2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
14.8.2019 otevřeno: 1628 x

Dorostenky hlásí: Úkol splněn!

Obrovskou radost udělaly české dorostenky svým vítězstvím na EHF Championship 2019 v Itálii. Nejen sobě, svým blízkým a házenkářským fanouškům. Ale všem, kteří pracují v České republice na rozvoji ženské házené! Jejich vítězství totiž nejen zúročilo práci těchto dříčů našeho sportu, ale hlavně dalo šanci další generaci bojovat opět mezi špičkou.


„Možná začneme z jiného soudku,“ začal právě osobní hodnocení dlouhého společně stráveného měsíce trenér Michal Červenka. „Chápu výsledek naší společné měsíční mise i jako odměnu za přístup všech, kteří se na naší přípravě podíleli – hráček, celého realizačního týmu i organizátorů našich srazů během celého roku a těsně před vrcholem v Lázních Kynžvart a v Kutné Hoře. Pomohlo nám, že jsme se mohli plně soustředit každý na svůj díl práce. Za to patří všem zmíněným velký dík.“

Jak vypadala cesta samotným turnajem? „Vstup s Kosovem se ukázal, i přes vysoký počet hráček působících v severní Evropě, lehčí než jsme si mysleli. Izrael nás v úvodu překvapil svou poctivostí, ale utkání jsme otočili a ve druhé půli kontrolovali. V prvním měření s Islandem jsme byli překvapeni soupeřovým pojetím obrany 1:5, na druhé straně jsme i přesto dokázali zápas dovést do dramatické koncovky. S přehledem jsme zvládli zápas o semifinále proti Turecku. Poctivě jsme odpracovali semifinále proti Itálii, které jsme si zkomplikovali v samotném závěru, kdy jsme téměř přišli o šestibrankový náskok,“ popisoval ve zkratce pouť boji EHF Championship trenér Červenka.

 

 

Atmosféra finále v nedělním souboji s Islandem na hráčky v hale dolehla. „Trvalo nám 40 minut, než jsme našli svou cestu. V útoku jsme našli naše sehrané kombinace, v obraně přidali na důrazu, poprvé v turnaji jsme využili systém 1:2:3 - a to úspěšně i proti soupeřově hře v sedmi. Podpořila nás brankářka, zrychlili jsme přechodovou fázi a zpřesnili koncovku. Tak jsme během 12 minut otočili stav z 15:22 na 24:23 pro nás. Zápas pak skončil asi spravedlivou remízou a na řadu přišly sedmičky,“ líčil zpětně trenér a k dramatu závěru dodal. „V nich jsme podruhé obrazně odhodili víko pomyslné rakve, které se nad námi zavíralo. Ze strašného začátku 0:2 jsme první sérii dokázali vyrovnat na 3:3 a hned využili hned první šanci na naše vítězství. Šťastné? Nesouhlasím, i když bez potřebné dávky štěstíčka bychom to měli těžší. Spíš za tím vidím kondiční převahu, tedy vyplatilo se nám rozložení zátěže na všechny hráčky, i obrat v zápase jedna skupina začala a jiná dokonala, nalezení té správné - v tomto případě především společné a nacvičené - cesty, obrovská emoční síla a energie, která z týmu po několika povedených akcích začala neuvěřitelně sálat, odhodlání, bojovnost a víra.“

Dalo se to čekat? „Dá se říct, že se potvrdilo to, co jsem avizoval před šampionátem – naší předností, která se však může snadno stát brzdou, je množství hráček schopných - ale na druhou stranu zvyklých - rozhodovat zápasy samy. Ve všech utkáních jsme ukázali obě tváře této mince. Jen v každém trvalo jinak dlouhou dobu, než se hráčky dostaly do té správné role. Třeba na sebe vzaly nesmírně důležitou roli obranářky nebo nahrávačky nebo někoho, kdo má soupeře odlákat. A samozřejmě jsme museli najít i někoho, kdo by to na sebe vzal v zakončení, ale to bylo jednodušší. Když toto zafungovalo, byli jsme společně velmi silní. A pro soupeře těžko průhlední, protože nevěděl, kdo zrovna v které roli bude. Soudě podle celkového výsledku se nám to podařilo,“ doplnil ještě Červenka.

