2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
5.9.2019 otevřeno: 1935 x

Do Olomouce Bašný pozval nejzkušenější sestavu: "Na přípravu máme málo času a chceme-li postup, nemůžeme brát nic než výhru"

České házenkářky vykročí do nové sezóny pěkně zostra. Klubové soutěže sotva začaly a házenkářky se již připravují na první reprezentační sraz. Sejdou se už 22. září v Olomouci.

 

Času málo a práce spousta. České házenkářky dorazí v neděli 22. září do Olomouce a už ve středu zde nastoupí k prvnímu zápasu kvalifikačních bojů o EURO 2020. Nejprve se 25. záží poměří s Portugalkami, o víkendu pak v dalším zápase s Makedonií. Trenér Jan Bašný tak do Olomouce pozval především ozkoušenou sestavu zkušených házenkářek, protože času na společnou přípravu tým nebude mít mnoho. „Teď máme dva a půl dne na přípravu, některé hráčky, které ještě v neděli v klubu hrají, dorazí dokonce až v pondělí kolem poledne. Na přípravu na zápas tak budeme mít asi jen dva tréninky. Není proto možné zapojit nové hráčky do celé koncepce a organizace hry. Na tento kemp jsme tak nezvali žádnou z nových hráček. Tentokrát to tak bude na tom zkušeném týmu, aby tento dvojzápas uhrál s co možná nejlepšími výsledky,“ vysvětlil Jan Bašný, proč v nominaci není téměř žádná z mladých hráček, na jejichž zapojení chce tým v této sezóně co nejvíce pracovat (psali jsme zde).

Dobrou zprávou ale je, že v tuto chvíli jsou všechny nominované hráčky v dobrém zdravotním stavu a ve formě. „Jediná hráčka, která momentálně ještě není k dispozici, je Hela Ryšánková, která po únorové operaci už začala s fyzickou přípravou, ale ještě ne s házenkářskou. Tu by měla zahájit v září. Drobné potíže ještě hlásila Jana Knedlíková, která si udělala výron v kotníku, ale do srazu by měla být v pořádku,“ doplnil Bašný.

Nováčkem na soupisce je tak jen třetí brankářka Sabrina Novotná. „V nominaci máme zkušenou brankářku Lucii Satrapovou a k tomu Petru Kudláčkovou, která patří ke střední generaci. Tuto dvojici se budeme snažit doplnit dalšími mladšími hráčkami, tentokrát to bude juniorka Sabrina Novotná. Přestoupila do Šaľy, je motivovaná, je jedničkou v týmu, hodně chytá. Dostala tentokrát přednost,“ okomentoval nominaci Bašný a k plánům na zapojení dalších mladých talentů ještě doplnil: „Mladší hráčky dostanou hodně šancí na dalších dvou akcích. První bude turnaj v Chebu, kam pozveme více hráček a zapojíme je v maximální možné míře do celého turnaje. Druhou akcí pak bude kemp v týdnu před dvojzápasem se Švédskem během další reprezentační přestávky. Tam chceme sehrát dva přátelské zápasy a minimálně jeden z nich by měly odehrát právě mladé hráčky. Bohužel, letos máme jen tyto dvě možnosti, ale zase je výhodou, že se mladé posily budou moci ukázat v zápasovém zatížení.“

 

Archivní foto.

 

Klubová sezóna se sotva pomalu rozjíždí a hned v září ji přetrhne reprezentační sraz. Bašný uznává, že toto není nikdy nic snadného. „Na prvním po-letním kempu je to vždycky pro trenéra nejhorší. Nemá k dispozici obrázky ze zápasů a informací je méně. S hráčkami jsem ale v kontaktu, komunikuji i s řadou trenérů. Vyzpovídal jsem důkladně všechny interligové trenéry z klubů, kde máme reprezentantky. Představu o fyzické přípravě i momentální herní výkonnosti tak mám dostačující,“ dodal zkušený český kouč.

S týmem se po delší době vrací do Olomouce. Tedy města, které má obrovskou tradici špičkové ženské házené a jeho týmem prošla řada reprezentantek. Mezi jinými například Hrbková, Mika nebo naposledy Hurychová. „Snažíme se hrát v místech, kde se hraje ženská házená, abychom měli silnější divácké zázemí. Vybírali jsme i s ohledem na logistiku, abychom před zápasem s Makedonií mohli co nejsnáze odcestovat z kteréhokoliv dostupného letiště a hráčky jsme cestováním co nejméně unavili. Zápas proti Makedonii totiž může být tím rozhodujícím z celé kvalifikace,“ myslí si Bašný a doplnil: „Třeba Míša Hrbková bude hrát před publikem města, v němž s házenou začínala, podobně Hurychová. Doufám, že to hráčkám pomůže k tomu, aby byly v pohodě a abychom zápas s Portugalskem odehráli co nejlépe.“

