2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
27.7.2009 otevřeno: 1001 x

"Chceme být důstojným soupeřem," říká před ME dorostenek trenérka Martina Papežová

Prvním týmem, který se v létě zapojí do zápasů na vrcholných akcích, bude celek dorostenek. Ty si v březnové kvalifikaci vybojovaly místo na mistrovství Evropy. To se původně mělo konat v Makedonii, nakonec EHF pořadatelství přidělila Srbsku.

 

Od trenérky celku Martiny Papežové jsme získaly velké množství informací, které si můžete přečíst níže. Kromě týmu dorostenek bude mít Česká republika zástupce i mezi členy EHF, kteří se turnaje účastní a to v osobě Františka Táborského.
 
Veškeré další informace můžete najít na stránce EHF www.eurohandball.com nebo na oficiální stránce šampionátu www.w17euro2009serbia.com.
 
Přejeme házenkářkám hodně štěstí a budeme jim držet palce na dobré výsledky a kvalitní předvedenou hru.
 
Další kvalifikace
 
Nejlepších osm celků se kvalifikuje na MS dorostenek, které se bude v roce 2010 konat v Dominikánské republice. Dva nejlepší týmy se přímo kvalifikují na ME juniorek 2011, které hostí Nizozemsko. Vítěz se přímo kvalifikuje na Olympiádu mládeže, kterou v roce 2010 hostí Singapur.
 
Informace od trenérky Martiny Papežové
 
Příprava
 
Musím říct, že příprava byla celkem dobrá. První akce v Polance sloužila k oživení známých koncepčních záležitostí, dvě utkání s družstvem juniorek k jejich vyzkoušení v zápasovém zatížení. Druhá akce v Otrokovicích byla zaměřena na opakování a zdokonalování. Dvě utkání s družstvem Rakouska zase přispěla k lepší adaptaci na mezinárodní házenou, která je výrazně rychlejší a dynamičtější než na jakou jsou hráčky zvyklé.
 
Nominace na ME
 
Nominace je stejná jako na akci v Otrokovicích. Nikdo se ve dvou utkáních nezranil, jen drobné problémy měla Zuzana Marčíková s nachlazením. Jinak všechny hráčky jsou OK. V nominaci v porovnání s kvalifikací je jen jeden rozdíl, kdy místo Barbory Janouškové, která těsně před akcí v Polance onemocněla mononukleozou a nemohla tak o účast na ME zabojovat, je v nominaci Karolína Pekařová, která se kvalifikace nezúčastnila kvůli výronu kotníku.
 
Sraz a návrat týmu
 
Sraz je v úterý 23.06. do 17.00 ve Střešovicích, kde nás čeká jeden trénink, večere a ve středu dopoledne v 11.00 odlet do Bělehradu. Po příletu nás ještě čeká přesun dvě hodiny autobusem do Vrnjačka Banja, kde bychom rádi ve středu večer trénovali, protože ve čtvrtek hrajeme první utkání a předzápasový trénink, který nám pořadatelé naplánovali na osm hodin ráno se nám moc nehodí… Návrat pak je naplánován na pondělí 6.7. odpoledne, protože ME mládežnických kategorií mají systém turnaje na rozdíl od seniorských šampionátu nastavený tak, aby účastník sehrál co nejvíce utkání, takže všechna družstva zůstávají až do konce turnaje a hrají o konečná umístění.
 
Soupeři - tři soupeři, tři různé styly, tří různé zápasy.
 
Bude to těžké a náročné, ale dostali jsme se na ME a tam už nejsou lehcí soupeři, takže se musíme porvat o každé vítězství. Soupeři ve skupině, to jsou samá zvučná jména, která ve vrcholné ženské házené něco znamenají a patří do světové ženské špičky. Nicméně v těchto kategoriích je úroveň družstev velmi závislá na kvalitě daného dvojročníku, na tom jak talentované hráčky v dané zemi v tom ročníku narození zrovna jsou, rozhodující je i kvalita brankářek apod. Takže družstvo Litvy může, i když opticky nevypadá, být kvalitnější než družstvo Německa, přestože v seniorské kategorii to tak určitě není…. Ale jedná se právě o osobnosti daného ročníku, které se pak prosadí ve svých zemích i dál v ženské kategorii, kde už se prosadí jen nejlepší z nejlepších… Naše skupina je těžká a my se prostě musíme připravit na tři těžká utkání v základní skupině a pokud nepostoupíme, tak bojovat o co nejlepší postavení v druhé osmičce… Každý zápas, který tam odehrajeme, je o zkušenostech, o porovnání s ostatními a získání motivaci k další práci.
 
