2020 Women´s EHF EURO
KVALIFIKACE NA ME 2020

Házená v TV

02. 03. 2020 19:20 hod. ČT Sport
HBC Ronal Jičín - HK FCC Město Lovosice
10. 03. 2020 17:00 hod. ČT Sport
HCB Karviná - Talent M.A.T. Plzeň
14. 03. 2020 17:50 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - HCB Karviná
25. 03. 2020 20:15 hod. ČT Sport
EHF EURO 2020 - kvalifikace: Česko - Švédsko
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
17.2.2020 otevřeno: 1041 x

Veronika Malá: Vždycky jsem chtěla hrát házenou trochu jinak

AKTUALIZOVÁNO! Veronika Malá prodloužila smlouvu v Paříži. Reprezentantka Veronika Malá je na hřišti svá. Skvělou techniku střelby a pohybový rozsah kombinuje s obrovským rozhledem ve hře a s výjimkou branky se neztratí téměř na žádném postu. I když kdo ví, třeba by si nakonec věděla rady i tam. Momentálně čaruje v nejvyšší francouzské lize, kde si vysloužila dokonce i ocenění pro nejlepší hráčku měsíce ledna.

 

AKTUALIZOVÁNO! Minimálně v příští sezóně bude házenkářka Veronika Malá hájit barvy francouzské metropole. V Paříži prodloužila smlouvu o rok, přestože zvažovala další nabídku. "S agentem jsme měli jednu vaznou nabídku z bundesligy a rozhodovali se mezi ní a proloužením smlouvy v Paříži. Ve finále jsme se rozhodli pro Paříž. Od této sezóny tu máme nového trenéra a věci fungují velmi dobře i co se týče tréninku a regenerace. Jsem spokojená. Preferuju, kdyé lide věci spíše konají, než o nich mluví. A proto mají v Paříži moji důvěru a já jejich," okomentovala novou zprávu Veronika Malá.

 

Ve francouzské lize jste hodně vidět. Přesto pro české fanoušky není tato soutěž tak blízká a často o ní nemají takový přehled. Můžete nám přiblížit, jak si vede váš pařížský klub?

Aktuálně jsme na čtvrtém místě v nejvyšší francouzské soutěži. Na prvních dvou místech se pohybují Metz Handball a Brest. Tyto dva kluby hrají Ligu mistrů a jsou velkou konkurencí i pro ostatní evropské týmy. My šlapeme na paty třetímu týmu z Nantes. Ale nutno říct, že podle mého názoru je tato sezóna více vyrovnaná než ty předešlé. Nám zase na paty šlape pátý tým z Fleury a celkově je tabulka až do nějakého osmého místa bodově celkem vyrovnaná. Naše ambice v Paříži jsou probojovat se do play-off a tam už rozhodují detaily a aktuální forma týmu. Věřím, že můžeme bojovat o medaile, pokud se vše sejde, jak má.

 

Házenkářská veřejnost vás ve Francii ocenila jako Hráčku měsíce ledna, v posledních čtyřech zápasech jste nastřílela 19 branek. Jak hodnotíte své výkony a formu vy sama?

Ano, je to hezké, když ocení můj styl házené a moji hru i ve Francii. Vždycky jsem chtěla hrát házenou trochu jinak než ostatní. Chci do házené zahrnovat moje dovednosti spojené s driblinkem, technickými střelami, střelami zadovkou a podobně. To je to, co mě baví. A mám pocit, že se mi to poslední dobou daří.


S tím souvisí i vaše výborné výkony v reprezentaci. V úvodních dvou zápasech kvalifikace jste na podzim nastřílela osm branek. Co říkáte na to, jak jste kvalifikaci rozehráli?

Kvalifikaci jsme rozehráli skvěle. První zápas s Portugalskem doma, který jsme vyhráli v září, byl důležitý hlavně pro naše sebevědomí a druhý zápas v Severní Makedonii to jen potvrdil.


