EURO 2018
EURO  2018

Házená v TV

14. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 1. semifinále
14. 12. 2018 21:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 2. semifinále
16. 12. 2018 14:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: O 3. místo
16. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: Finále
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
7.1.2012 otevřeno: 4572 x

Nominace na EURO 2012

Trenér Martin Lipták odtajnil jména šestnácti českých reprezentantů, kteří pozítří poletí do Srbska bojovat o cenné kovy i místa v olympijské kvalifikaci.

 

Užší nominace týmu ČR:

 

FILIP Jan, St. Gallen (SUI)Takto sympaticky vstoupil český tým proti Nizozemsku v kvalifikaci na ME 2012 v červnu 2011.

GALIA Martin, Grosswallstatd (GER)

HORÁK Pavel, Göppingen (GER)

HYNEK Jiří, Hamm-Westfalen (GER)

JÍCHA Filip, Kiel (GER)

JUŘÍČEK David, St. Raphael (FRA)

KUBEŠ Daniel, Kiel (GER)

MOTL Jiří, Lovosice

MRÁZ Alois, Wetzlar (GER)

NOCAR Karel, Chambéry (FRA)

SKLENÁK Tomáš, Eisenach (GER)         

SOBOL Jan, Skopje (MKD)                                                          

STEHLÍK Jan, St. Raphael (FRA)

ŠTOCHL Petr, Berlin (GER)

VÍTEK Jiří, Bergischer (GER)

VRANÝ Václav, Shaffhausen (SUI)

 

Náhradníky jsou dukelští Radek Horák s Kamilem Piskačem, prešovský střelec Tomáš Číp a brankářská opora německého Hammu Tomáš Mrkva. Nominaci na EURO 2012 výrazně ovlivnil fakt, že zranění nevyřadilo žádného hráče z plánované užší sestavy.

 

Je pravda, že jsem ještě nikdy za svého působení u českého národního týmu neměl k dispozici takto pohromadě všechny hráče, které jsem tu chtěl mít,“ s potěšením konstatoval trenér Martin Lipták.

 

 

A jak vypadá sestava české reprezentace s komentářem jejího lodivoda?

 

 

Brankáři

 

V užší nominaci je pouze dvojice zkušených brankářů Petr Štochl – Martin Galia. Tomáš Mrkva, který si v posledních letech vydobyl pozici jasné „trojky“, tak zůstává pouze náhradníkem výpravy.

 

Ani jeden z brankářů nejede na mistrovství jako výrazná jednička. Jejich vzájemná kolegialita a vzorná spolupráce jsou dlouhodobě jejich silná devíza, z které těží jak oni, tak celý tým,“ chválí práci gólmanského dua trenér Lipták.

 

Levá křídla

 

Na pozici levého křídla bude ČR reprezentovat jediný zástupce nejvyšší domácí soutěže, lovosický Jiří Motl. Ten však bude především krýt záda zkušenému Karlu Nocarovi.

 

Jirka je inteligentní pracovitý hráč, který v případě nouze dokáže na levém křídle Karla nahradit. Karlova úloha je ale nezastupitelná, co se týče atmosféry v týmu a důležitý je i svou využitelnosti na různých postech v obraně.“


 

Role Karla Nocara je v týmu nezastupitelná. Už kvůli atmosféře, kterou v kabině vytváří.

Foto Alex Wipf

Pravá křídla

 

Vzhledem k zdravotním problémům Jana Sobola visel nad nominací pravých křídel malý otazník. Soustředění proto absolvoval také Tomáš Číp, který ale nakonec zůstal pouze mezi náhradníky.

 

I na pravém křídle máme takovou dvojičku ostřílený kozák-mladá záloha‘. Jsem rád, že se zdravotní problémy Honzy Sobola vyřešily, protože ve Vardaru Skopje podle mě chytil výbornou formu. O nominaci Honzy Filipa nebylo sebemenších pochyb. Jak jsem mohl v několika zápasech i sám vidět, roli hrající kouče v St. Gallenu zvládá a ta výkonnost tam stále je.“

 

Levé spojky

 

Hlavní úderná síla českého týmu se skrývá na pozici levé spojky - je jí Filip Jícha, nejlepší házenkář světa za rok 2010 a také nejlepší střelec a nejužitečnější hráč posledního mistrovství Evropy. Vedle něho na Euro cestují také univerzál Alois Mráz a další bundesligou ostřílená hrozba pro soupeře, Pavel Horák.

