2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
29.11.2010 otevřeno: 2258 x

Teď nebo nikdy! Házenkářky chtějí uspět v kvalifikaci

Minulý týden zakončily české házenkářky dvěma vítěznými zápasy proti Slovensku. V tomto týdnu je čeká již jen doladění aktuální formy a odlet na kvalifikaci o play-off MS 2011.

Dvě výhry proti sousednímu Slovensku (27:26 a 30:19) jsou pozitivním signálem o formě našeho národního týmu. A pozitivně hodnotí trenér národního celku také celý minulý týden: „jedinou negativní zprávou byla nemoc křídelnice Tomečkové, která musela hned druhý den soustředění odjet domů. Proto jsme museli řešit obsazení tohoto postu, protože zraněná je i Roubínková, která na tomto postu také hraje. Vykoušeli jsme tak na levém křídle Růčkovou.“ Dobrou zprávou je, že Romana Tomečková je již zdravá a s týmem se tak již ode dneška opět připravuje.

Trenér Bašný každopádně brzdí nějakou přehnanou euforii, která by po jednoznačných vítězstvích nad Slovenskem mohla nastat: „hráčkám jsme se v minulém týdnu snažili díky videoukázkám ze zápasů Itálie ukázat, že na tohoto soupeře máme a že se nemusí kvalifikace bát. Nyní máme za sebou čtyři vítězné zápasy v řadě s poměrně dobrými soupeři, ale všichni víme, že od domácích hrozí reálné nebezpečí. Uvidíme tento týden, jak na tom hráčky jsou.“

V rozhovoru z minulého týdne český trenér potvrdil, že v přátelských zápasech proti Slovensku dostanou více příležitostí hráčky, které v Chebu buď nebyly nebo do hry tolik nezasáhly. „V Chebu nebyly Hrbková a Černá, které teď hodně hrály proti Slovensku. Ale my jsme se opět snažili točit všechny hráčky a budeme to tak dělat pokaždé. Chci, aby se do hry zapojilo více hráček, aby byly pořád fyzicky připravené na hru, věděly co hrát a my tak mohli odehrát utkání v rychlosti,“ potvrdil trenér Jan Bašný.

Oběma trenérům pak zamotaly hlavu brankářky, když všechny tři nominované podaly dobré výkony: „jak Raníková tak Satrapová jsou brankářky, které jsou zvyklé nastupovat v pozicích jedničky a odehrát zápasy téměř bez střídání. My jsme tak potřebovali vyzkoušet, jestli bude Ajglová schopná nastupovat z pozice dvojky. Tenhle záměr se nám potvrdil a brankářky nám v pozitivním slova smyslu zkomplikovaly situaci.“

V tomto týdnu pak čekají na hráčky, které se v těchto chvílích scházejí v Hustopečích, čtyři tréninky. Po středečním odpoledním tréninku se tým přesune do Vídně, odkud ve čtvrtek dopoledne odletí do italských Benátek. Dějištěm kvalifikačního turnaje je pak nedaleké městečko Oderzo. Ve zbývajícím čase chtějí trenéři ještě nacvičit pár taktických variant, které je potřeba do kvalifikace doladit: „je potřeba dopracovat hru v postupném útoku a to nacvičení hry proti vysunuté obraně, kterou Itálie hraje. V posledních pěti zápasech Italky hrály určitý čas osobní obranu a já očekávám, že stejnou taktiku budou praktikovat i proti nám. Musíme také zapracovat na obranném systému 1:5, kterému jsme se v zápasech proti Slovensku nestačili tolik věnovat.“

Našimi soupeři v kvalifikaci jsou týmy Litvy, Itálie a Bulharska. Největším protivníkem by měla být zřejmě domácí Itálie, proti které nastoupíme hned v prvním střetnutí. Co ví trenéři o našich kvalifikačních soupeřích? „Litevky i Bulharky uvidíme přímo v zápasech kvalifikace, takže tam získáme aktuální informace. Litevský celek měl podle našich informací projít kompletní výměnou jak hráčskou tak trenérskou. O největším soupeři Itálii máme řekl bych kompletní informace, viděli jsme jejich poslední zápasy. Často střídají obrany. Nebezpeční může být v tom, že hrají v domácím prostředí, které hráčky samozřejmě bude motivovat. Ale na druhou stranu jim to také může svazovat ruce,“ myslí si trenér Bašný.

Cíl je ale pro všechny jednoznačný a to postoupit do druhé fáze kvalifikace, kterou je červnové play-off. A tam postoupí z naší skupiny jen vítěz. „Dali jsme si za cíl postoupit na vrcholnou akci, takže musíme tuto kvalifikaci vyhrát. Nelze uvažovat o síle soupeřů, je potřeba ji zvládnout, protože protivník v play-off bude určitě těžší než v této první fázi. Rozhodující bude první zápas, podle toho se bude odvíjet vše další,“ je přesvědčen trenér českého celku.

Český celek odcestuje do Itálie se šestnácti hráčkami. Momentálně je v nominaci 18 házenkářek, takže dvě z nich z konečné nominace ještě vypadnou. Trenéři mají téměř jasnou představu, jak bude nominace vypadat: "máme čtyři hráčky, mezi kterými se rozhodneme o dvou, které nakonec do Itálie pocestují.“

Pozn.toto byla informace zkraje týdne. Po onemocnění Hany Kutlvašrové se okruh hráček zúžil na 17 a podle posledních informací by do Itálie měly odcestovat všechny.

Děkujeme za informace a držíme českému týmu v kvalifikaci palce. O výsledcích jednotlivých zápasů vás samozřejmě budeme informovat na našich stránkách. Los play-off se pak koná 19.prosince v rámci ME žen, které hostí Norsko a Dánsko. Výsledky jednotlivých kvalifikačních střetnutí pak můžete sledovat také na oficiální stránce EHF zde.


Nominace VT Hustopeče + Q ITA

brankářky: Vendula Ajglová (Elche ESP), Barbora Raníková (Olomouc), Lucie Satrapová (Slavia)

hráčky: Černá Klára, Keclíková Kateřina, Vítková Petra, Kutlvašrová Hana (Slavia), Hrbková Michaela, Tomečková Romana (Poruba), Luzumová Iveta (Písek), Martinková Hana, Crhová Martina (Most), Poznarová Pavla, Růčková Petra, Salčáková Kristýna, Štěrbová Helena (Zín), Adámková Petra (Poruba), Zámorská Iva (Byaasen NOR)

trenéři: Bašný Jan a Poloz Dušan


Program VT Hustopeče + Q Itálie

Pondělí 29. listopadu

sraz poledne

TJ 16:00 – 18:00

video

Úterý 30.listopadu

TJ 10:00 – 11:30

TJ 16:30 – 18:00

Středa 1. prosince

TJ 14:00 – 16:00

po večeři přesun do Vídně

Čtvrtek 2. prosince

odlet Itálie – Benátky

TJ dle pokynu organizátorů

Pátek 3. prosince

TJ

17:00 Česko – Itálie

19:00 Litva – Bulharsko

Sobota 4. prosince

TJ

17:00 Itálie – Litva

19:00 Bulharsko – Česko

Neděle 5. prosince

14:00 Česko – Litva

16:00 Itálie – Bulharsko