 

 

A zmínil ještě jeden, snad ten nejdůležitější, z klíčů k pokladnici úspěchu. „Hlavní stavební kámen však byl uvnitř družstva. Slova jako tým, odhodlání, hrdost, víra, jedna za všechny, všechny za jednu nebyla pouhými frázemi. To se projevilo právě v krizových momentech, kdy jsme dokázali své házenkářské nedostatky nahradit právě bojovností a do jisté míry i zarputilostí a odvahou. Problém nebyl se na utkání naladit, problém byl spíše emoce ukočírovat, správně nasměrovat a neztratit, když se nedaří. A finále budiž nejlepším důkazem. V měřítku turnaje nemáme top hráčky na jednotlivých postech, ale společně jsme fungovali jednoznačně nejlépe,“ zdůraznil trenér.

 

 

Co to znamená v praxi? „Nejlepší brankářkou byla vyhlášena Srpová, ale tři rozhodující sedmičky chytla Malá. Nejlepší defenzivní hráčka turnaje byla Drozdová, ale v rozhodujících momentech semifinále a finále velela obraně Lásková. Levá křídla Kubálková s Königovou se předháněla v rychlosti. Na pravém křídle byla Smějová střelecky téměř neomylná, přes Polákovou zase nikdo neprošel. Střelkyni Flekovou na levé spojce nahrazovala Vostárková, od které se kromě branek dočkal soupeř i překvapivých řešení. Ze střední spojky Holeňáková organizovala a když chyběla údernost, přišla Daňková a hned se zvýšila střelecká aktivita. A z vyrovnané trojice pravaček na pravé spojce Cholevová, Holečková, Kuxová se vždy nejméně dvě chytily,“ vysvětlil jmenovitě Červenka.

A pořádně se to zúročilo. Vždyť tým vybojoval návrat mezi evropskou špičku. A to nejen sám sobě. „Naším vítězstvím se nám podařilo umožnit českým dívčím házenkářským nadějím účast na mistrovství světa hráček do 18 let v příštím roce a pro výběry do 17 let a do 19 let starty na mistrovství Evropy v létě 2021. I proto je velmi cenné. Jen měřením s nejlepšími celky získají hráčky nezbytné zkušenosti. Těmi je při nejlepší vůli české soutěže nevybaví. Sami jsme se o tom na vlastní kůži přesvědčili, přesvědčují se o tom opakovaně i hráčky. A nyní jsou navíc bohatší o zkušenost, jak těžká je cesta zpět. Věřím, že hlavně díky tomu si budou ony, ale i všichni další zainteresovaní, této šance vážit,“ uzavřel Červenka.

 

Nominace českého týmu pro EHF Championship W17 2019 v Itálii:

Brankářky: Malá Michaela (DHC Plzeň), Srpová Adéla (DHK Baník Most)
Pivoti: Drozdová Lucie (DHC Plzeň), Lásková Pavlína (DHC Plzeň)
Křídla: Kubálková Klára (DHK Zora Olomouc), Königová Kristýna (TJ Sokol Lázně Kynžvart), Smějová Michaela (TJ Tatran Bohunice), Poláková Marie (TJ Jiskra Havlíčkův Brod)
Spojky: Vostárková Tereza (DHC Slavia Praha), Fleková Lucie (SHK Kunovice), Kuxová Natálie (DHK Zora Olomouc), Holeňáková Denisa (DHC Slavia Praha), Prašivková Markéta (DHC Sokol Poruba), Daňková Michaela (HC Zlín), Cholevová Charlotte (TJ Sokol Ostrava Zábřeh), Holečková Veronika (DHC Slavia Praha).

 

 

Výsledky zápasů českého týmu:

3. srpna 2019 14.00 Česká republika - Kosovo 39:18 (19:7)
4. srpna 2019 16.00 Izrael – Česká republika 19:25 (10:15)
7. srpna 2019 16.00 Island – Česká republika 26:24 (11:12)
8. srpna 2019 16.00 Česká republika - Turecko 34:20 (19:10)

10. srpna 2019 19.00 Itálie - Česká republika - semifinále 24:27 (12:15)
11. srpna 2019 17.00 Island - Česká republika - finále 31:32 (18:14)

 

Všechny výsledky turnaje najdete zde.