2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
4.9.2019 otevřeno: 1038 x

Nabitá reprezentační sezóna: Ženy zabojují o další šampionát, muži na EURU ve Vídni

Česká házená vstupuje do nové soutěžní sezóny. Vedle atraktivních soubojů na domácích palubovkách čekají české házenkáře a házenkářky především měření na evropské scéně. Zatímco české reprezentantky zabojují v kvalifikaci o EHF EURO 2020, muži se představí na evropském šampionátu ve Vídni. Své plány přiblížili zástupci obou národních týmů na tiskové konferenci v Clarion Congress Hotel Prague.

 
Českým reprezentantkám se nepodařilo vybojovat účast na prosincovém světovém šampionátu v Japonsku, nejtěsnějším možným způsobem je v kvalifikaci vyřadily Černohorky. Už v září ale české házenkářky pod vedením trenérského týmu Jan Bašný – Jan Bělka vykročí do dalšího kvalifikačního cyklu. V šesti zápasech se o vstupenku na EHF EURO 2020 (prosinec 2020) utkají s výběry Portugalska, Makedonie a Švédska. „Pro tuto sezónu jsme si dali dva cíle. Prvním je přirozeně postup na mistrovství Evropy, tím druhým je zapracovat do týmu nové nadějné hráčky, na nichž by v budoucnu měla reprezentace stavět. Je totiž možné, že v horizontu jednoho až tří let nastane v týmu generační výměna,“ uvedl asistent trenéra české ženské reprezentace Jan Bělka.

České ženské házené dorůstá generace talentovaných házenkářek, hlavním úkolem trenérů tak v nejbližších letech bude do dlouho stabilního a úspěšného týmu tyto mladé posily zapracovat. „Hráčky velmi zajímavé generace, k níž patří například Desortová, Polášková, Smetková, Dvořáková nebo Mikulášková a další talentované házenkářky, by pomalu měly dostávat stále větší prostor,“ doplnil Bělka s tím, že příležitost dostanou pravděpodobně především na tradičním turnaji v Chebu. „Cheb pro nás bude velmi důležitý. Právě tady bychom chtěli řadu nových hráček zapracovat do koncepce seniorského reprezentačního týmu. A to i proto, abychom mohli tým vhodně doplnit i v letošní kvalifikaci, kdyby některá ze stálých členek týmu ze zdravotních důvodů vypadla. Zároveň bude turnaj přípravou na dvojutkání se Švédkami.“

 

 

Poprvé v nové sezóně se ženský výběr sejde 22. září v Olomouci, kde už 25. září vstoupí do kvalifikace soubojem s Portugalskem. „Na úvodní dvojzápas se teď maximálně koncentrujeme. Jako klíčové vnímáme utkání proti Makedonii, protože výhra v Makedonii by byla velkým krokem směrem k postupu,“ uzavřel Bělka.

Z každé kvalifikační skupiny postoupí na EHF EURO 2020 žen v Dánsku a Norsku dva nejlepší celky, už kvalifikované jsou týmy hostitelských zemí Dánska a Norska, naopak svou účast budou muset obhajovat třeba úřadující šampionky Francouzky, stříbrné medailistky Rusky nebo bronzové Nizozemky.


 

Program českého reprezentačního týmu žen pro sezónu 2019/2020

22. - 29. září Tréninkový kemp v Olomouci a kvalifikační utkání o EHF EURO 2020
17. - 23. listopadu Tréninkový kemp v Chebu, mezinárodní turnaj v Chebu (21. - 23. listopadu)
17. - 19. března Tréninkový kemp v Kutné Hoře a 2 přípravná utkání proti Chorvatsku
21. - 29. března Přípravný kemp a kvalifikační utkání o EHF EURO 2020 ve Frýdku-Místku
21. - 24. května Přípravný kemp Dobříš
24. května - 1. června Přípravný kemp a kvalifikační utkání o EHF EURO 2020 v Mostě

 

 

Tým mužů se naproti tomu na EHF EURO představí už v této sezóně. Účast na turnaji si tým vedený trenéry Janem Filipem a Danielem Kubešem vybojoval v loňské kvalifikaci proti družstvům Běloruska, Bosny a Hercegoviny a Finska. Od prvního setkání, které výběr čeká 21. října, tým bude ladit hru na lednový šampionát. „Chceme nastavit podobný model jako před dvěma lety. V říjnu budeme hrát dvě přátelská utkání ve Švýcarsku, které je pro nás výborným soupeřem přibližně naší úrovně. Přesto, že dlouho na vrcholné akci nestartovali, výkonnostně se velmi zvedli. V prosinci nás čeká tradiční třídenní kemp se zápasy proti Slovensku. Tam ale nebudeme kompletní,“ zmínil na úvod jeden z trenérů Jan Filip. Chybět budou hráči první a někteří házenkáři z druhé bundesligy, které pokračují i mezi vánočními a novoročními svátky. „V první bundeslize tento rok působí pět českých házenkářů, což považujeme za posun, ve druhé bundeslize hraje většina našeho týmu. V prosincové přípravě tak dostanou příležitost zabojovat o místo na EURU i hráči, kteří nejsou v užším kádru,“ vysvětlil Filip.

