2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
24.3.2020 otevřeno: 388 x

Trenér FIlip: Prioritou jsou pro nás jednoznačně zápasy s Černou Horou, je ale otázka, kdy se uskuteční

V polovině dubna se měli čeští reprezentanti sejít na týdenním přípravném kempu. Reprezentační přestávku měli využít ke společné přípravě a taky přátelskému dvojzápasu se sousedním Rakouskem. V současné situaci je ale všechno jinak, zápasy s Rakouskem jsou zrušeny a házenkáři se v dubnu nesejdou.

 

„S prodloužením karantény a za současné situace v Evropě je nemožné, abychom se sešli. Zápasy s Rakouskem jsme zrušili minulý týden. Situace v Rakousku, u nás i v celé Evropě je podobná a týká se všech sportů. Dubnová akce nebude. Máme určité představy, jak by mohla reprezentační příprava vypadat dál, ale tyto předpoklady se budou přizpůsobovat celoevropskému vývoji situace kolem koronaviru,“ konstatoval trenér českého týmu Jan Filip.

Reprezentační tým má před sebou kvalifikační zápasy o postup na mistrovství světa, soupeřem jim bude tým Černé Hory. Odehrát by se měly v prvních deseti červnových dnech, v současné situaci jsou ale všechny termínové předpoklady nejisté. „Pokud by to bylo možné, chtěli bychom se sejít v květnu, kam bychom mohli přeložit toto dubnové soustředění ideálně tak, abychom byli delší dobu spolu, aby červnová kvalifikace na přípravné kempy navazovala a my tím třeba částečně nahradili tréninkový výpadek. Ale to bude opravdu zase záležet na tom, zda to bude možné,“ řekl Filip.

Do programu totiž vstupuje řada proměnných. „Je otázka, jak se vlády jednotlivých zemí a EHF celkově postaví k červnovým zápasům. V našem případě se to dotýká dvojzápasu s Černou Horou a je tak otázka, zda to vůbec bude možné sehrát ve stanoveném termínu nebo zda se termín posune nebo se odsune dokonce až do termínu po létě. To není v tuto chvíli nikdo schopen říct. My musíme být připravení na různé varianty a podle toho budeme reagovat dál,“ vysvětlil trenér.

Do situace by promluvily i případné dohrávky národních soutěží napříč Evropou, které by se mohly protáhnout právě do květnových a červnových termínů. „To je věc, kterou my neovlivníme. Pokud se třeba v jednotlivých zemích rozhodnou, že budou chtít soutěže dohrát, termínově to bude velmi nabité a zatím není jisté, že budou všechny soutěže zrušené. Já osobně si však myslím, že to vzhledem k situaci nebude možné, protože onemocnění je skutečně velmi rozšířené. Největší logiku v současné situaci mi tak dává to, že se soutěže v Evropě zruší. Ale to je můj osobní názor,“ upozornil Filip.

 

 

Česká trenérská dvojice má informace od svých reprezentačních svěřenců ohledně jejich aktuální situace i možnostech přípravy. „Jsme v kontaktu s hráči, kteří byli nominováni pro dubnovou akci i s hráči s některými náhradníky. Prakticky všichni mají ze svých klubů individuální plány přípravy a to je pro nás velmi dobré. Trénují sami v rámci daných možností,“ řekl Filip s tím, že házenkářské aspekty tréninku ale ani přes veškerou snahu hráči v individuální přípravě nenaplní: „Házenkářsky je to samozřejmě problém. Házenkářský trénink se nedá v současné situaci nahradit, ale minimálně na kondiční, koordinační nebo mobilizační bázi je možné, aby se hráči udržovali tak, aby fyzicky nespadli. Naopak mají teď možnost pracovat sami na konkrétních věcech a dlouhodobě se v nich posouvat, protože teď na to mají čas. To je v současné situaci jakési malé pozitivum.“

Podle Filipa je nemožné predikovat, jak se bude situace vyvíjet a jak to poznamená formu jednotlivých hráčů. „Netroufnu si říct, jak dlouho může trvat, než se hráči dostanou do plné formy. Ale situace je stejná pro všechny po celé Evropě. Je to individuální, na některé hráče to může mít větší, na některé menší dopad. Další otázka je, pokud by se situace uvolnila a byla by možnost zase rozjet tréninkové aktivity, v jakém horizontu by se pak začalo hrát,“ doplnil dál Filip.

 

 

Koronavirová epidemie pak českému týmu zasáhla dokonce i do kvalifikace o postup na EURO 2022, které bude v lednu 2022 hostit Slovensko a Maďarsko. Na konci dubna se totiž v Bratislavě měl uskutečnit los kvalifikačních skupin, v nichž se týmy poměří v nadcházející házenkářské sezóně o postup na příští EURO. I tato akce ale byla odložena a není tak jasné, kdy se týmy dozvědí jména svých kvalifikačních protivníků.

Podle Filipa to ale pro tým v tuto chvíli není klíčové. „Teď je konec března, evropská kvalifikace pro nás začne začátkem listopadu. Toto tak pro nás momentálně nehraje velkou roli. Samozřejmě, já osobně jsem vždycky radši, když vím, kdo nás čeká. Ale toto je momentálně tak vzdálený časový horizont, že problém to pro nás zatím není. Důležité teď je, že víme, že hrajeme s Černou Horou. To je náš nejbližší soupeř a naše priorita, ale je otázka, kdy se tento dvojzápas uskuteční. Zda v červnovém termínu, nebo zda se bude někam posouvat,“ zdůraznil Filip a s tím, že tým se může zatím připravovat alespoň teoreticky: „My se na Černou Horu připravíme, můžeme čerpat z videomateriálu ze třech zápasů, které Černá Hora odehrála v lednu na mistrovství Evropy, to je pro nás dostačující. Víc zatím dělat nemůžeme.“

„Nejdůležitější je, aby se celá situace co nejdříve a s co nejmenšími následky vyřešila. Všem přeji především pevné zdraví, trpělivost a hodně psychických sil,“ vzkázal závěrem Jan Filip.