Minsk, Bělorusko), Konstantin Igropulo (Barcelona, Španělsko), Ilja Isakov, Evgenij Shelestuk (Volgograd, Rusko), Alexander Pyschkin (Něvská Univerzita Petrohrad, Rusko)