Rusko
 
Na rozdíl od ostatních dvou soupeřů se nám o něm nepodařilo získat žádné informace z internetu ani DVD z utkání, takže můžeme jen odhadovat, že to bude typická ruská házená. Velmi silová, bez nějakých velkých technických parádiček, ale velmi účelná a nekompromisní. Očekáváme, že Rusky budou hrát obranu 1:5, takže jsme se v přípravě i na ní snažili nějakým způsobem připravit.
 
Dánsko
 
Představitel typické severské házené, technické, dynamické pohledné házené s úžasným severským zaujetím pro hru. Soupeř s velmi kvalitní obranou 0:6 a s velmi dobrým přechodem do RÚ. Podle mě i jeden z favoritů ME.
 
Rumunsko
 
Soupeř, který má z ruské i severské házené od každého kousek. Jejich hra není tak silová jako u družstva Ruska, ale zase ne tak technická jako ta severská. Podle sledovaného utkání velmi dobře organizovaná hra s velkým množstvím kombinací.
 
Favorité ME
 
Těžko odhadovat sílu jednotlivých družstev. Jsem sama zvědavá i na srovnání s minulým ME v Bratislavě, kde třeba bronzovou medaili překvapivě braly Holanďanky, zatímco naopak Norky a Chorvatky nepostoupily do první osmičky. Odvažuji se tipovat postup do první osmičky pro Maďarky, Dánky, Francouzky a Španělky. Ale ostatní je velmi otevřené a určitě se objeví také nějaké překvapení.
 
Přání
 
Určitě už nesehrát podobně nepovedené utkání jako bylo na kvalifikaci utkání proti Maďarsku. Každé utkání začíná od začátku a v těchto věkových kategoriích se výkony soupeřů mohou ze dne na den výrazně lišit stejně jako naše výkony. Takže být důstojným soupeřem, předvést dobrý výkon a pak se uvidí J.
 
 
Nominace dorostenek na VT
 
FIALKOVÁ VERONIKA – BR - BOHUNICE/SCM OLOMOUC
ROHÁČKOVÁ LENKA – BR - SOKOL PORUBA
STOJAROVÁ ŽANETA – BR - HC ZLÍN
KONIGOVÁ ANDREA – K - DHC SLAVIA PRAHA
BERÁNKOVÁ KLÁRA – K - HAVL. BROD/SCM SLAVIA
OČADLÍKOVÁ ANDREA – K - OTROKOVICE/SCM ZLÍN
JANOUŠKOVÁ MICHAELA – K - HC PLZEŇ
MARČÍKOVÁ ZUZANA – PI - OTROKOVICE
KULÍŠKOVÁ ANDREA – PI - DHK OLOMOUC
KUBÁČKOVÁ TEREZA – PS - DHK OLOMOUC
RYŠÁNKOVÁ HELENA – PS -ASTRA PRAHA/SCM SLAVIA
SOUČKOVÁ MICHAELA – S -HAVL.BROD/SCM SLAVIA
MARČÍKOVÁ ŠÁRKA – S - HC ZLÍN
WEISENBILDEROVÁ M. – S - LIBEREC/SCM SLAVIA
PEKAŘOVÁ KAROLÍNA - S - DHC SLAVIA PRAHA
SMÉKALOVÁ PETRA – S - DHK OLOMOUC
 
 
ME dorostenek – Srbsko
 
Termín: 25. června – 5. července 2009
Dějiště: Srbsko, města Niš a Brnkačka Banja
Základní skupiny: 25.-28. června
Finálové skupiny: 30. června – 1. července
Zápasy o umístění: 3.-5. června
 
Základní skupiny
Skupina A (Vrnjacka Banja): RUS, DEN, CZE, ROU
Skupina B (Vrnjacka Banja): CRO, SVK, NED, SWE
Skupina C (Niš): FRA, HUN, MKD, LIT
Skupina D (Niš): SPA, NOR, SRB, GER
 
Program skupiny A
 
 
Čtvrtek 25. června
14:00 Rusko – Česko
16:00 Dánsko – Rumunsko
 
Sobota 27. června
14:00 Rumunsko – Rusko
16:00 Česko – Dánsko
 
Neděle 28. června
14:00 Rusko – Dánsko
16:00 Česko – Rumunsko
 
Systém turnaje
 
Každý s každým vzájemný zápas v základní skupině. Z té pak postoupí dva nejlepší týmy do finálové skupiny (A B, C D) a vytvoří dvě finálové skupiny. Dále se hraje o konečné umístění. Finálové zápasy se hrají v Niši.