Bašný ví, že přestože papírově by Portugalsko mělo být nejslabším protivníkem, český výběr ho nesmí podcenit. „Portugalsko je soupeř, který se na první pohled jeví jako nejslabší, ale už letní výsledky všech juniorských a dorosteneckých výběrů Portugalska ukázaly, že házená v Portugalsku má vzestupnou tendenci a prožívá jakýsi boom. Studujeme samozřejmě zápasy Portugalska z poslední sezóny. Jsou to velice kvalitní utkání, je tam spousta hráček, které hrají v zahraničních ligách, družstvo má velkou kvalitu a jeho předvedená hra byla lepší než výsledky. Proti Rusku třeba držely Portugalky čtyřicet minut vyrovnané skóre!“ ilustroval kvality soupeře Bašný a dodal: „Tento tým se tak rozhodně nejeví jako slabý soupeř. K zápasu přistoupíme s pokorou a velkým respektem. Pokud chceme postoupit na EURO, s ničím jiným než s výhrou se ale nemůžeme spokojit.“

Český tým se v kvalifikaci EHF EURO 2020 poměří s týmy Portugalska, Makedonie a Švédska. Z každé kvalifikační skupiny postoupí na EHF EURO 2020 žen v Dánsku a Norsku dva nejlepší celky, už kvalifikované jsou týmy hostitelských zemí Dánska a Norska, naopak svou účast budou muset obhajovat třeba úřadující šampionky Francouzky, stříbrné medailistky Rusky nebo bronzové Nizozemky.

 

Kvalifikace EHF EURO 2020: Česká republika - Portugalsko

25. září 2019 ve 20 hodin, Olomouc

Vstupenky zde.

 

Nominace pro přípravný kemp a kvalifikační utkání EHF EURO 2020 22. – 29. září 2019:

Brankářky: KUDLÁČKOVÁ Petra (Kristianstad Handball Klubb, SWE), NOVOTNÁ Sabrina (DHK Baník Most), SATRAPOVÁ Lucie (Issy Paris Hand, FRA)

Pivoti: ADÁMKOVÁ Petra (Frisch auf Göpingen, GER), KONEČNÁ Michaela (DHC Sokol Poruba), STELLNEROVÁ Alena (Sokol Písek)

Pravé spojky: HRBKOVÁ Michaela (Frisch auf Göpingen, GER), HURYCHOVÁ Markéta (Zaglebie Lubin)

Levé spojky: JEŘÁBKOVÁ Markéta (ÉRD HC, HUN), KORDOVSKÁ Kamila (HSG Blomberg-Lippe, GER), KVÁŠOVÁ Hana (Sokol Písek/Jiskra Havl. Brod)

Střední spojky: KOREŠOVÁ Iveta (Thüringen HC, GER), MARČÍKOVÁ Šárka (SG H2Ku Herrenberg, GER), MALÁ Veronika (Issy Paris Hand, FRA)

Pravá křídla: KNEDLÍKOVÁ Jana (Györ Audi ETO KC, HUN), ZACHOVÁ Dominika (DHK Baník Most)

Levá křídla: MIKA Kristýna (Truchtersheim HB, FRA), ŠUSTKOVÁ Jana (DHK Baník Most)

Náhradnice: ANDRÝSKOVÁ Veronika (DHC Sokol Poruba), FRANKOVÁ Anna (HSG Bad Wildungen Vipers, GER), JUNGOVÁ Linda (DHK Baník Most), KOVÁŘOVÁ Sára (DHK Baník Most), MUČKOVÁ Hana (DHC Sokol Poruba), POLÁŠKOVÁ Silvie (DHC Sokol Poruba), DESORTOVÁ Eliška (Sokol Poruba), DVOŘÁKOVÁ Veronika (DHK Baník Most), MIKULÁŠKOVÁ Veronika (DHK Baník Most), ŘEZÁČOVÁ Karin (DHC Slavia Praha), SMETKOVÁ Valerie (HK Hodonín/ TJ Sokol Poruba). 

 

Program českého reprezentačního týmu žen pro sezónu 2019/2020

22. - 29. září Tréninkový kemp v Olomouci a kvalifikační utkání o EHF EURO 2020

17. - 23. listopadu Tréninkový kemp v Chebu, mezinárodní turnaj v Chebu (21. - 23. listopadu)

17. - 19. března Tréninkový kemp v Kutné Hoře a 2 přípravná utkání proti Chorvatsku

21. - 29. března Přípravný kemp a kvalifikační utkání o EHF EURO 2020 ve Frýdku-Místku

21. - 24. května Přípravný kemp Dobříš

24. května - 1. června Přípravný kemp a kvalifikační utkání o EHF EURO 2020 v Mostě 

 

 

V nominaci nechybí Alena Stellnerová a Hana Kvášová, obě aktuálně hráčky Písku.