2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
13.1.2020 otevřeno: 1025 x

Zamotaná skupina B: Zápas o postup proti Ukrajině. Pomohou Rakušané?

Poslední zápas základní skupiny EHF EURA 2020 pro český tým je tady. Rozhodne se o tom, které dva z týmů skupiny B postoupí do hlavní fáze turnaje. A vše je otevřené, protože ve hře jsou ještě všichni účastníci skupiny B.

 

Češi odehráli zatím na turnaji dva zápasy. První proti Rakousku prohráli, ve druhém porazili Severní Makedonii. Teď je čeká třetí duel a to proti Ukrajině. „Máme za sebou dva rozdílné zápasy. V neděli přišla úplně jiná energie. Ve druhém poločase proti Makedonii jsme se dostali tam, kam chceme. Na hranice možností našich hráčů. Soudržnost a energie, která z týmu čišela… Hráči cítili i podporu fanoušků! Když chytne brankař důležité góly a my dokážeme dát rychlé góly, nastartuje se to. Výkon Martina byl famózní a do branky nám spadlo téměř všechno, co jsme vystřelili,“ těšilo trenéra Jana Filipa ohlédnutí za nedělním soubojem a dodal: „Druhý poločas proti Makedonii byl tím, pro co jsme sem jeli.“

Bylo to ale zase nahoru – dolů. Češi rychle odskočili do čtyřbrankového vedení a podobně rychle o něj i přišli. „O tom náš sport je. Náskok jsme získali za chviličku, pak jsme o něj za chviličku vinou vyloučení přišli. Jsme rádi, že jsme zápas vyhráli a že jsme ho vyhráli o dva góly. Zůstali jsme ve hře,“ řekl Filip.

Vedle skvělého výkonu Martina Galii byl důležitým aktérem zápasu i Kašpárek, který se trefil sedmkrát a dostal se do laufu. „My potřebujeme Staňu takového. Hrozně nám to pomohlo. V krátkém časovém úseku dal pět gólů. A jakým způsobem! Najednou si začal věřit a začal to tam sypat. On to v sobě má, potřeboval to probudit. Musíme věřit, že v tom bude pokračovat,“ vysvětlil Filip.

 

 

Teď je tady ale závěrečný zápas s Ukrajinou a Češi si v něm chtějí stůj co stůj dojít pro výhru bez ohledu na výsledek zápasu Rakousko – Severní Makedonie, který se bude hrát před duelem českého týmu. „Ukrajina bude úplně jiný soupeř. Prakticky celý zápas hrají v sedmi. Je to typický ukrajinský tým s vysokými statnými hráči na spojkách. Mají jen jednoho leváka, se kterým hrají minimálně. Možná i proto hrají hru v sedmi, kterou mají dobře propracovanou,“ popisoval soupeře Filip, který spolu s Danem Kubešem hledá na silné zbraně Ukrajinců recept: „Musíme se na to připravit. Co se týká útoku, jsou ještě větší než ti, se kterými jsme zatím hráli, což nám zase dává šanci pro malé hráče. Ale musíme situace jeden na jednoho proti izolovanému obránci vyhrávat. Když to nezvládneme, tak nás prostě vynesou a postaví jinam. Musíme obránce dostat do pohybu nechodit na ně. Naši malí hráči by na ně mohli platit. Musíme je dlouhými útoky dostat pod tlak a rozhýbat. V útoku mají zhruba tři kombinace, které hrají. Dá se na to připravit. Máme plán, v čem jsou trochu jejich slabiny.“

 

 

Při hře v sedmi se nabízí pokusit se skórovat do prázdné branky přes celé hřiště. „To asi není úplně dobrý nápad, aby někdo házel přes celé hřiště. Není to jednoduché. Je to sice prázdná brána, ale pod stresem to není snadné. Když tu bránu netrefíte, zase bráníte. A to je náročné. Když půl minuty, minutu bráníte, pak míč zahodíte, tak hned zase bráníte,“ vysvětlil úskalí takového risku Filip.

