2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
21.1.2011 otevřeno: 2296 x

V elitní dvanáctce jedenáct evropských celků

Včera byly posledními zápasy dohrány základní skupiny právě probíhajícího 22.mistrovství světa mužů. To se hraje letos ve Švédsku a již v dosavadním průběhu přineslo množství dramatických chvil i překvapení. Hlasujte v naší anketě.

Veškeré fotografie jsou ze stránek IHF.

 

Základní skupiny MS

Skupina A - Francie, Španělsko, Německo, Tunisko, Egypt, Bahrajn

To pravé vyvrcholení zažila skupina A ve včerejším utkání dvou gigantů a to doposud neporažené Francie a Španělska. Především výsledky Francie vzbuzovaly patřičný respekt a dokazovaly, že Francie je právem považována za současného házenkářského krále. Včerejší utkání ale ukázalo, že nikdo není neomylný a i takový suverén, jakým jsou hráči ze země galského kohouta, si dokáže vybrat slabou chvilku. Ta je na konec stála „jen jeden“ bod, i když Španělé nebyli v závěru vůbec daleko od celkového vítězství a tím i vítězství ve skupině. Nakonec se oba celky rozešly smírně a do finálové skupiny si nesou po třech bodech. Třetím postupujícím ze skupiny smrti se stalo podle předpokladů Německo, které ale v další fázi začíná s nulou na kontě. Zklamáním je jednoznačně vystoupení Egypta, který se v minulosti řadil k nejsilnějším mimoevropským celkům, ale ve Švédsku získal jen jediné vítězství a obsadil pátou příčku.

 

Konečná tabulka skupina A

1.Francie 9b (+3b)

2.Španělsko 9b (+3b)

3.Německo 6b (0b)

4.Tunisko 2b

5.Egypt 2b

6.Bahrajn 2b

 

Gesto radosti francouzského házenkáře Jerome Fernandeze

 

Skupina B - Island, Norsko, Rakousko, Maďarsko, Brazílie, Japonsko

Také skupina B měla včera symbolicky vyvrcholení v posledním hracím dnu. V tom se střetly prozatím neporažený Island a Norsko, které mělo na kontě jednu porážku s Maďarskem (v utkání s ním vedlo již 6:0!). Islanďané měli v průběhu skupiny největší problémy s Rakouskem, se kterým až do posledních minut bojovali o konečné vítězství. To nakonec strhli na svoji stranu a ani v závěrečném střetnutí s Norskem pak nezaváhali. Díky tomu neztratili ani bod a do finálové fáze si nesou čtyři body. Norsko včera mohlo vyválčit nakonec body dva, ale nepodařilo se. Jedno vítězství si sebou nese tým Maďarska, který jak jsme již psali, otočil katastrofální začátek utkání proti Norsku. Sympatické výkony podávali určitě Japonci, kteří se čtyřmi body skončili na čtvrtém místě a dokázali porazit Rakousko a Brazílii.

 

Konečná tabulka skupiny B

1.Island 10b (+4b)

2.Maďarsko 8b (+2b)

3.Norsko 6b (0b)

4.Japonsko 4b

5.Rakousko 2b

6.Brazílie 0b

 

Radost japonské lavičky po vstřelené brance
 

Skupina C - Chorvatsko, Dánsko, Srbsko, Rumunsko, Alžírsko, Austrálie

Suverénnem skupiny C se stalo Dánsko, které stejně jako Island prošlo základní skupinou bez ztráty kytičky s impozantním skóre +64branek za pět zápasů. A stejně jako v předcházejících dvou skupinách, i skupina C nabídla boj o první místo v závěrečném dnu. Dvě třetiny zápasu viděli diváci vyrovnané střetnutí a Chorvati drželi nadějný stav 21:23. Poté však Dánové získali až šestibrankový náskok, aby nakonec nad svým soupeřem zvítězili pětigólovým rozdílem. Díky tomu tak do finálové fáze postupují se čtyřmi body na svém kontě, Chorvatsko si díky remíze se třetím postupujícím Srbskem bere jeden bod. Stejně je na tom i náš přemožitel z play-off Srbsko, které o jeden bod předstihlo Rumunsko i Alžírsko. Právě tito dva soupeři se postarali o zcela neobvyklý výsledek, když ve vzájemném střetnutí se radoval africký celek po vítězství 15:14 (!!).

