2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
28.1.2010 otevřeno: 2087 x

"Šampionát chceme zakončit vítězstvím," zní z českého týmu

Dnes čeká na české házenáře poslední zápas ve finálové skupině a zároveň poslední utkání šampionátu. Protože je to zápas v mnohém specifický, bude trochu jiná i dnešní vizitka našeho soupeře.

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Innsbruck

oficiální stránky EURO 2010 www.euro2010.at a www.ehf-euro.com 

 

Šest ze sedmnáctky českých házenkářů, které do Rakouska trenéři nominovali, zatím neokusilo, jaké to je nastupovat v nejprestižnější klubové soutěži. Tou je německá bundesliga a právě výběr hráčů Německa bude naším posledním soupeřem na evropském šampionátu.

 

V dresu německého týmu naopak není jediný hráč, který by momentálně nejvyšší německou soutěž nehrál, takže ti hráči, kteří proti sobě ve čtvrtek odpoledne nastoupí, se velice dobře znají. O to pikantnější právě pro obě strany česko-německý souboj bude. To přiznává i Jan Filip, který se po letech strávených v Nordhornu a jedné sezóně v Rhein Neckar Löwen na souboj těší: "nastupovat proti hráčům, se kterými se známe, bude další extra motivace navíc. Porazit Německo je motivací sama o sobě, takže se nikdo z fanoušků nemusí bát, že bychom nechtěli ve čtvrtek zvítězit." A co by mohlo být tou největší výhodou Liptákova výběru proti týmu trenéra Brandta? "Unavení jsme všichni. Ale výhodu máme v tom, že zatímco my jsme odehráli dobrej turnaj, oni zatím hodně zaostávají za tím, na co jsou zvyklí. Nám by se teoreticky psychické i fyzické síly měly sbírat lépe," myslí si Filip.

 

Hodně odhodlaný je před posledním zápasem také brankář Petr Štochl: "jsme rozhodnutí Němce úplně zničit. Zatím jsme tu zanechali dobrý dojem a byla by škoda si jej v posledním zápase pokazit.O motivaci rozhodně nemáme nouzi." Toho navíc čeká i pikantní brankářský duel, když v německé reprezentaci nastupuje jeho kolega Silvio Heinevetter. Ale dobře ví, že jen případný vítězný souboj na dálku s jeho kolegou z branky mu cestu do branky Füchse neotevře: "pro mne je motivace zachytat dobrý zápas. Samozřejmě by bylo příjemné, kdyby to bylo zrovna proti Němcům a proti Heinevetterovi. Ale z pohledu mého angažmá v Berlíně to nebude ani v nejmenším rozhodovat, trenér má úplně jiné důvody, proč jednoho z nás do branky stavět."

Na závěr si Štochl s úsměvem na rtu dovolil jedno srovnání, které se jak doufáme potvrdí i v zítřejším zápase: "my jsme vlastně bundesligové áčko a Německo béčko."

 

Stejně jako Jan Filip, i jeho spoluhráč Daniel Kubeš si přeje, abychom si závěr šampionátu nezkazili: "je to pro nás samozřejmě trošku zvláštní zápas. Ale zároveň je také poslední na mistrovství Evropy a my se budeme snažit zachovat ten dobrej pocit, kterej z našeho vystoupení máme. Rádi bychom i ten poslední zápas odehráli dobře."

 

Velmi dobře zná všechny protihráče i trenéra Heiner Branda také nejlepší střelec šampionátu Filip Jícha. Ale stejně jako ostatní jeho spoluhráči, nerad by na prvním místě vyzdvihoval nějakou zvláštní rivalitu mezi jeho týmem a zemí, ve které si házenou vydělávají: "nesmíme až tak koukat na to, že hrajeme proti Německu, ale musíme se podívat především na svoji hru. Je potřeba stále stát nohama na zemi a jít do zápasu s naší vůlí a dřinou. Chceme i v posledním zápase mít z vlastního výkonu radost."

