2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
13.1.2020 otevřeno: 608 x

"Všichni mají o co hrát, my se soustředíme na sebe," říká k zamotané skupině Hrstka

Každý počítá coby - kdyby. Čeští házenkáři vstřebávají skvělé včerejší vítězství, ale zároveň se již v přípravě plně koncentrují na třetí rozhodující duel, ve kterém nastoupí proti Ukrajině. Jak to vidí Jakub Hrstka.

 

Sportovní veřejnost urputně počítá, co je potřeba, aby ten který tým vaší zamotané skupiny postoupil dál. Řešíte to i vy?

Myslím, že já ani manšaft na to moc nehledíme. Víme, v jaké jsme situaci. Naším cílem je porazit Ukrajinu a pak to dopadne, jak to dopadne. Soustředíme se sami na sebe, abychom proti Ukrajině vyhráli ten těžký zápas a uvidíme, jak to všechno dopadne.

 

Před zápasem budete už znát výsledek. Je to výhoda? CO když už bude jasné, že není o co hrát?

Každého by to zasáhlo. Po nevydařeném prvním zápase, kdy jsme nehráli úplně špatně, nám to nevyšlo. Proti Makedonii jsme se semkli, bojovali jsme a zvládli jsme důležitý krok. Všechny by tak mrzelo, když bychom měli jít do zápasu s Ukrajinou s tím, že už o nic nejde. Určitě budeme všichni fandit Rakousku a pak se budeme soustředit sami na sebe.

 

Foto: Ivo Dudek/chf.cz

 

Rakušanům taky o něco jde. Hrají o to, aby do hlavní fáze postoupili se dvěma body a také o to, aby vůbec postoupili. Vždyť při souhře některých výsledků nemusí postoupit vůbec.

Ta skupina je opravdu zamotaná. I Ukrajina ještě hraje o postup. Rakušané taky hrají o moc, chtějí ze skupiny postoupit se dvěma body, navíc jsou doma a chtějí se předvést. Věřím, že Rakušané vyhrají, my zdoláme Ukrajinu a postoupíme.

 

Jaký bude Ukrajina soupeř?

Určitě nepříjemný. Potkali jsme se i v minulé kvalifikaci, doma jsme vyhráli, venku prohráli. Vyměnili trenéra, obměnili kádr, jsou tam jiní hráči. Většinou hrají hráči ze Záporoží, je to zkušený tým, hrají Ligu mistrů. Celý zápas hrají 7 na 6, to je vždycky nepříjemné. Teď na poradě se podíváme na video a uvidíme, co vymyslíme.

 

Co třeba střely přes celé hřiště?

To asi ne. Ale můžeme tím i získat. Pokud dobře ubráníme jejich hru 7 na 6, můžeme tak získat spoustu lehkých gólů a zápas se může pro nás vyvíjet dobře.

 

Znáte ze svého působení ve slovenském Prešově některé z Ukrajinců?

V Prešově jsem hrál se třemi ukrajinskými házenkáři, z toho byli dva brankáři a dnes už má jeden z nich slovenské občanství a vzdal se ukrajinské reprezentace. Žádný z mých bývalých spoluhráčů už v ukrajinské reprezentaci nepůsobí.

 

Jaká nátura jsou Ukrajinci jako soupeř?

Určitě nejsou jako Balkánci, kteří když vyhrávají, jsou na koni a když se začne prohrávat, dostanou se do útlumu a s nimi ztichne i hala. To jsme viděli v neděli v zápase. Jsou náturou podobní spíš nám, bojují šedesát minut až dokonce stejně jako my.

 

Foto: Ivo Dudek/chf.cz

 

Nemrzí tým, že možná některé góly navíc, o které jste mohli Makedonce porazit, můžou chybět?

Šli jsme do toho s tím, že chceme vyhrát, neříkali jsme si o kolik. Zpětně nás to samozřejmě trochu mrzí, vedli jsme o čtyři góly a mohlo to skončit i vyšším rozdílem, který by pro nás byl lepší. Ale hlavní cíl byl zvítězit a to se povedlo.

 

Kdo je největší hrozbou Ukrajinců?

Největší braň je v první a druhé vlně, mají zkušená křídla, velké zkušenosti mají i spojky Ostrouško a Žukov, oba hrají v zahraničí – v Německu nebo běloruském Brestu.

 

Výkon jako v neděli by tak mohl na Ukrajinu stačit?

Včera jsme hráli na hranici svých možností, ale můžeme snad hrát i lépe. Věřím, že když předvedeme to, co v neděli, můžeme vyhrát.

 

Budete zápas Makedonců s Rakušany sledovat?

Každý z nás to bude trochu sledovat ať už na mobilu nebo koncovku třeba v hale a doufám, že budeme spokojení. Makedonci určitě nepočítali s nedělní prohrou a teď mají trochu nervíčky. Ale mají to ve svých rukou.

 

Před sezónou jste přestoupil z Prešova do Německa. Jste tam spokojený?

Jsem moc spokojený. Potřeboval jsem změnu, po osmi letech na Slovensku jsem potřeboval změnu, aby mě házená zase začala bavit. Přestože je to třetí liga, není to špatná soutěž a pokles ve výkonnosti u sebe nesleduji. Řekl bych, že tato třetí liga je pořád kvalitnější než česká soutěž. Přestup jsem konzultoval už dříve i s reprezentačními trenéry. Řekli mi, že bude záležet na tom, jak budu pracovat v klubu. Tam hraji šedesát minut, zátěž mám.

 

Tým Dessau-Roßlauer HV 06 je teď v lize na vedoucích příčkách, vy jste pátým nejlepším střelcem soutěže. Spokojenost? Výsledková i osobní?

Klub nedávno spadl z druhé ligy. Máme úplně nový tým a ambice je dostat se zpět do vyšší soutěže a to je to, co mě baví. Že je ambice se zase zvednout a postoupit. Smlouvu mám na dva roky, ale pokud se nepostoupí, mohu přestoupit do jiné soutěže. Je to na mě. Je to takový klidnější život, klidné město, takové „důchodové“. Je to takové zvláštní, že všude potkáváte spíš starší lidi.

 

Vidíte to podobně jako vaši zkušenější spoluhráči? Že jednou budete chtít dohrát kariéru doma?

Ještě jsem o tom nepřemýšlel. Ještě je to snad daleko, ale určitě bych na konci rád ještě doma hrál.
 

Foto: Hana Vrbková/chf.cz