Teď vás bude čekat dvojzápas se silným Švédskem, obecně označovaným za favorita skupiny. Co soudíte o hře Švédek?

Pár zápasů Švédek jsem viděla už na prosincovém MS v Japonsku. Moje shrnutí je, že mají více než dobrý tým, který dokázal hrát fantastickou hru. Ale zároveň na mistrovství předvedly i zápasy, které jim moc nesedly. Což nám dává šanci. Máme k dispozici všechna jejich zápasová videa z mistrovství a budeme se snažit najít jejich slabiny ve hře. Byla bych ráda, kdybychom vyhrály jedno utkání z dvojzápasu, ale uvidíme, jak se to vše vyvine.


Reprezentační tým teď doplňují talentované hráčky – juniorky nebo hráčky bezprostředně odrůstající juniorské kategorii. Jak se zapracovávají do týmu a hlavně do kolektivu, jehož kvalita a soudržnost je v ženské reprezentaci její silnou stránkou?

Obměna je nutná, každá nová hráčka, která zatím do seniorské reprezentace nakoukla nebo se stala její součástí, přinesla něco nového. Ať už ve hře na hřišti nebo v kabině. U nás je ta laťka postavená tak, že každá hráčka je něčím důležitá, má svůj úkol a ve finále tvoříme celek, který podle mého názoru funguje velmi dobře.


Ve Francii jste od roku 2017. Jak jste se zabydlela? Bylo těžké si zvyknout na novou zem, která je pro život do jisté míry specifická svým životním stylem i jazykem?

Na francouzský životní styl se dá zvyknout velice rychle. Připadá mi, že Francouzi si žijí dobře, i když si pořád na něco stěžují a vypadá to, že jejich národní sport je „stávkování“. Za těch dva a půl roku, co jsem v Paříži, jsem toho viděla a zažila dost. Přes žluté vesty až po kauzu s důchodovým systémem, která vlastně přetrvává až do teď. Časté stávky vyhlašují řidiči hromadné dopravy a další. Dokonce vytvořili nový rekord, co se týká stávkování v historii Francie, vydrželi stávkovat skoro dva měsíce.


Co francouzština? Už mluvíte plynně?

Francouzsky už se domluvím okolo házenkářského prostředí slušně. Docela se mi ten jazyk i zalíbil. Ale stejně se musím přiznat, že víc tu mluvíme anglicky. Je to rychlejší způsob komunikace a hlavně snazší, když potřebujeme něco vyřídit. A také nemáme v týmu jen Francouzky. Máme tu Korejku, Švýcarku, nebo Švédku. S nimi mluvíme jen anglicky.

 


Jak se vám líbí francouzský způsob života? Je skutečně tak jiný a pohodový, jak se o něm mluví?

Jo je. V tom mají všichni pravdu. Opravdu se někdy zdá, že mají na všechno dost času a nijak se tím nestresují. Je to pro ně normální. Například když si dáte schůzku s Francouzi třeba ve třináct hodin, je pro ně normální, že přijdou třeba o půl třetí. A nikdo se na nikoho nezlobí, že přišel pozdě. Protože oni řeknou, že schůzka bude v jednu, ale ve skutečnosti myslí ve dvě. A nebo řízení aut v Paříži? Bez komentáře (smích). Je to občas jeden velký chaos. Francouzi taky hodně pijí kafe nebo víno a k tomu hodně kouří cigára. Což mi občas vadí v kavárnách. Nemám ráda cigarety.


Můžete prozradit, jak ve Francii trávíte volný čas?

Často chodím plavat a do sauny. Když se to sejde a máme volný víkend, lítám letadlem do Čech za rodinou. Paříž už mám projetou skoro skrz na skrz včetně všech památek nebo muzeí. Mimo Paříž jsem se byla podívat na severu v Normandii a taky na jihu okolo Nice a Cannes, je to přenádherné.


Francouzům se letos v zimě nevydařil ani jeden šampionát – ženy nepostoupily ze skupiny na MS v Japonsku, muži na EURU v lednu. Jak to francouzská házená prožívá? Přece jen byla zvyklá na velké úspěchy a medaile.

