2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
1.11.2019 otevřeno: 1760 x

V Chebu reprezentace otestuje perspektivní posily

Netradičně společně absolvují týdenní přípravu i zápasové prověrky v Chebu házenkářky seniorského a juniorského výběru. Trenér Jan Bašný chce na západě Čech prověřit budoucí posily národního týmu a do přípravy s reprezentačním výběrem se zapojí i dlouho zraněná Helena Ryšánková.

 

Týmy juniorského a seniorského výběru se sejdou společně k přípravě v Chebu. Volno od trenérů tentokrát dostaly některé z nejzkušenějších hráček – například Lucie Satrapová, Iveta Korešová, Šárka Marčíková, Michaela Hrbková nebo Jana Knedlíková. Místo nich chtějí trenéři otestovat některé hráčky širšího kádru. „Jedná se o hráčky, které s námi občas na srazu jsou, ale nedostávají pak ve hře tolik příležitostí. Zrušili jsme pak další reprezentační kemp, který měl být v týden po Chebu, a díky tomu jsme tak na tento sraz dalších několik hráček, věkem juniorek a společně s trenérem Peterem Sabadkou budeme koordinovat jejich zapojení do práce obou výběrů,“ nastínil plány na listopadovou přípravu v Chebu trenér ženského týmu Jan Bašný.

V úvodu přípravy budou navíc týmu v prvních dvou dnech chybět hráčky z výběrů Poruby a Mostu. „O víkendu před kempem v Chebu hraje Poruba Challenge Cup a Most Ligu mistrů. Jejich hráčky tak přijedou až v pondělí odpoledne. Z pětadvaceti hráček je to skoro polovina. Od úterý se pak některé z juniorek, které jsou v nominaci Ačka, budou přesouvat – některé tréninky budou absolvovat s týmem juniorek a některé s námi. Podobně i zápasy. Ten první, čtvrteční, proti Švýcarsku budou hrát především hráčky věkem juniorky, které se pak přesunou do týmu juniorek a se svým týmem pak sehrají páteční a sobotní zápasy,“ do vysvětlil Bašný.

 

 

Proč dostaly některé zkušené hráčky volno a trenéři budou zkoušet další nové posily? „Důvodů je více. Především ale letos nemáme žádný kemp mimo oficiální reprezentační týden v termínové listině MOL ligy. Hráčky širšího kádru tak nemáme možnost vidět, v této sezóně jsou totiž všechny reprezentační týdny zabrané evropskou kvalifikací. Jediná možnost, kdy můžeme další hráčky otestovat, je tento termín. Jiná možnost v letošním kalendáři není,“ okomentoval své důvody Bašný a dodal: „Hráčky jsme vybírali pečlivě, důkladně je sledujeme a na první část přípravy jsme si pozvali ty, o nichž doufáme, že by v budoucnu mohly být platnými členkami reprezentace, a to i v brzké době. Podle toho, jak bude potřeba doplnit tým Ačka.“

Takové plány byly náročné na společnou koordinaci tréninkových i zápasových plánů obou týmů – seniorského i juniorského. „S Peterem Sabadkou jsme nominaci několikrát konzultovali tak, aby byly nominace smysluplné pro oba výběry. Aby juniorky nepřišly zkrátka a měly k dispozici pokud možno co nejkvalitnější družstvo. Pokud to časově jen trošku půjde, podívám se já nebo někdo z našeho realizačního týmu na jejich tréninky i zápasy a naopak. Naše spolupráce v tomto reprezentačním týdnu bude intenzivní a bude pokračovat pak i v dalším období,“ přislíbil Bašný.

Do sestavy družstva se po dlouhodobém zranění vrací kanonýrka Helena Ryšánková. „Po zranění se zapojila do házenkářského procesu a po skoro roční pauze se připojí k týmu,“ těší Bašného, který okomentoval i některá další jména v nominaci pro nadcházející akci: „Další mladé hráčky jsme už prakticky alespoň jednou na srazu měli. Jediná, která je pro nás zcela nová, je Anna Franková. Bývalé křídlo Slavie, které hraje v německé Bundeslize. Sleduji ji delší dobu a chceme ji vidět v zápase naživo.“ V nominaci jsou i další brankářky. „Hledáme do budoucna na každý post nějaké další posily. Chceme vidět, jak tom jsou aktuálně. Například Hanka Mučková svými výkony v MOL lize potvrzuje, že svou šanci by v reprezentaci měla dostat,“ zmínil Bašný a dodal: „Hodně dlouho jsme hledali, pokusili jsme se najít hráčky, které tým doplní kvalitně a na tomto turnaji se budou dobře prezentovat a do budoucna mohly tým obohatit.“

V přípravě bude družstvo pracovat především na defenzívě. „Chceme se zaměřit na naši obrannou hru. Proto jsme pozvali všechny hráčky, které jsou více obranné typy a v reprezentaci pracují na obranných postech středu – například Jeřábková, Kordovská, Kvášová nebo Konečná s Andrýskovou. Chtěli bychom se v první fázi kempu zaměřit na zkvalitnění obrany a spolupráci v obraně nula - šest i jedna- pět,“ řekl Bašný.

