ČESKO - PORTUGALSKO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
14.1.2012 otevřeno: 1646 x

Jan Bašný: Je správné, když má tým ambice

Ve stínu napjatého očekávání zápasu mužské reprezentace s Německem mají reprezentantky za sebou soustředění v Luhačovicích. Trenér Jan Bašný v krátkém rozhovoru zhodnotil třídenní přípravu a neopomněl vyzdvihnout vzkaz ženského týmu do Srbska.

 


České reprezentantky pod vedením trenérské dvojice Jan Bašný – Dušan Poloz mají za sebou třídenní soustředění v Luhačovicích. Připravovaly se především na březnový dvojzápas proti Slovinsku, ve kterém budou bojovat o účast na Mistrovství Evropy. Ve středu sehrály házenkářky modelové přípravné utkání proti moravskému výběru vedenému trenéry Malinkem, Beňadikem a Kořínkem.

 

 

ČSH: Dobrý den, pane trenére, mohl byste krátce zhodnotit modelové utkání, které jste sehráli proti „moravskému výběru“?

 

Trenér Jan Bašný: Výhráli jsme asi 44:23, ale to nebylo až tak důležité. Utkání především splnilo svůj účel, protože jsem mohl vidět členky širšího kádru nebo juniorské reprezentantky, které přijely z moravských celků. Mohli jsme si odzkoušet to, co jsme natrénovali na soustředění, a také jsem se mohl setkat s ligovými trenéry, kteří tam přivezli své hráčky. Z našeho pohledu toto utkání tedy jednoznačně bylo přínosem.

 

 

Co říkáte na výkon hráček, u kterých jste před soustředěním zmiňoval, že chcete vidět jejich formu? (více zde)

 

Bylo velmi důležité, že mohla přijet Lucka Fabíková. Zvali jsme ji již předtím, než si na jaře přivodila zranění, aby si přijela vyzkoušet na soustředění s reprezentací, jak pracujeme, naučit se kombinace. A hlavně vyzkoušet si, jestli zvládne, kdybychom to potřebovali, ten tří až pětidenní zápřah, protože právě vzhledem ke zraněním v klubu míň trénuje. Teď se nám tedy povedlo si toto vyzkoušet, Lucka vydržela ten nápor a zvládla se velmi dobře zapojovat, takže z tohoto pohledu to bylo velmi pozitivní. Některé hráčky splnily to, co jsme od nich očekávali, některé moje předpoklady úplně nenaplnily nebo, lépe řečeno, zůstaly trošku za tím, co by právě teď od nich reprezentace potřebovala.

 

 

Podařilo se vám splnit všechny cíle, se kterými jste na soustředění odjížděli?

 

Ano, to soustředění jednoznačně splnilo. Trošku jsem se toho obával. Říkal jsem si, jsou to jen tři dny, bude to pro holky těžké, budou se šetřit, protože některé v neděli předtím hrály a všechny hrají teď o víkendu se svými kluby ligové zápasy. Ale bylo to spíš naopak. Holky do toho šly naplno, snažily se. Takže jsme mohli nacvičit nové věci, třeba novou zástupnou obranu, která relativně dobře fungovala, takže si to pak před kvalifikací už jen oživíme a uvidíme, jestli v zápase se Slovinkama to budeme potřebovat. I v útoku jsme vyzkoušeli a natrénovali nějaké nové věci, takže to, co jsme chtěli, se tam splnilo.

 

 

Nepřeksvědčily Vás některé hráčky „moravského“ výběru, že by si zasloužily nominaci do reprezentace?

 

Určitě ano. V tom konkrétním zápase byla třeba velmi dobrá brankářka Poruby Roháčková. Líbil se mi výkon i několika dalších hráček. Na to, abych je teď přizval na březnovou kvalifikaci se Slovinskem, už není dostatek času, ale určitě s nimi budu počítat do budoucna. Na zařazení i do užšího výběru tam jedna, dva hráčky byly.

 

 

Rýsuje se Vám po soustředění v hlavě už finální nominace na dvojzápas se Slovinskem?

 

Sestavu čtrnácti hráček už máme s Dušanem Polozem rozmyšlenou a více méně jistou. Nominace je šestnáctičlenná, takže se ještě budeme rozmýšlet nad patnáctou a šestnáctou hráčkou. Ještě proto budeme sledovat ligová kola. Doufejme, že žádná z hráček se nezraní a nebude nám chybět. Budeme řešit problém s levačkami. Nejlepším řešením asi bude spolupráce s Poznarovou nebo s Borovskou. Většinu postů ale máme kvalitně zdvojenou, i když zranění některých opor, jako je třeba Raníková s Černou, by bylo velkým problémem.

 

 

Celý házenkářský svět teď obrací pozornost na ME v Srbsku. Předpokládám, že fandíte českému výběru.

 

Klukům moc držíme palce! S vedením jsem ve spojení. Ještě musím zítra napsat nějakou povzbudivou letku :-). Kluci si ale věří. Ona ta mužská i ženská házená na šampionátech je pak nesmírně vyrovnaná a záleží na maličkostech, které člověk může jen velice těžko ovlivnit dopředu, ať už je to ve smyslu pozitivním nebo negativním. Kluci jsou ambiciózní, a jestliže má tým ambice, tak je to rozhodně správné! Když si věří, tak to znamená, že ví, že tu určitou kvalitu mají. Tak už jen, aby jim to vyšlo! Moc jim to přejeme a fandíme jim, aby se jim podařilo to, co chtějí!

 

Foto Alex Wipf: Zleva Jan Bašný a asistent Dušan Poloz.