2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
13.3.2019 otevřeno: 2023 x

Nominace pro zápas s Běloruskem je otevřená, trenéři čekají na křídelníky Čípa a Jurku

Kvalifikaci o postup na EURO 2020 si čeští házenkáři rozehráli skvěle. Na podzim doma porazili Finsko a zvítězili i v Bosně a Hercegovině. Na začátku dubna je čekají další dva kvalifikační boje. Tentokrát se střetnou s nejsilnějšími z protivníků v kvalifikaci – týmem Běloruska. Trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš zatím oznámili nominaci čtrnácti hráčů, na sraz do Plzně pozvou ještě další čtyři.

Osmnáct reprezentantů se má 7. dubna sejít v Plzni. Jasno je ale zatím jen o čtrnácti jménech. Nechybí mezi nimi spojky Babák, Bečvář, Zdráhala ani zkušený Pavel Horák, který jako jediný z výběru působí právě v Bělorusku. Otazníky se ale vznáší nad nominací pro posty křídel a trenéři tak plánují tuto nominaci rozšířit ještě o čtyři hráče. „Největší starost nám dělá to, že Jurka a Číp byli dlouhodobě zranění a ještě nehrají. S hráči jsme v kontaktu, chceme proto ještě počkat a nominaci doplnit a uzavřít až zhruba týden před srazem,“ vysvětlil jeden z trenérů Jan Filip a dodal: „Mezi náhradníky figurují i Poloz a Štěrba, kteří by mohli nastoupit, pokud by Jurka s Čípem nebyli fit. Budeme to s nimi řešit po domluvě, podle toho, jak se budou Jurka a Číp zdravotně cítit a jestli budou schopní absolvovat tuto velkou zápasovou zátěž. Byli byvhom rádi, kdyby už před srazem odehráli nějaký zápas v klubu.“

Jinak se v Plzni sejde tým v podobné sestavě, v jaké nastoupil do podzimní části kvalifikace. „Od začátku je naším cílem pracovat koncepčně a dlouhodobě se stálou kostrou týmu doplňovanou mladými a perspektivními hráči, případně hráči, kteří se výrazně prosadí v domácí soutěži. Proto je nominace takto konzistentní,“ řekl dál Filip. Kromě výše popsané otázky týkající se křídel přibydou pak do nominace ještě dva hráči – jeden pivot a jedna spojka. „Na pozici pivota máme mezi náhradníky tři hráče, příležitost dostane jeden. Bude záležet na momentální formě. Na pozici spojek je pravděpodobné, že šanci dostane některý z mladých hráčů,“ nechce trenér předem zmiňovat konkrétní jména a vysvětluje: „V Extralize začne play-off a právě v nejvyšší české soutěži působí většina náhradníků.“

 

 

V Plzni se český tým po třech dnech přípravy postaví proti výběru Běloruska, v neděli 14. dubna pak nastoupí do odvety v běloruském Minsku. „Běloruské hráče sledujeme, rozebrali jsme si jejich dva kvalifikační zápasy i jejich lednové utkání proti Polsku. Jejich tým je nesmírně kvalitní,“ neskrývá uznání k soupeřově síle Filip.

Přitom Bělorusko na podzim ztratilo body v domácím kvalifikačním souboji s Bosnou a Hercegovinou. Prohrálo o gól. To ale podle Filipa nevypovídá o síle tohoto týmu. „Domácí zápas proti Bosně měli Bělorusové prakticky padesát minut pod kontrolou a rozhodně to nevypadalo, že by mohli prohrát. Prohráli nešťastně, přestože ve většině zápasu byli lepším týmem. Závěr se jim nepovedl,“ připomněl kolaps Bělorusů Filip.

Běloruský tým se ale může opírat o hráče se zkušenostmi z nejvyšší evropské soutěže. „Sílu mají. Asi deset jejich hráčů bude hrát ve vyřazovací fázi Ligy mistrů, nastupují v Kielcích, v Meshkovu nebo třeba v Záporoží. Jsou to kvalitní hráči, řada z nich je dost mladá, ale každý týden mají takovouto zápasovou zkušenost. Běloruský tým je celkově dobře poskládaný, po bok zkušených hráčů  zapracovávají řadu mladých talentů. Čeká nás náročný soupeř, který možná není tak zvučný a jehož obraz trochu zkresluje domácí prohra s Bosnou. Ale zápasy, v nichž jim o něco jde, Bělorusové hrát umí a za poslední léta udělali velký výkonnostní posun,“ zmínil protivníkovy kvality Filip.