 

 

Tým zohledňuje také náročný program házenkářek českých klubů před reprezentační přestávkou. „Přestože máme v plánu týden práce a není tam žádný kvalifikační zápas, je to na konci náročného období – především pro mostecké hráčky, které odehrají po několik týdnů dva zápasy týdně. Proto je nechceme fyzicky nijak výrazně zatěžovat. Zápasové vytížení také způsobíme tomu, aby žádná hráčka pokud možno neodehrála všechna tři utkání. Na to musíme dávat velký pozor,“ řekl Bašný, kterého však taková situace nikterak netěší. „Rytmus hry středa – neděle po dobu dvou i čtyř měsíců je velmi náročná a ne všechny hráčky mají adaptované podmínky tak, aby to zvládly. To platí pro Most i Porubu. Všem přejeme postup, ale hráčky, které pracují, studují, pečují o děti… nemají prakticky čas na žádnou regeneraci, tréninky. To vede k tomu, že únava se kumuluje a potom může dojít k horším věcem. Na jednu stranu je výborné, že kluby hrají a dostávají se v soutěžích daleko, ale musí se dávat velký pozor na přetížení hráček. Reprezentační týden není od toho, aby si v něm hráčky odpočinuly. Doufám, že hráčky si po turnaji v Chebu a po odehrání zyblých kol soutěže přibližně od 15. prosince budou moci odpočinout a zregenerovat, než v lednu začne další dávka klubových a pohárových povinností.“

 

Program kempu v Chebu 17. – 23. listopadu 2019:

17. listopadu – sraz v Chebu
21. listopadu v 17 hodin Česká republika – Švýcarsko
22. listopadu v 19 hodin Česká republika – Polsko
23. listopadu v 15 hodin Česká republika - Rakousko

 

Nominace pro přípravný kemp 17. – 23. listopadu 2019:

Brankářky: Sabrina NOVOTNÁ (HK Slovan Duslo Šaľa, SVK), Karin ŘEZÁČOVÁ (DHC Slavia Praha), Petra KUDLÁČKOVÁ (Kristianstad Handball Klub, SWE), Hana MUČKOVÁ (DHC Sokol Poruba)

Pivoti: Petra ADÁMKOVÁ (TPSG Frisch Auf Göppingen, GER), Linda JUNGOVÁ (DHK Baník Most), Michaela KONEČNÁ (Sokol Poruba)

Levá křídla:  Veronika DVOŘÁKOVÁ (DHK Baník Most)
Kristýna MIKA (Truchtersheim HB, FRA), Adéla STŘÍŠKOVÁ (DHK Baník Most)

Levé spojky: Veronika ANDRÝSKOVÁ (DHC Sokol Poruba), Eliška DESORTOVÁ (Sokol Poruba), Markéta JEŘÁBKOVÁ (ÉRD HC, HUN), Hana KVÁŠOVÁ (Jiskra Havlíčkův Brod), Kamila KORDOVSKÁ (HSG Blomberg-Lippe, GER),  Tereza POKORNÁ (DHC Slavia Praha)

Střední spojky: Veronika MIKULÁŠKOVÁ (DHK Baník Most), Julie FRANKOVÁ (DHC Slavia Praha), Veronika MALÁ (Issy Paris Hand, FRA), Jana ŠUSTKOVÁ (DHK Baník Most)

Pravé spojky: Markéta HURYCHOVÁ (MKS Zaglebie Lubin S.A., POL), Silvie POLÁŠKOVÁ (Sokol Poruba), Helena RYŠÁNKOVÁ (HCM Baia Mare, ROU), Valerie SMETKOVÁ (Sokol Poruba)

Pravá křídla: Anna FRANKOVÁ (HSG Bad Wildungen Vipers, GER), Dominika ZACHOVÁ (DHK Baník Most)

Náhradnice: Sára KOVÁŘOVÁ (DHK Baník Most), Lucie SATRAPOVÁ (Issy Paris Hand, FRA), Tereza FRYČÁKOVÁ (DHK Zora Olomouc), Vendula FRYČÁKOVÁ (DHK Zora Olomouc), Šárka MARČÍKOVÁ (SG H2Ku Herrenberg, GER), Magdalena SVOBODOVÁ (DHC Slavia Praha), Vendula HUBOVÁ (HC Zlín)