Jo, hodně se to tu řešilo, je to pro ně obrovský neúspěch. Jak pro ženy, tak pro muže. A přitom zrovna nedávno házenkářskému svazu ve Francii postavili obrovský areál jen pro primární účely házené. Představte si obří komplex s několika házenkářskými hřišti, vlastním bazénem, saunami, vířivkami, ledovými lázněmi, masérnami, vlastním hotelem, jídelnou, posilovnou, kinem na rozbory videozáznámů atd. Je to geniální. Vše na jednom místě. Připravují se tam všechny mužské i ženské reprezentační složky. Pro přípravu na velké akce je to ideální prostředí.


Čemu se ve Francii neúspěch připisuje?

U žen si troufnu říct, že hrají pořád stejný herní styl. Ty týmy, proti kterým hrály, si je dobře přečetly a Francouzky na to nedokázaly zareagovat, protože mají naučené pořád to samé. Tak to na mě působilo. Krom toho se tu hovořilo o tom, že se nenačasovala forma hráček a taky se říkalo, že atmosféra v týmu nebyla nejlepší. U mužů je to složitější. Na první pohled měli určitě postoupit ze skupiny, ale měli tam silné Nory. A hlavně Portugalci i mě osobně hodně překvapili hrou a energii na hřišti. Obecně u mužů jsou týmy hodně vyrovnané. Ale nutno říct, že oba týmy, jak ženský, tak mužský nároďák, si s největší pravděpodobností zahrají v létě na olympiádě.

 

Jaká je vaše nejbližší házenkářská budoucnost? Do kdy máte v Paříži smlouvu?

Smlouvu tady mám do konce této sezony. Už mi byla nabídnuta nová vylepšená smlouva s Paříží a já mám radost, že můžu hrát v jedné z top lig na světě, kterou bezpochyby francouzská liga je. Ale momentálně jsem ve fázi rozhodování. Nabídky mám i z ostatních zahraničních lig. Rozhodnout bych se měla v příštích týdnech.

 

Sledujete, jak se teď daří vašemu mateřskému Písku? Letos je jakýmsi „černým koněm“ MOL ligy, zahrají si i Final 4 Českého poháru.

Ze Sokola Písek mám upřímnou radost. Je to můj mateřský klub a vidět, že se holkám daří, je skvělé. V Písku mám pořád hodně kamarádek, které tam hrají. Také je trénuje bývalá reprezentantka Kateřina Keclíková, která do týmu přinesla takový „drive“, impulz. To je hrozně důležité. Ve Final 4 budou hrát s Olomoucí a pokud zvítězí, půjdou ve finále na jednoho z dvojice Baník Most - Sokol Poruba. Holkám to moc přeju a držím jim palce!
 

 

Portugalky i Severní Makedonky odešly na podzim z měření s českým týmem poraženy. Teď se v kvalifikaci o postup na EHF EURO 2020 postaví proti českým házenkářkám favorizovaný tým Švédska. Pomůžete vy, fanoušci v házenou nabitém Zubří, českým hráčkám k dalším cenným kvalifikačním bodům? Přijďte fandit českým reprezentantkám 25. března 2020 ve 20.15 hodin do ROBE Areny v Zubří.

 

Vstupenky kupujte zde.

Cena vstupenky 100 korun.

 

Děti do 3 let (včetně) zdarma, bez nároku na sedadlo. Děti od 4 let platí plné vstupné. Pro vozíčkáře bude rezervováno místo u servisních vrat, mezi sektorem B a C, (vstup zdarma, prokáží se průkazem ZTP/P na místě). Jiný držitel nebo držitelka průkazu ZTP/P a doprovod mají vstup zdarma a jejich vstupenky jsou pouze na e-mailovou objednávku: info[zavináč]ticketstream.cz. Součástí e-mailu musí být scan nebo fotografie průkazu opravňujícího ke slevě.