Filip s Kubešem ale mají už jasno i o tom, jak budou připravovat svůj vlastní tým. „Neviděli jsme se zase asi tři měsíce. Budeme pracovat na tom, co se snažíme rozvíjet dlouhodobě. Není ani prostor vymýšlet něco nového,“ upozornil Filip na skutečnost, že družstvo stráví před zápasem pohromadě jen tři dny. „Budeme se muset připravit trochu jinak takticky, lze očekávat, že trenér Ševcov připraví něco nového i na nás. Proti Bosňanům třeba hráli obranu 1 + 5 na straně, přitom ve všech ostatních zápasech hráli obranu 0-6. A my se na taková ´překvapení´ musíme nějak připravit. Pod Iurim Ševcovem jsem působil asi čtyři měsíce, to není až tak dlouhá doba, nic méně jeho filozofii si pamatuji a myslím si, že je to velmi kvalitní trenér. Umí soupeře překvapit,“ zmínil osobní zkušenost Filip.

Bělorusové se ale vedle pevné obrany opírají i o kvalitní ofenzívu. „Mají obrovskou sílu z prostoru spojek, mají výborné krajní spojky – Aliaksei Shynkel a Vladislav Kulesh, výborní zkušení střeďáci jsou Dzmitry Nikulenka a Boris Pukhovsky, funguje jim i velmi dobrá spolupráce s pivotem Artsem Karalekem. Jejich devízou je i rychlý útok, přechod z obrany zvládají velmi rychle a nezformovanou obranu soupeře tak dostávají pod tlak. Na to se budeme muset připravit,“ uzavřel Filip.

 

Český tým vede tabulku kvalifikační skupiny, na kontě má čtyři body. Bělorusko a Bosna a Hercegovina po dvou, Finsko je bez bodu v kvalifikační skupině čtvrté. Na EURO 2020, kterého se poprvé v historii zúčastní 24 týmů, postoupí z každé z osmi kvalifikačních skupin dva nejlepší týmy a dále nejlepší čtyři týmy na třetím místě.

Zápas proti Bělorusku sehraje český tým 10. dubna od 18.10 v hale TJ Lokomotiva v Plzni, v odvetě se týmy poměří 14. dubna od 17 hodin v Minsku. Utkání z Plzně bude v přímém přenosu přenášet stanice ČT Sport, odvetu z Běloruska mohou fanoušci sledovat na webu České televize nebo na HbbTV České televize pod červeným tlačítkem.

 

Vstupenky na utkání můžete koupit zde.

 

Nominace pro kvalifikační boje o EURO 2020 7. až 14. dubna 2019

Brankáři: GALIA Martin (Górnik Zabrze, POL), MRKVA Tomáš (HBW Balingen – Weilstetten, GER).
Levá křídla: HRSTKA Jakub (Tatran Prešov, SVK), VANČO Marek (Dessau Rosslauer HV 06, GER).
Levé spojky: HORÁK Pavel (HC Meshkov Brest, BLR), SOLÁK Dominik (HCB Karviná), ŠKVAŘIL Milan (HSC Suhr Aarau, SUI).
Pravá křídla: -
Pravé spojky:
KAŠPÁREK Stanislav (MOL-Pick Szeged, HUN), MUBENZEM Dieudonné (TV 05/07 Hüttenberg, GER).
Střední spojky: BABÁK Tomáš (Bergischer HC, GER), BEČVÁŘ Roman (HC Elbflorenc 2006, GER), ZDRÁHALA Ondřej (ORLEN Wisła Płock, POL).
Pivoti: PETROVSKÝ Leoš (Bergischer HC, GER), ZEMAN Štěpán (HC Zubří).

Náhradníci: ADAMÍK Artur (Union Juri Leoben, AUT), ČÍP Tomáš (Tatran Prešov, SVK), DOKOUPIL Jiří (HC Zubří), JURKA Miroslav (St.Raphael Var HB, FRA), KLÍMA Matěj (Dukla Praha), KOTRČ Milan (Bergischer HC, GER), MONCZKA Marek (HCB Karviná), PATZEL Vojtěch (Dukla Praha), PIROCH Tomáš (MT Melsungen, GER), POLOZ David (HSC Suhr Aarau, SUI), SCHAMS Vít (TJ Sokol Nové Veselí), ŠLACHTA Petr (EHV Aue, GER), ŠTĚRBA Jakub (TJ Sokol Nové Veselí), UŽEK Jan (HCB Karviná).

 

Program české reprezentace:

7. dubna 2019 - sraz v Plzni

10. dubna 2019 v 18.10 - Kvalifikace o postup na EURO 2020: Česká republika - Bělorusko - živě ČT Sport

14. dubna 2019 v 17.00, 19.00 SEČ - Kvalifikace o postup na EURO 2020: Bělorusko - Česká republika - živě HbbTV ČT (Červené tlačítko) a web www.ceskatelevize.cz

 

12. června 2019 v 18.30 Finsko - Česká republika

16. června 2019 v 18.00 Česká republika - Bosna a Herzegovina