2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
12.5.2020 otevřeno: 613 x

Reprezentantka Hurychová přestupuje z Polska do Francie: "Doufám, že tam budeme šťastní."

Angažmá v Polsku pro ni bylo silnou, i když ne úplně nejšťastnější zkušeností. Česká reprezentantka Markéta Hurychová tak pro novou sezónou hledala nové angažmá. Našla jej ve Francii a ke své spokojenosti i spolu s novým angažmá jejího přítele Matěje Šustáčka. Na severovýchod Francie tak zamíří společně.

 

Co vás motivovalo k odchodu do Francie? A proč zrovna Saint-Amand?

V Polsku jsem nebyla spokojená a před novou sezónou jsem chtěla odejít. Buď se vrátit zpět do Česka nebo zkusit jiné zahraniční angažmá. V Polsku jsme se domluvili, že mi vyjdou vstříc a začaly se objevovat první nabídky. A to hlavně z Francie, protože mě kontaktoval agent, který má přehled především ve francouzských klubech. Nabídky byly z první i druhé ligy, vybrala jsem si Saint-Amand. To se pohybovalo na hraně postupu do první ligy a mě bylo v tu chvíli jedno, jestli budu hrát první nebo druhou francouzskou ligu. Po nepovedené sezóně v Polsku chci hlavně hrát, což by mi druhá liga maximálně umožnila. Druhá francouzská liga je kvalitní soutěž a pro mě by byl přechod trochu snazší. Nakonec to ale dopadlo tak, že tým bude hrát první ligu. Tam budou skvělé zápasy s týmy, které hrají Ligu mistrů. Bude to hodně náročné, ale budu se snažit, abychom soutěž udrželi.

 

Říkáte, že v Polsku jste nebyla spokojená. Jak tuto zkušenost hodnotíte?

Ze začátku sezóna vypadala dobře. V přípravě se mi dařilo, dostávala jsem šance. Postupně ale přišel větší a větší tlak, hráli jsme o medaile, v týmu nás bylo třiadvacet a v tréninku jsme hrály o to, abychom si zahrály! To bylo na mě trochu náročné. Bylo to moje první zahraniční angažmá, byla jsem tam sama. Nesedl mi ani polský styl hry. Hráčky tam jsou fyzicky velmi dobře vybavené, ale po taktické stránce to není tolik na výši. Nesedělo mi to. Kolektiv a spoluhráčky ale byly super. Svou roli možná hrálo i to, že tam nebyla tak velká jazyková bariéra, prakticky po třech měsících jsem byla schopná se polsky domluvit. Tahle zkušenost mi určitě moc dala, i když člověk zažije po stránce individuálního výkonu nepodařenou sezónu. Snažím se brát si z toho spíš pozitiva. Teď budu k házené přistupovat trochu jinak. Víc si vážit toho, že dostanu příležitost.


Do Francie jdete i s přítelem. Matěj Šustáček bude hrát v Hazebroucku.

To bylo jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli pro Francii. Hodinu cesty od Saint-Amand se naskytlo angažmá pro Matěje. V Hazenbroucku Matěje chtěli, udělal na ně velký dojem a já jsem moc ráda, že nám to takhle vyšlo. Minulá sezóna v Polsku pro mě byla opravdu náročná, proto jsem moc ráda, že ve Francii budeme spolu.

 

Jak to bylo nakonec s tím postupem Saint-Amand do první ligy? A jaké teď bude mít ambice?

Saint-Amand hrál v této sezóně druhou ligu, ty jsou ve Francii dvě. Kvůli koronavirové krizi vítězové obou druhých lig ale automaticky postoupili do první ligy. Myslím si, že klub docela posílil. Do týmu mají přijít i hráčky z dalších prvoligových klubů. Tým se hodně promění. Určitě nebudeme favorité, ale budeme hrát o co nejlepší výsledky. Z pozice nováčka možná budeme ze začátku trochu outsiderem.

 

 

Saint-Amand leží na severovýchodě Francie blízko belgických hranic. To je docela zajímavá a pro život možná docela příjemná lokalita, ne? Byli jste se tam podívat?

Spolu s Matějem jsme se byli ve Francii podívat. Samotné město jsme viděli spíš jen z auta. Saint-Amand i Hazebrouck, kde bude hrát Matěj, jsou spíš menší města, ale klidnější a plně vybavená. Moc se těším. Kousek to máme do Lille i k moři na severu. Chtěli bychom procestovat okolí, které je strašně zajímavé. Těšíme se na cestování, pokud na to bude čas, i když ze začátku se budeme určitě spíš rozkoukávat. Francie je krásná, těšíme se.


Co francouzština? Domluvíte se nebo to bude nejdřív spíš o angličtině?

Osobně jsme se učila francouzštinu dva roky na základní škole. Umím jen úplné základy. Napočítat do dvaceti, pozdravit… Určitě to není takové, že bych se plně domluvila. Ze začátku to tak pro mě bude hlavně o angličtině, i když to Francouzi nemají moc rádi. Já i Matěj se začínáme učit francouzsky, abychom měli základy, a klub mi nabídl pomoc s francouzštinou a budu chodit na kurzy. To mi určitě pomůže.


Budete plně profesionální nebo budete u hraní studovat nebo ještě nějak pracovat?

Kromě hraní studuju na FTK v Olomouci magisterský obor tělesná výchova a sport. To budu studovat dálkově. Ve Francii zatím pracovat nebudu, uvidím, jak se na místě rozkoukáme a pak se budu rozhodovat, jak dál. Zatím budu tedy hrát a studovat. Matěj má dohodnuté hraní a současně trénování dětí ve svém klubu.


Těšíte se na povětsný "francouzský způsob života"?

Na francouzský způsob života se těšíme hrozně moc. Při poslední cestě jsme tam strávili asi tři dny. Pomohla nám moje sestra, která ve Francii nějaký čas žila a hovoří plynně francouzsky. Ukázala nám některá specifika francouzské gastronomie a způsobu života. Francie je opravdu nádherná, ohromně se těšíme. Doufáme, že tam budeme šťastní a že nám to všechno vyjde.