EURO 2018
EURO  2018
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
4.6.2011 otevřeno: 3266 x

Kvalifikace o ME 2012: muže čekají poslední dva zápasy

Čeští házenkáři se zítra večer naposledy v této sezóně sejdou k zápasům kvalifikace o postup na evropský šampionát 2012, který na začátku příštího roku hostí Srbsko.

Na programu mají poslední dva zápasy proti Řecku (na půdě soupeře) a proti Nizozemsku (v Praze). Zatím vévodí skupině šest se ziskem šesti bodů a jsou jen krůček od postupu na další vrcholnou akci starého kontinentu. Na tu postupuje z naší kvalifikační skupiny první a druhý nejlepší celek, přičemž se stejným bodovým ziskem na druhém místě figuruje Norsko.

Čeští házenkáři toho před pátým zápasem kvalifikace příliš nestihnou, jediní dva zástupci české ZUBR Extraligy (Motl, Piskač) ještě v neděli po obědě sehrají poslední extraligové utkání, všichni zástupci německé Bundesligy pak svoje poslední zápasy sehrají dnes. „Tréninky, které nás v pondělí čekají, bych nazval pochodové. Nechystáme nic nového, herní systém zůstává i nadále. Zahrajeme si fotbal, vylepšíme náladu, ale během dvou tréninkových jednotek toho moc natrénovat nejde,“ je si vědom trenér českého celku Martin Lipták.

Hned v úterý dopoledne pak jeho svěřenci cestují k prvnímu zápasu tohoto týdne, když se ve středu večer v Thessaloniki utkáme s domácím výběrem. „Základ řeckého týmu hraje v bundeslize. Neočekávám žádnou změnu v taktice a stylu jejich hry oproti podzimnímu utkání ve Zlíně. Ten jsme sice vysoko vyhráli, ale výsledek neodpovídá průběhu, když jsme soupeře zlomili až v poslední čtvrtině střetnutí. Řecko je každopádně nebezpečný soupeř, kterému domácí diváci přichystají bouřlivé prostředí. Fungovat nám musí tak jako v úvodním střetnutí spolupráce obrany a brankáře, která umožní rychlý protiútok,“ uvědomuje si Lipták.

Ten také dobře ví, že za určité konstalace nemusí Češi v závěrečných zápasech k postupu uhrát ani bod, neboť s Řeckem mají k dobru dvanáctibrankovou výhru z podzimního zápasu. „Koketovat s myšlenkou, že neprohrajeme víc jak o jedenáct gólů je samozřejmě šíleně absurdní. Po ne velmi vydařeném zápase v Norsku jsme se s hráči shodli, že chceme vyhrát všechny zbývající utkání skupiny, i když nám k postupu stačí třeba jen bod. Samozřejmě bychom pak mohli být jako vítěz skupiny lépe nasazeni, ale upřímně, kdo je dnes v Evropě slabým týmem? Je to vše velmi vyrovnané, nevyplatí se spekulovat o tom, zda být první nebo druhý. My chceme každopádně skupinu vyhrát a pro to uděláme vše,“ ujistil trenér českého celku.

Po středečním utkání v Řecku se pak Češi s kvalifikací rozloučí domácím zápasem v Praze, kdy v sobotu 11. června od 15hodin přivítají v hale na Podvinném mlýně celek Nizozemska. „Tento tým by měl být nejslabším celkem skupiny, navíc jejich nejlepší hráč Van Olphen hrající v Německu nechce za národní celek nastupovat. Jejich oporami jsou hráči z první a druhé Bundesligy. Každopádně my se ani tak nechceme zabývat kvalitou soupeře, jako tím, abychom celou kvalifikaci dotáhli do úspěšného konce a získali si tak respekt ostatních,“ přeje si Lipták.

V jeho výběru bude oproti poslední akci chybět brankář Martin Galia, který dostal volno z důvodu stěhování se do nového klubu. On ale není zdaleka jediným hráčem, který po sezóně změní dres. Do nového týmu putuje David Juříček (St.Raphael) nebo Jan Filip (St.Gallen), v Prešově končí i Jan Sobol. Nemá trenér Lipták strach, že by tyto změny nějak ovlivnily jejich koncentraci na utkání? „Určitě to ani pro jednoho není jednoduché, ale nejedná se o osmnáctileté chlapce, ale o zkušené dospělé muže, kteří se živí hraním házené. Myslím, že by to jejich výkon nemělo ovlivnit,“ věří trenér.

Po roce se snad domácím divákům představí také Pavel Horák, který naposledy za národní celek startoval v loňském play-off proti Srbsku. O jeho zapadnutí zpět do týmu ale Lipták strach nemá: „Pavel je inteligentní hráč, který zná český herní systém. Ten se od Srbska nezměnil, takže neočekávám žádné problémy. U něho byl problémem jen jeho zdravotní stav a ten je nyní v pořádku.“

Přejeme českému celku hodně štěstí ve zbývajících kvalifikačních střetnutích a zveme všechny diváky na poslední utkání v Praze. Vstupenky na tento zápas budou v prodeji přímo na pokladně sportovní haly.

 

Program RD muži VT Praha + kvalifikace GRE, NED:

neděle 5. června

sraz týmu

pondělí 6. června

10:00 – 12:00 TJ

17:00 – 19:00 TJ

úterý 7. června

odlet na utkání CZE – GRE

17:00 – 18:30 TJ

středa 8. června

18:30 GRE – CZE

čtvrtek 9. června

návrat z GRE

pátek 10. června

17:00 – 18:30 TJ

sobota 11. června

15:00 CZE – NED

Galavečer ČSH

 

Nominace RD mužů na VT + kvalifikaci proti GRE a NED:

brankáři: Tomáš Mrkva (Ahlen GER), Petr Štochl (Füchse Berlin)

křídla: Jiří Motl (Lovosice), Karel Nocar (Chámbery FRA), Jan Filip (K.Schaffhausen SUI), Jan Sobol (Prešov SVK)

pivoti: David Juříček (Montpellier FRA), Kamil Piskač (Dukla Praha GER)

spojky: Filip Jícha (Kiel GER), Alois Mráz (Wetzlar GER), Jan Stehlík (St.Raphael FRA), Jiří Vítek (Bergischer GER), Pavel Horák (Göppingen GER), Tomáš Sklenák (Eisenach GER), Daniel Kubeš (Kiel GER), Jiří Hynek (Ahlener GER)