2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
22.10.2011 otevřeno: 2148 x

Na vicemistryně Evropy české reprezentantky nestačily

PŘIDÁNA FOTOGALERIE Za skvělé divácké kulisy dnes v Mostě bojovaly české reprezentantky proti Švédsku. Po vítězství nad Rakouskem a vydařeném prvním poločase se od vicemistryň Evropy dočkaly v druhém kvalifikačním utkání o EURO 2012 devítibrankové porážky.

Fotogalerie zde. Autor fotografií Alex Wipf, Zdeněk Koza

 

Kvalifikace na EURO 2012: Česká republika – Švédsko 21:30 (12:16)

 

 

Už první český pokus vychytala švédská gólmanka Grubbströmová a hned následný rychlý útok Švédska ukázal, že právě tohle bude jedna z jeho silných zbraní. Naštěstí zvládla rychle odpovědět Chrenková a další pokus Švédek zlikvidovala Raníková. Od prvních minut se tak utkání neslo v ostrém tempu a ještě před koncem druhé minuty bylo skóre 2:2. Jak ale předpovídal trenér Bašný před utkáním, dobře připravená obrana Češek mohla být receptem na úspěch v dnešním střetnutí.

 

A hned v úvodu bylo vidět, že postupný útok opravdu není tím, co by zdobilo výkon švédských reprezentantek.  Na začátku páté minuty poslala Černá domácí celek poprvé do vedení 3:2, o dvě minuty později už ale bylo vedení opět na straně hostujícího celku (3:4). Český tým ale držela Raníková. Její zákrok byl základem útočné akce, kterou zakončila Simerská a následně zásluhou Černé šly domácí reprezentantky opět do jednobrankového vedení.

 

 

Agresivní a rychlá švédská obrana se na nejlepší českou střelkyni KLáru Černou zaměřila.

Foto Alex Wipf

 

Nejlepší střelkyni středečního utkání se pak ale v následných minutách nevydařila přihrávka a naše křehké vedení bylo to tam. Přibývalo technických chyb na straně domácích a Švédky šly poprvé do dvoubrankového vedení. Luzumová se však dokázala prosadit v početní nevýhodě a neumožnila tak Seveřankám vytvořit si vyšší náskok. V 16. minutě vedly Švédky rozdílem tří branek 9:6. České reprezentaci ale chybělo proměňování střel z křídel, které si švédská brankářka dokázala dobře pokrývat a Hrbková se tak proti ní ne a ne prosadit. Střelecky se tak dařilo alespoň Černé a domácí celek se držel svých soupeřek na dostřel dvou branek.

 

Ve 24. minutě už to ale bylo 9:13 a Raníkovou v brance vystřídala Satrapová, která si hned na úvod připsala úspěšný zákrok. Česká lavička následně sáhla k oddechovému času. Po návratu na palubovku skórovala Keclíková, zadařilo se Satrapové a spolupráce Keclíková-Černá byla rovněž úspěšná. Korekce na 11:13 čtyři minuty před koncem poločasu přinutila i švédského trenéra k využití oddechového času. Satrapová ale držela nedobytnost své sítě i nadále, kapitulovala až dvě minuty před koncem první třicetiminutovky. Poslední branku poločasu si pak ale připsala dokonce švédská brankářka Grubbströmová a uzavřela tak první půli na stavu 16:12 pro Seveřanky.

 

Na začátku druhé půle odskočily Švédky domácím už na pětibrankový rozdíl. Proměněným sedmimetrovým hodem Poznarové a na druhé straně vychytanou sedmička v podání Satrapové držely ale Češky Švédky z počátku pod kontrolou. Rychlé protiútoky Švédek však byly vražedné a ve 38. minutě vedla švédská reprezentace 21:14. České hráčky byly pod tlakem a s nařízenou sedmičkou si už Satrapová neporadila. Češkám se nedařilo prosadit a náskok soupeřek narůstal. Po prvních deseti minutách druhé půle vedly Švédky už o devět branek. Ani Poznarové se nepodařilo proměnit druhý sedmimetrový hod českého celku v utkání.

 

Radost Švédek

Střeleckou smůlu se až po jedenácti minutách podařilo přetrhnout zkušené Vítkové ve 45. minutě a bylo to 15:23. Ani to ale české hráčky nenastartovalo. Bojovaly, ale náskok Švédek byl stále až desetibrankový. Trenér Bašný si před poslední desetiminutovkou vybral time-out a zvýšeným hlasem dal hráčkám pokyny do posledních minut zápasu. Spolupráce Luzumové s Vítkovou a nepřesné švédské přihrávky přibrzdily rozjeté Švédky, náskok hostující reprezentace byl však příliš vysoký (51. minuta 18:26). Pět minut před koncem to bylo o deset (18:28) a Poznarová neproměnila ani další sedmičku.

 

 

a smutek domácí reprezentace.

Foto Alex Wipf

 

Při signalizované pasivitě se před domácím publikem pak v závěru blýskla alespoň ještě Mostečanka Martínková, která přidala devatenáctou branku české reprezentantace. Stínem posledních minut pak bylo zranění brankářky Raníkové zasažené do obličeje a proměněná sedmička z ruky Hagmanové. Diváci v mostecké hale se nakonec dočkali i dvacáté a jednadvacáté branky. O obě se postarala Hrbková a tak závěrečný rozdíl ve skóre nebyl nakonec desetibrankový.

 

Hodnocení trenéra Jana Bašného pro Českou televizi: Odešly nám asi fyzické síly. Před zápasem jsem předpovídal, že rozhodne kvalita naší obrany. Později v zápase už jsme nebyli schopni rychlý útok Švédek ubránit. Tým se vyvíjí, dnes jsme odehráli vyrovnaných pětadvacet minut s druhým nejlepším celkem světa. Pak nám odešly síly, potom i psychika. Holky prostě přestaly věřit tomu, že jsou schopné to uhrát a hlavně ubránit.

 

Sestava a branky České republiky: Černá 5, Luzumová 3, Hrbková 2, Štěrbová 2, Vítková 2, Chrenková 1, Kecliková 1, Knedlíková 1, Martinková 1, Poznarová 1, Salčáková 1, Simerská 1, Fialová,Raníková, Růčkova, Satrapová

Branky Švédska: Helgesson 5, Johansson 4, Wiel Freden 4, Ahlm 4/1, Flognman 3, Boson 3, Hagman 2/2, Wallen 2/1

Sedmimetrové hody: 3/1 – 6/4, vyloučení: 1 - 2, rozhodčí: Schaller, Wutzler (GER), diváků: 1000

 

 

 

Atmosféra ve zrekonstruované mostecké hale byla výborná.

Foto Alex Wipf