EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.4.2019 otevřeno: 1117 x

První krok Češi nezvládli, Bělorusům podlehli o jediný gól

Drama až do konce, ale se šťastným zakončením pro hostující tým. V dramatickém souboji Češi s Bělorusy prohráli o gól 30:31, odvetu sehrají v neděli v běloruském Minsku.

Česká republika – Bělorusko 30:31 (12:14)

Češi do začátku museli dotahovat alespoň minimální vedení běloruského týmu. Starali se o to především Babák s Bečvářem. Právě druhý jmenovaný poslal Čechy poprvé do vedení 6:5 v 10. minutě zápasu. Zejména v první fázi zápasu byl k nezastavení Shylovich. Ze sedmi branek, které v úvodní desetiminutovce Bělorusové vsítili, si zapsal čtyři. Běloruský tým byl nebezpečný především z dálky a na jeho vysokou a dobře postavenou obranu se Češi prosazovali jen těžko. Nakonec se jim to dařilo jak z pozice pivota, kde se prosadil Petrovský, tak z křídelního prostoru, kde si šanci našel Číp, který následně z rychlého útoku poslal český výběr podruhé do minimálního vedení 9:8. Krátce na to jej podpořil i Bečvář a dotahovat tak museli naopak hosté, když se Čechům dařilo vystihovat mezery v běloruské rozehrávce a v 17. minutě to bylo 11:9, ve 21. minutě po trefě Horáka 12:10 a běloruská lavička si vyžádala time-out.

 

 

Skóre se ale ani potom nevyvíjelo nijak aktivně, a tak si krátce na to vyžádal oddechový čas za stavu 12:11 i čeští trenéři Filip s Kubešem. Tým Běloruska držel brankář Kishou a Bělorusové nejen že vyrovnali, ale vzali si zpět i minimální vedení 13:12. Už v první půli dohrál Bochan, který si po třetím dvouminutovém trestu odešel sednout na tribunu. Těsně před přestávkou dokonce Bělorusko zvýšilo poločasový náskok na dvě branky rozdílu (12:14), nic na tom nezměnil ani po čase nařízený volný hod.
Úvod druhé půle se pak Čechům nevydařil. Náskok běloruského výběru rychle narostl na čtyři branky 18:14 ve 34. minutě. Zpátky na rozdíl dvou tref korigoval ze sedmimetrového hodu Babák (17:19), Bělorusové se ale nehodlali vypracovaného náskoku vzdát lehce. Babák s Petrovským drželi Čechy sice ve dvoubrankovém dostřelu (20:22), škoda ale sedmičky, kterou za stavu 19:21 neproměnil jinak přesný Babák. Ve 45. minutě skončil zápas pro Štěpána Zemana, který byl potřetí v zápase vyloučen. I v oslabení ale krásnou kombinační akci zakončil Mubenzem, a tak náskok hostujícího výběru nenarůstal. Svůj tým podržel opět i brankář Galia, vzápětí ale Bělorusové využili právě českou hru bez brankáře a zapsali si čtyřiadvacátý gól (21:24). Důležitou branku pak českému týmu vybojoval křídelník Číp, Bělorusové ale měli opět odpověď.

O minutu později bylo všechno jinak a dvě skvělé akce, jeden rychlý protiútok zakončený Hrstkou a Češi se dotáhli deset minut před koncem zápasu na rozdíl gólu. Běloruská lavička opět brala time-out. Následný běloruský útok sice Češi ubránili, šanci vyrovnat se ale Hrstkovi proměnit nepodařilo, nastřelil jen břevno a Bělorusko to opět využilo k navýšení vedení na 27:25.

Při střelbě sedmimetrového hodu se ale už Hrstka nemýlil, stejně tak ale na druhé straně Baranov a tak do jednogólového kontaktu Čechy opět dotáhl až Číp a v 55. minutě vyrovnání z brejku zařídil právě Hrstka. Bylo to tak 28:28 a zápas dopěl do dramatické koncovky.

 

 

Znovu to ale byli Bělorusové, kdo dříve překulil vedení na svou stranu, Mubenzem měl ale rychlou odpověď. A znovu, gól Bělorusů a rychlá odplata české strany, tentokrát z ruky Petrovského. Bylo to 30:30, do konce zbývala minuta a půl a týmy se šly opět poradit.

Šanci českého výběru nevyužil Horák, naopak Gayduchenko se nemýlil a přiblížil Bělorusy k výhře (30:31). Český tým si vyžádal poslední oddechový čas zápasu, do konce zbývalo 21 vteřin. Připravenou akci českého týmu zakončoval Kašpárek, jeho střela ale gólem neskončila a Bělorusové si tak domů odváží těsné vítězství 31:30.

 

Sestava a branky českého týmu: Galia 1, Mrkva – Hrstka 4, Bečvář 5, Horák 1, Kašpárek 1, Babák 8, Číp 3, Petrovský 4, Vančo, Zdráhala, Patzel, Solák, Užek, Mubenzem 3, Zeman.
Nejvíce branek Běloruska: Yurynok 5, Karalek 5, Shylovich 5.
Rozhodčí: Santos, Fonseca. Sedmimetrové hody: 4/3 – 2/2. Vyloučení: 4 (ČK Zeman) – 7 (ČK Bokhan). Diváci: 1600.


Daniel Kubeš, trenér české reprezentace: „Měli jsme svůj plán, bohužel to nevyšlo. Ztratili jsme nějaké míče, dostali jsme góly do prázdné branky. Zklamání je velké, ale na druhou stranu kluci do toho dali všechno a soupeř byl dneska házenkářsky o jednu branku lepší.“

Tomáš Babák, spojka českého týmu: „Prohráli jsme o gól, mrzí každý ztracený balón, každá střela, kterou jsme nezvládli. Zklamání je velké, minimálně bodu jsme byli hodně blízko.“
 

Foto: Robert Grim/Chf.cz