 

Konečná tabulka skupiny C

1.Dánsko 10b (+4b)

2.Chorvatsko 7b (+1b)

3.Srbsko 5b (+1b)

4.Rumunsko 4b

5.Alžírsko 4b

6.Austrálie 0b

 

Tak na tenhle obrázek jsme si již dávno zvykli..úspěšní házenkáři Dánska a jejich trenér Ulrik Wilbek


Skupina D - Polsko, Švédsko, Jižní Korea, Slovensko, Argentina, Chile

Skupina D přinesla velké zklamání ambicióznímu slovenskému celku, který si věřil na postup ze skupiny a tajně tak živil naději na možnou kvalifikaci na OH 2012. MS ve Švédsku ale pro Slovensko přineslo hořké probuzení. Jakou stopu na týmu trenéra Heistera zanechalo první utkání proti Polsku, ve kterém se Slováci statečně drželi do posledních vteřin střetnutí, můžeme jen spekulovat. Výsledkem nicméně je, že na jejich konečném kontě svítí jediný bod a to ještě za remízu zachráněnou brankou v poslední vteřině. Tento gól z rukou Františka Šulce přinesl aspoň remízu s outsiderem skupiny Chile. Do další fáze postupuje hostitel šampionátu Švédsko, které ve včerejším posledním střetnutí dokázal udolat dalšího postupujícího Polsko. Třetím do party pak je jediný mimoevroský celek Argentina. Ta dokázal velmi příjemně zamotat skupinu D, když porazil jednak Slovensko a později dokonce po výborném výkonu i domácí Švédsko. Všechny tři celky tak budou na startu hlavní fáze se dvěma plusovými body.

 

Konečná tabulka skupiny D

1.Švédsko 8b (+2b)

2.Polsko 8b (+2b)

3.Argentina 7b (+2b)

4.Korea 5b

5.Slovensko 1b

6.Chile 1b

 

 

Radost jedného znamená vždy smutek druhých..postupující Argentina, zklamaní Slováci

 

Co bude dál?

Po pěti střetnutích v základních skupinách čeká dnes na MS všechny celky volný den. Po něm již opět začnou naplno boje v dalších skupinách. O tom, kdo podle vás vyhraje celé MS, můžete hlasovat v naší anketě na stránce reprezentace. Do hlavní fáze postoupily z každé skupiny tři nejlepší celky, ty jsou pak rozděleny následovně:

 

Finálová skupina 1 (skupina A+B) Jönköping

1.Island 4b

2.Francie 3b

3.Španělsko 3b

4.Maďarsko 2b

5.Německo 0b

6.Norsko 0b

 

Finálová skupina 2 (skupina C+D) Malmö/Lund, Dánsko a Švédsko hrají své zápasy v Malmö

1.Dánsko 4b

2.Argentina 2b

3.Polsko 2b

4.Švédsko 2b

5.Chorvatsko 1b

6.Srbsko 1b

 

Od 22. do 25. ledna se pak týmy v těchto skupinách střetnou s celky, se kterými se nepotkaly v základní části. Na všechny družstva tak čekají další tři zápasy. Nejlepší dva pak postupují do semifinále, vítězové pak do finále. Program finálových skupin najdete zde.

Na týmy, které skončily po základních skupinách na 4.-6.příčce, teď čekají vyřazovací zápasy o umístění na konečném 13.-24.místě.

 

Nejlepší hráči dosavadního průběhu MS

Střelci

1.Tvedten (NOR) 33br./16 ze 7m

2.Hansen (DEN) 32br.

3.Myrhol (NOR) 30br.

4.Feuchtmann (CHI) 30br./5

5.Sigurdsson (ISL) 29br.

5.Petersson (ISL) 29br.

5.El Ahmar (EGY) 29br./8

9.Yu Dong (KOR) 28br./12

10.Szilagyi (AUT) 28br.

 

Další pořadí střelců najdete zde. Současně ve stejném dokumentu najdete nejlepší nahrávače, blokaře i nejtrestanější hráče.

 

Nejlepší brankáři

Žebříčku brankářů vévodí francouzský gólman Karaboue, ale pro naši upravenou statistiku si dovolím použít do žebříčku pouze brankáře, kteří jmají na svém kontě více jak 100 střel. Upravený žebříček poté vypadá takto:

 

1.Bitter (GER) 52zásahů/115střel = 45,2%

2.Omeyer (FRA) 61/140 = 43,6%

3.Sjöstrands (SWE) 47/112 = 42,0%

4.Mikler (HUN) 49/121 = 40,5%

5.Erevik (NOR) 55/135 = 40,4%

6.Schulz (ARG) 64/159 = 40,3%

7.Park Chan (KOR) 47/117 = 40,2%

8.Gústavsson (ISL) 60/155 = 38,7%

9.Heinevetter (GER) 39/101 = 38,6%

10.Szmal (POL) 64/167 = 38,3%

 

Celý žebříček najdete zde.

 

Islandští fanoušci samozřejmě na šampionátu nemohou chybět..jak daleko doženou svůj tým letos?