 

Co říct k Filipovi Jíchovi? Pokud mi připadá zbytečné komentovat výkonnost Davida Juříčka nebo Honzy Filipa, pak nevím, co zmínit u něho. Je to základní úderná síla našeho týmu, a i když si možná lze představit hru reprezentace bez něho, jde to opravdu jen stěží. Jak Lojza, tak Pavel měli určité zdravotní problémy, ale oba jsou pro tým nesmírně důležití. Lojza svou všestranností a Pavel by měl svými brankami pomoci v některých fázích ulevit Filipovi.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základní stavební kámen českého týmu netřeba představovat.

Foto Alex Wipf

 

Pravé spojky

 

Podle očekávání trenér v případě pravých spojek vsadil na v kvalifikaci osvědčenou dvojici Jiří Vítek – Jan Stehlík.

 

Na těchto klucích si vážím jejich spolehlivosti a přístupu. Po lidské stránce jsou také stoprocentní a věřím, že týmu pomohou.“

 

Střední spojky

 

Na srbské mistrovství vyráží pouze jediná tradiční střední spojka, Tomáš Sklenák. Ten na posledním ME překvapil svými výkony a výrazně přispěl ke kvalitním výsledkům a výkonům českého týmu.

 

Tomáš to bude mít o trochu těžší než před dvěma lety. Jednak si ho budou více všímat obrany soupeře a jednak i náš tým na něj bude v Srbsku více spoléhat. Ale je to už vyzrálý hráč, který se s tím úspěšně popasuje,“ věří trenér Lipták.

 

Dvojice Kubeš – Hynek pak bude tvořit především základ obranné hry českého týmu a do útočné fáze se bude zapojovat minimálně.

 

Troufám si říct, že takto silnou dvojici obránců nemá na letošním Euru nikdo. Jirka přijal Danovu dominantní roli a oba výborně komunikují, bez nich si úspěch představit nelze.“

 

Pivoti

 

Na zuberském soustředění duo Juříček – Vraný doplnil také dukelský Kamil Piskač. Ten se od příštího týdne zapojí do přípravy pražského týmu a bude pouze čtvrtým náhradníkem výpravy.

 

Oba nominování kluci jsou pro nás extrémně potřební. O Davidových kvalitách se i v jeho letech nemá cenu zmiňovat. Je to extratřída, která má vedle hodně velké inteligence stále udivující fyzické parametry a rychlostně si nezadá s dvacetiletými kluky. Vašek poctivě pracuje na sobě i pro tým a stejně jako v případě všech ostatních nominovaných do našeho týmu zapadá i lidsky.“

 

 

Program týmu před startem ME

 

Český celek se dnes rozchází na poslední den volna před odletem na šampionát. Po příletu do Srbska ho čekají dva modelované přípravné zápasy (neveřejné) proti domácí reprezentaci a tři dny herní přípravy v místě dějiště.

 

Jsem rád, že necestujeme na nějaký přípravný turnaj někam mimo Srbsko, a že už můžeme být v místě šampionátu. Další aklimatizace před turnajem se nám osvědčila i v případě posledního Eura v Rakousku,“ glosoval situaci trenér Lipták.

 

 

Program reprezentace před ME 2012:

 

9. 1.                 odlet do Srbska

10. 1.               modelované přípravné utkání Srbsko - ČR

11. 1.               modelované přípravné utkání Srbsko – ČR

12. - 14. 1.       tréninkové jednotky

 

Na sociální síti facebook můžete vyjádřit podporu českému reprezentačnímu celku připojením se ke skupině Házenkáři Česka na EURO 2012 - oficiálním profilu českého celku bojujícího na ME! Pozdravte hráče, pošlete vzkaz! Dosáhněme na olympijský sen!

 

 

Jiří Motl je jediným zástupcem české nejvyšší soutěže v reprezentačním výběru.

Foto Alex Wipf

 

Všechny fotografie byly pořízeny Alexem Wipfem při kvalifikačním utkání proti Nizozemsku v červnu 2011. Celá fotogalerie zde. Připoměňte si skvělou atmosféru!