Jedná se o poslední vystoupení obou týmů a přestože ani jeden z celků již nemá šanci na postup do finálového víkendu, Jícha popírá, že by v zápase o nic nešlo: "to si myslí němečtí novináři. Ale já s tím absolutně nesouhlasím, pro každého se v tom zápase najde něco, co jej může posunout zase dopředu." Českému týmu se navíc "tradičně" v závěrečném zápase vrcholné akce nedaří zvítězit a toho si jsou hráči také vědomi: "to, že bychom po dlouhé době vyhráli poslední zápas akce by mohlo být dalším důkazem, že jsme udělali další krůček vpřed."

 

Německo má jako tradiční házenkářská velmoc před každým šampionátem ty nejvyšší cíle. Na letošním ME ale Němci musí skousnout tvrdou realitu, která zaskočila i jejich jinak věrné příznivce. A právě tlak z venčí je na německé házenkáře opravdu enormní. "Už jen kvůli zájmu médií, ti kluci mají ohromně těžkou úlohu. Jsou pod velkým tlakem, až tak velkým, že jej nestačí vstřebávat," uvědomuje si Jícha. Zároveň je ale český házenkář přesvědčen, že Německo opět bude házenkářsky stoupat: "pro ně je šampionát také o sbírání zkušeností a v budoucnu budou opět patřit do evropské špičky."

 

Nepodaří-li se Německu v zítřejším zápase zvítězit, bude to pro zemi nejhorší umístění od ME 1994. Na tom se Němci umístili na deváté příčce. Pravděpodobně se tak znovu rozvinou diskuze nad tím, že přestože je německá liga hodnocená jako nejlepší soutěž na světě, prim v ní hrají hlavně cizinci na úkor německých házenkářů. To potvrzuje i Jícha: "i trenér Brand je odpůrcem HBL, protože jeho hráči nedostávají tolik prostoru, kolik by bylo potřeba. Celá Bundesliga je ohromně silná, je to takové malé házenkářské NBA, ve kterém se prosadí jen ti nejlepší. Němci sice teď nemají takovou kvalitu jako dřív, ale určitě budou zase brzo patřit do špičky."

 

Utkání začíná v olympijské hale v 16:30. Přímým přenosem jej opět přenáší Česká televize.

 

Kolegové z týmu:

Berlin: Štochl - Heinevetter

Lemgo: Galia, Kubeš - Strobel, Holger, Kraus

Wetzlar: Mráz - Christophersen

Kiel: Jícha - Sprenger

 

Soupiska Německa pro ME 2010

brankáři: Bitter Johanes (Hamburg), Silvio Heinevetter (Berlin)

hráči: Gensheimer Uwe (RN Löwen), Roggisch Oliver (RN Löwen), Müller Michael (RN Löwen), Strobel Martin (Lemgo), Theuerkauf Christoph (Magdeburg), Glandorf Holger (Lemgo), Christophersen Sven (Wetzlar), Jansen Thorsten (Hamburg), Späth Manuel (Göppingen), Kraus Michael (Lemgo), Schöne Christian (Göppingen), Sprenger Christian (Kiel), Kaufmann Lars (Göppingen), Haass Michael (Göppingen), Schröder Stefan (Hamburg)

 

Umístění týmu na vrcholných akcích od roku 1994

1994 ME 9.místo

1995 MS 4.místo

1996 ME 8.místo

1996 OH 7.místo

1997 MS -

1998 ME BRONZ

1999 MS 5.místo

2000 ME 9.místo

2000 OH 5.místo

2001 MS 8.místo

2002 ME STŘÍBRO 

2003 MS STŘÍBRO

2004 ME ZLATO 

2004 OH STŘÍBRO

2005 MS 9.místo

2006 ME 5.místo

2007 MS ZLATO

2008 ME 4.místo

2008 OH 9.místo

2009 MS 5.místo