EURO 2018
EURO  2018
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
29.12.2011 otevřeno: 1783 x

Ohlédnutí za turnajem na Slovensku

Vánoční pohár na Slovensku ukončili čeští reprezentanti na posledním místě bez jediného vítězství. Jak velká zkušenost to však byla pro hráče z české nejvyšší soutěže a také jak bude vypadat další příprava družstva, které bude reprezentovat Českou republiku na Mistrovství Evropy v Srbsku, si přečtěte v rozhovoru s trenérem Jiřím Mikou.

 

ČSH: Pane trenére, turnaj na Slovensku nedopadl pro český tým příliš úspěšně. Z hlediska hráčského obsazení nám nevyhovoval ideálně termín turnaje. Proč byl zvolen tento termín?

 

Jiří Mika: Vánoční turnaj za účasti Polska, Česka, Slovenska a Maďarska má již dlouholetou tradici a účast na něm je pro všechna čtyři družstva závazná. Termín si vždy zvolí pořádající země. Například minulý rok proběhl turnaj v Polsku až na začátku ledna, Maďaři jej jeden rok pořádali dokonce až v březnu. Slováci zvolili předvánoční týden a pro naše družstvo tak vyvstaly s nominací problémy.

 

Proč byli nominováni právě hráči, kteří byli nominováni?

 

Původní záměr byl, aby výběr mladých hráčů z české extraligy doplnili někteří hráči širšího kádru z ciziny. Bohužel většina zemí hraje své soutěže až do Vánoc, takže se postupně omluvili Mrkva, Prachař, Mičkal, Říha, Šulc a i po delší době nominovaný Szymanski. K těmto hráčům se přidali zranění Brykner, Bechný, Mika, Lehocký, Motl a nemocný Kružík.

Možná, kdyby byl turnaj až po Vánocích jako loni v Polsku, mohli by se zúčastnit třeba hráči působící z druhé bundeslize. Liga byla ale před Vánoci přerušena jen v zemích, které se Vánočního turnaje zúčastnily. Nakonec se do nominace z ciziny dostali jen Šik z Norska a z Prešova Jakub Krupa, Jakub Hrstka a Tomáš Číp. Turnaje rozhodně nemohlo být využito jako přípravy A týmu před Mistrovstvím Evropy.

 

V jakých sestavách se předvedla družstva soupeřů?

 

Podobně jako my k turnaji přistoupili Poláci, kteří dali prostor hráčům širšího kádru bez účasti největších hvězd v polských Kielců. Maďaři byli naopak téměř kompletní, protože většina z nich hraje ve velmi kvalitní domácí maďarské lize. Slováci měli hráče také především z domácí ligy, přibližně pět až sedm z nich by se mohlo objevit i v nominaci na Mistrovství Evropy v Srbsku.

 

Mohl byste ještě zpětně zhodnotit výkon družstva na turnaji?

 

Myslím si, že turnaj pro družstvo měl přínos, protože pro některé hráče to byla jedna z mála příležitostí konfrontovat svou výkonnost s hráči ze zahraničí. Ukázalo se ale, že ne každý z nich je na mezinárodní házenou už připraven. Na druhou stranu, někteří hráči dokázali oprávněnost své nominace a ukázali, že se s nimi do budoucna dá určitě počítat. Například výborný výkon podal v brance Petržala proti Polsku, slušně zachytal v prvním poločase v zápase s Maďarskem Malina. Prakticky po celou dobu turnaje hrál velmi dobře Jakub Hrstka, dobré okamžiky měl Bečvář, Kotrč, Číp a v obraně Horák a Šik. Z některých hráčů jsem byl zklamaný. Nevyhráli jsme žádné utkání, ale stále to musíme brát jako přípravu. Plno hráčů chybělo, družstvo nebylo tak silné. Ale přesto je absolvování těchto turnajů pro další vývoj hráčů důležité.

 

Jak bude vypadat další příprava A týmu před EUREM 2012?

 

Příprava začíná po Novém roce. 3. ledna se sjedou hráči do Rožnova pod Radhoštěm, kde absolvují pětidenní kondiční přípravu a v pondělí 9. ledna pak odlétají do Srbska, kde je čeká ještě závěrečná herní příprava. Z družstva, které bylo na Slovensku, pojede na šampionát pravděpodobně jen Sobol, pokud budou ostatní nominovaní hráči zdraví. V Srbsku sehrajeme ještě dvě přípravná utkání se srbským celkem. Většině reprezentačních družstev, včetně našich soupeřů Švédska nebo Německa, začíná příprava na Mistrovství podobně jako nám až mezi svátky nebo po Novém roce

 

(Foto oficiální stránky HC Zubří)