2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.1.2020 otevřeno: 1533 x

Je to tady! Dnes proti Rakušanům

To, na co jsme dlouho čekali, je tady! Dnes v 18:15 odstartuje pro české házenkáře EHF EURO 2020! Hned na úvod se ve Vídni poměří s domácím výběrem. Rakušané v noci před zápasem povolávali náhradníka.

 

Pořádně ostrý start šampionátu česká české házenkáře v pátek odpoledne. V desetitisícové Stadthalle ve Vídni se utkají s domácím reprezentačním výběrem Rakouska. Na úvod to není ideální, ale jak podotýká trenér Jan Filip, podmínky mají všichni stejné. „První zápas šampionátu je vždycky specifický. Je to vstup do turnaje, ale je to pro všechny stejné a záleží jen na tom, jak se s tím který tým popere. Máme za sebou nějakou zkušenost z minulého šampionátu a rádi bychom se posunuli jinam,“ připomněl Filip ještě v Brně na tiskové konferenci úvod šampionátu z roku 2018, který se Čechům nevydařil podle představ, ale přesto pak na nevydařené úvodní vystoupení navázali dobrými výsledky.

Úvodní soupeř českého týmu s vizí domácího šampionátu napřel do přípravy na domácí akci maximum sil. Angažoval nového trenéra a jeho hráči získávali zkušenosti v nejlepších ligách světa. Připomeňme, že například kapitán týmu Mikola Bilyk hraje od roku 2016 v německém Kielu a křídelník Robert Weber patří k nejpotentnějším střelcům německé bundesligy, aktuálně je jejím pátým nejproduktivnějším střelcem.

Rakousko ale včera postihla i nedobrá novina – na tréninku se zranil Alexander Hermann, levá spojka Gummersbachu, zlomil si nohu a EURO pro něj skončilo dřív, než začalo. Místo něj Rakousko v noci donominovalo Daniela Dickera. 

„Rakousko udělalo pod vedením trenéra Pajoviče výrazný herní posun směrem dopředu. Navíc budou hrát doma a o to budou nebezpečnější,“ tuší trenér Jan Filip.

Právě podpora fanoušků bude silnou zbraní i podle trenéra Kubeše. „Domácí tým udělá většinou na šampionátu dobrý výsledek. Podpora diváků a tlak, který umí vytvořit, je velkou výhodou. Podpora fanoušků zvedá hráčům sebevědomí a posouvá je za hranici jejich výkonnosti,“ vysvětlil Daniel Kubeš.

Vše se ale nakonec odehraje na palubovce, v tomto případě s mohutnou kulisou v zádech. „Bude rozhodovat hlavně momentální forma. Základní skupina se odehraje v pár dnech. Skupina je vyrovnaná a rozhodne se na hřišti,“ uzavřel Filip.

Český tým do úvodního zápasu nastoupí bez pivota Petra Šlachty. V průběhu bojů základních skupin mohou trenéři v nominaci udělat dvě změny. Další dvě pak v hlavní fázi turnaje.

Dopoledne před utkáním dostali hráči od trenérů prostor pro odpočinek a individuální přípravu na zápas. Někteří hráči využili čas k procházce po Vídni, někteří se připravovali v posilovně v blízkosti hotelu.

 

Zajímá vás více obrázků a videí z dění v českém táboře na EHF EURO 2020?

Sledujte Instagram czechhandballofficial

 

 

Česká republika - Rakousko 

pátek 10. ledna 2020 v 18.15

živě na Sport 2

 

Nomince pro utkání Česká republika - Rakousko 

Brankáři: Galia Martin (Górnik Zabrze, POL), Mrkva Tomáš (Bergischer HC, GER)

Střední spojky: Zdráhala Ondřej (Wisla Plock, POL), Babák Tomáš (Bergisher HC, GER), Bečvář Roman (TuS N-Lübbecke, GER)

Pivoti: Zeman Štěpán (HSC Coburg, GER), Mojžíš Jan (TV Emsdetten, GER)

Levé spojky: Solák Dominik (HCB Karviná), Klíma Matěj (HC Dukla Praha), Horák Pavel (THW Kiel, GER)

Pravé spojky: Mubenzem Dieudonné (TV 05/07 Hüttenberg, GER), Kašpárek Stanislav (MOL Pick Szeged, HUN)

Levá křídla: Hrstka Jakub (Dessau Rosslauer HV 06, GER), Vančo Marek (HC Elbflorenc, GER)

Pravá křídla: Číp Tomáš (Minaur Baia Mare, ROU), Jurka Miroslav (HC ROBE Zubří)

 

Více o soupeři...

Rakousko: Ambiciózní hostitel ve vlastní hale

Rakousko jako jeden z hostitelů EHF EURO 2020 chce navázat na nejúspěšnější dekádu rakouské házenkářské historie. Rakouské vystoupení na domácím EHF EURO 2010 bylo rozbuškou, která zahájila jejich úspěšné kvalifikační tažení. Rakušané skončili v roce 2010 devátí a dodali tak rakouské házené sebevědomí pro kvalifikace 2014 a 2018 (v Chorvatsku skončili patnáctí).

Zatímco někteří klíčoví hráči, jako například Victor Szilagyi, Conny Wilczynski, Vitas Ziura a Roland Schlinger ukončili svou kariéru, rakouská federace postupně zbudovala silný mladý tým vedený kapitánem Nikolou Bilykem a trenérem Alešem Pajovičem (vede tým od března 2019) a opírající se o úspěšného kanonýra z německé soutěže Roberta Webera. Současný tým tvoří vyvážený mix mládí a zkušeností s širokou paletou talentů zachycených v silných evropských ligách. S mohutnou diváckou podporou v zádech chtějí Rakušané doma napsat další úspěšnou kapitolu své soudobé historie.

 

Nikola Bilyk

Rodilý Tunisan je úspěšným reprezentačním kapitánem, který v rakouském dresu nastřílel více než 260 branek od svého debutu v reprezentaci v roce 2016. Bilyk působil v týmech HC FIVERS WAT Margaten předím, než v roce 2016 odešel do německého Kielu. Se Zebrami vyhrál ve svém prvním roce německý pohár a v roce 2019 oslavil vítězství v EHF Cupu.

 

Robert Weber

Je považován za jednoho z nejtalentovanějších hráčů německé bundesligy. Zahájil svou kariéru s ALPHA HC Hard, kde se stal Nováčkem roku 2005. O tři roky později odešel do HBW Balingen-Weilstetten a následně do SC Magdeburg, kde prožil následující desetiletí. V roce 2019 přestoupil do HSG Nordhorn-Lingen a s více než 2000 nastřílenými brankami se zařadil mezi nejlepší desítku střelců v historii německé soutěže.