EURO 2018
EURO  2018
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
2.6.2011 otevřeno: 1178 x

Představujeme soupeře žen v kvalifikaci: Černá Hora

Již zítra v podvečer se v Olomouci představí české házenkářky v úvodním zápase play-off o postup na MS 2011 v Brazílii. Jejich soupeřem bude šestý celek z posledního mistrovství Evropy, tým Černé Hory.

Je tomu právě pět let (3.června 2006), kdy Černá Hora jako jeden ze států bývalé Jugoslávie vyhlásil nezávislost samostatného státu. Od té doby vystupuje Černá Hora samostatně i na všech házenkářských akcích včetně kvalifikací na ME nebo MS.

První mezinárodní akcí, které se samostatný výběr soupeře zúčastnil, byla kvalifikace na MS 2007. V té se mimo jiné utkal i s naším celkem. V nesmírně vyrovnané skupině, kterou hostil západočeských Cheb, nakonec tři týmy získaly po osmi bodech – Česko, Černá Hora a Turecko. Posledně jmenovaný se pak radoval z postupu do play-off. Na náš tým a soupeře z Černé Hory tenkrát zbyla jen nepostupová další místa.

O rok později se Černá Hora propracovala z předkvalifikace do play-off o ME 2008. Zde narazila na Chorvatsko a přestože doma svého soupeře porazila o pět branek, v odvetě prohrála osmigólovým rozdílem a na ME 2008 se nepředstavila. Obdobný scénář následoval také v boji o MS 2009. Zde pro změnu nestačila na Švédsko, se kterým na severu Evropy prohrála o sedm branek a doma pak vyválčila jen remízu.

Z postupu na vrcholnou akci se hráčky Černé Hory radovaly v roce 2010. Nejprve si v kvalifikaci poradily postupně se všemi svými soupeři (Polsko, Rusko, Slovensko), aby se pak představily již přímo na EURO 2010, které hostilo společně Norsko a Dánsko. Na ME si připsaly pět výher (mimo jiné nad Ruskem nebo Dánskem) a čtyři prohry a obsadily konečnou vynikající šestou příčku.

V sestavě Černé Hory, resp. ve 28členné širší nominaci, dominují házenkářky z domácího klubu Buducnost Podgorica. Těch najdeme ve výběru trenéra Dragana Adzice hned dvacet. Jak již bylo zmíněno v rozhovoru s trenérem Janem Bašným z minulého týdne, najdeme mezi nimi i ty největší hvězdy černohorského výběru jako jsou spojky Bulatovic, Popovic nebo Jovanovic, pivotka Djokic nebo křídelnice Savic a Radicevic.