 

 

Nic není před posledním zápasem rozhodnuto. Pro postup si ještě mohu dojí všechny týmy a všechny mohou skončit v poli poražených. Některé konkrétní výsledky zápasu mezi Rakouskem a Severní Makedonií by dokonce český výběr mohly vyřadit ze hry předčasně. (Jaký je postup při určení pořadí týmů ve skupině při rovnosti bodů? Pravidla zde nebo postupová matematika zde). „Věřím ale, že je v zájmu Rakouska vyhrát. Hrají doma, mohou postoupit se dvěma body. Diváci je budou hnát. Ale na druhou stranu není snadné vyhrát tři zápasy základní skupiny a Makedonci se budou rvát jako o život, ještě mohou mít postup. Všechny zápasy jsou vyrovnané. Rakušané ale zvládli závěry obou zápasů a to není náhoda,“ uzavřel Filip.

S Ukrajinou se Češi utkali v moderní historii jen třikrát. V roce 2002 ve švédském Göteborgu na evropském šampionátu, kde Češi vyhráli 30:27, a dvakrát v květnu roku 2007 v kvalifikaci evropského šampionátu – nejprve v Sumy na Ukrajině Češi podlehli 23:26 a v odvetě ve Zlíně pak vysoko vyhráli 32:25.

 

Ukrajina - Česká republika

14. ledna 2020 ve 20.30

živě na Sport 2

 

Tabulka skupiny B EHF EURO 2020

     tým z. v. r. p. skóre rozdíl b.
1. Rakousko 2 2 0 0 66:59 7 4
2. Česká republika 2 1 0 1 56:57 - 1 2
3. Severní Makedonie 2 1 0 1 51:52 - 1 2
4. Ukrajina 2 0 0 2 55:60 - 5 0

 

 

Program a výsledky skupiny B EHF EURO 2020

10. 1. 2020 18:15 Česko - Rakousko 29:32 (14:13)
10. 1. 2020 20:30 Severní Makedonie - Ukrajina 26:25 (13:10)

12. 1. 2020 16:00 Česká republika – Severní Makedonie 27:25 (9:11)
12. 1. 2020 18:15 Rakousko – Ukrajina 34:30 (18:17)

14. 1. 2020 18:15 Rakousko – Severní Makedonie
14. 1. 2020 20:30 Ukrajina – Česká republika 

 

Více o soupeři...

Nevyzpytatelná Ukrajina, zdánlivý outsider na EURU po desetileté pauze

Ukrajina dala v minulosti házené velká jména světové historie našeho sportu. Olympijští zlatí medailisté z roku 1976 Serhiy Kushniryuk, Yuriy Lahutyn, Mykola Tomyn, Oleksandr Rezanov a Mykhaylo Ishchenko, olympijský šampion z toku 1992 Serhiy Bebeshko, nejlepší střelec EHF EURO 2000 Oleg Velyky a sedminásobný šampion EHF Ligy mistrů Andriy Xepkin. To jsou jen někteří z významných ukrajinských házenkářů.

Trenérem ukrajinského týmu je aktuálně Sergii Bebeshko a jeho tým se na EHF EURO vrací po deseti letech, naposledy vybojovali šestnácté místo na šampionátu v roce 2010. Po deseti letech se tak vrací na velkou evropskou scénu opět v Rakousku.

Postup na EURO si Ukrajinci vybojovali jako jeden z nejlepších týmů, který ve své kvalifikační skupině skončil na třetí místě díky dvěma výhrám nad Faerskými ostrovy. Po deseti letech mimo hlavní evropské dění se tak vrací do světel reflektorů s velkými očekáváními. Nejlepším umístěním Ukrajiny je jedenácté místo z mistrovství Evropy z roku 2002, od roku 2000 se jinak na kontinentálním šampionátu Ukrajinci představili čtyřikrát.

 

Vladislav Ostroushko

Třiatřicetiletý házenkář patří k několika málo členům reprezentačního výběru, který pamatuje účast na EHF EURO 2010. Více než dvoumetrová levá spojka hrála během své kariéry v osmi zemích – Ukrajině, Rusku, Bělorusku, Maďarsku, Rumunsku, Švýcarsku, Polsku a v Severní Makedonii. Je čtyřnásobným ukrajinským šampionem a do bojů EHF EURO 2020 bude vstupovat jako vedoucí střelec VELUX EF Ligy mistrů.

 

Pavlo Gurkovsky

Velezkušený pivot zažil velký návrat do reprezentačního dresu, v kvalifikaci svému týmu pomohl po návratu devatenácti góly. Ve své kariéře působil pět let v Rumunsku, než se vrátil na Ukrajinu do týmu Záporoží.