 

 

Poslední prověrkou před EUREM bude dvojí měření s Maďary v Györu. „Samotná lednová příprava na EURO je tentokrát o tři dny kratší a všechny týmy preferují přípravu v domácím prostředí. Maďarsko je ale výborný soupeř a Györ je kousek za hranicemi. Není to tak dlouhé cestování, za což jsme rádi, protože se cestováním zbytečně neokrádáme o možnosti tréninku, který nás nejvíc posouvá dál,“ dodal Filip.

Nikdo ze základní sestavy posledních let se zatím trenérům neomluvil. „Budeme vycházet z osvědčeného kádru, není důvod nic zásadně měnit. Ano, někteří starší hráči zvažovali ukončení reprezentační kariéry, ale mluvili jsme s nimi o tom a své rozhodnutí odložili. Naopak cítíme, že se hráči na EURO těší,“ řekl Filip a zároveň upozornil: „Rozhodující pro konečnou nominaci ale bude zdravotní stav, výkony v klubu a důležité je i to, že víme, co od hráčů můžeme čekat. Ovšem neznamená to, že nikdo nový nemá šanci se do týmu dostat. Pár jednotlivců chceme ještě vyzkoušet a šanci mají zejména mladší hráči. Své místo si ale mohou vybojovat nadstandardními výkony i zkušenější házenkáři.“

 

 

V základní skupině se tým utká s výběry Rakouska, Makedonie a Ukrajiny. „Máme skupinu, která je na papíře velmi vyrovnaná a může se pořádně zamotat. Se všemi týmy jsme v poslední době hráli, dokázali jsme s nimi vyhrát i prohrát. Čekám, že skupina bude opravdu vyrovnaná a rozhodovat budou maličkosti. Navíc Rakušané budou mít výhodu domácí haly,“ uzavřel Filip.

 

Program českého reprezentačního týmu mužů pro sezónu 2019/2020

21. - 27. října 2019 Tréninkový kemp v Plzni + 2 přátelská utkání ve Švýcarsku
27. - 29. prosince 2019 Tréninkový kemp Rožnov pod Radhoštěm + 2 přátelská utkání proti Slovensku
1. - 5. ledna 2020 Tréninkový kemp v Brně + 2 přátelská utkání v Maďarsku
7. - 9. ledna 2020 Tréninkový kemp v Brně a odjezd na EURO 2020
9. - 26. ledna 2020 EHF EURO 2020 v Rakousku, Švédsku a Norsku - český tým nastoupí ve skupině B ve Vídni:
    Rozpis zápasů základní skupiny B:
    10. ledna 2020 Česká republika – Rakousko
    10. ledna 2020 Makedonie – Ukrajina
    12. ledna 2020 Rakousko – Ukrajina
    12. ledna 2020 Česká republika – Makedonie
    14. ledna 2020 Ukrajina – Česká republika
    14. ledna 2020 Rakousko - Makedonie
12. - 19. dubna 2020 Tréninkový kemp + první fáze play off o MS 2021 (2 utkání), evt. kvalifikační turnaj na OH
25. - 30. června 2020 Tréninkový kemp Plzeň (kemp bude 4dny, přesný termín bude upřesněn)
1. - 14. června 2020 Tréninkový kemp + druhá fáze play off na MS (2 utkání)


Kempa novým partnerem českých reprezentací

Od sezóny 2019/2020 se novým partnerem pro sportovní vybavení českých házenkářských týmů stává sportovní značka Kempa. Česká házená se tak spojuje s tradiční házenkářskou značkou, která obléká špičkové evropské házenkářské kluby i reprezentační výběry. „Věříme, že bude lépe vyhovovat současným trendům a požadavkům nejen hráčů, ale i fanoušků,“ uvedl novou spolupráci prezident ČSH Jaroslav Chvalný.

Současně čeští reprezentanti představili nové dresy českých národních týmů. ČSH ve spolupráci s novým partnerem usilovalo o dres v novém neokoukaném a atraktivním designu, respektujícím národní barvy a zároveň kladoucí důraz na značku Česká házená. „Doufáme, že se v nových dresech budou hráči i hráčky všech národních výběrů cítit komfortně a oslaví v nich řadu vítězství. Stejně tak věříme, že nové dresy přijmou za své i naši fanoušci,“ uzavřel Chvalný.

 

 

Děkujeme Clarion Congress Hotel Prague za podporu.