2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
5.12.2018 otevřeno: 578 x

Kamarádství jde stranou, kapitánka Luzumová zbrojí proti Německu

Iveta Luzumová se se svým týmem plně koncentruje na zápas s Německem. Zlepšená obrana a české zkušenosti by měly být receptem na německé protihráčky.

 

Vy jste zvyklá na tlak, ale teď je to poslední utkání a je tam vědomí, že vám to za určitých okolností stejně nemusí stačit…

Samozřejmě proti Němkám to bude hrozně těžké utkání. Myslím si, že je i trošku výhoda, že před zápasem nebudeme vědět, jak na tom jsme, jestli opravdu bez nadějí, nebo musíme. Budeme mít toto v podstatě ve svých rukách a budeme hrát určitě na vítězství a budeme se snažit co nejlépe připravit.

 

Bude se muset zvednout třeba agresivita? Norky i Rumunky vás jakoby pobily…

Je to tak. Zatím v obou zápasech jsme měly v prvním poločase hrozný problém v obraně. Druhý poločas se to vždycky zvedlo, i v pondělí jsme dostaly druhý poločas jen jedenáct gólů. V tom jakoby vládne spokojenost, ale první poločasy musíme nějak změnit, protože pak nám ten zápas úplně uteče a už s tím v podstatě nejde nic dělat.

 

Byla problémem komunikace? Musíte si to víc dirigovat? Hrozí vám především pivotky…

Bylo to každé úplně jiné utkání, protože Pintea má dva metry, Heidi Loke má metr padesát. (úsměv) Komunikace určitě také vázla. Řekly jsme si, jakou obranu budeme hrát a v podstatě nám tam pivotka běhala, jak chtěla. Vždycky si počkala, kdo vyjde, kdo udělá krok a za tu zaběhla. Už jsme pak nebyly schopné na to zareagovat. V poločase jsme si domluvily něco jiného, pak to fungovalo. Toto si opravdu musíme říct, před zápasem, a ne až v poločase, když už je pozdě.

 

Není to zvláštní, že to si to řeknete až v poločase?

Vždycky se koukneme, zanalyzujeme si soupeře a s trenérem se vždycky domluvíme, co si myslíme, jaká obrana by se na to hodila. Bohužel, když to potom nefunguje, tak v tom zápase musíme nějak reagovat, takže včera třeba nefungovala komunikace. V poločase jsme si řekly, že budu chodit víc ven, aby to bylo jasný, že kdo zůstane vzadu, musí mít pivota. Potom to bylo vše jasné. Musíme si zanalyzovat Němky. Znám je, vím, jakým způsobem hrají, ale musíme si říct, co budeme hrát a od první minuty to dodržovat.

 

Vezmete si slovo na poradě z pohledu kapitánky a hráčky, která Němky zná?

Budu se snažit dát i gólmankám určité rady. Už jsem to i dělala. Řeknu holkám, kdo kam dělá kličku, jestli hrají s pivotem nebo ne. I Kamča hraje v Bundeslize, Šárka také. Všechny takto můžeme alespoň trochu přispět, abychom se líp připravily.

 

Mohlo s Němkami otřást utkání s Rumunskem? Hodně ztrácely v průběhu utkání…

Na psychiku to není vůbec dobré. Porazí se Norky a potom proti Rumunkám skoro o deset, nakonec to tedy skončilo o čtyři. Ale nebylo to z jejich strany tak dobré jako proti Norkám. Proti Norkám si asi vybraly nejlepší den. Když jsem je viděla hrát v přípravě, hrály špatně dělaly hrozně moc chyb. Sešlo se to, že Norky měly nejhorší den v jejich životě a Němky asi ten nejlepší. Proti Rumunkám se ukázalo, že jsou hratelné. Bude hrozně důležité s nimi běhat zpátky. I když dostanou gól, tak rozehrávají hrozně rychle. Návrat do obrany bude muset být opravdu poctivý.

 

Před Eurem jste říkaly, že si to stejně rozdáte s Němkami, to stále platí. Z psychologického hlediska se dají tedy první dvě utkání snadněji hodit za hlavu?

Tušily jsme to, že rozhodující zápas bude proti Němkám. Trochu to byla čára přes rozpočet, když se jim podařil zápas proti Norsku. V podstatě to máme ve vlastních rukou. Musíme hrát prostě na výhru a potom už to nebudeme moct ovlivnit, budeme jen čekat na výsledek. Myslím si, že každý, kdo házenou alespoň trochu sleduje, tak ví, že Rumunky a Norky patří k té špičce. Bohužel prohrály jsme s oběma týmy, měly jsme je na začátek. Musíme se z toho oklepat. V pondělí jsem cítila, když jsme byly na večeři, byly jsme hrozně skleslé. Prohra o čtrnáct je samozřejmě debakl, myšlenky jsou špatné. Vzala jsem si slovo a řekla holkám, že se z toho musíme vyspat. Rumunky a Norky, to asi nikdo nečekal, že uděláme nějaké překvapení. Musíme mít čistou hlavu a snažit se soustředit na zítřejší zápas, kde se ukáže, jak na tom jsme.

 

Je tam prvek zkušenosti, o kterém jste mluvila v Praze?

Ty zkušenosti… Trochu se nám to asi vymklo. (úsměv) Zatím jsme ani jedna z nás nenašly nějakou extra formu. Loni se nám to sešlo skvěle, opravdu jsme měly formu jak blázen. Letos se tak všechny nějak hledáme a samozřejmě je to hrozně těžké uhrát nějaký dobrý výsledek. Proti takovým soupeřkám se v ten den musí sejít opravdu všechno a musíme do toho dát všechny 150 procent. Bohužel mám takový pocit, že toto se ještě nestalo. Doufám, že si to šetříme na Němky.

 

Pro Němky by mohl být rozhodující zápas těžší, protože tuhle pozici neznají, souhlasíte?

Já v tom hrozně doufám! Ony mají mladý tým, jen jednu zkušenou hráčku, všechny převážně hrají v německých týmech. Německá liga je kvalitní, ale mezinárodní zkušenosti jsou nenahraditelné. Doufám, že se nám zápas podaří. Vím, že ony nás určitě nepodcení. Jejich trenér - já ho trochu znám - je výborný na přípravu a taktiku. Po této stránce budou na nás dobře připravené

 

Už proběhlo nějaké hecování ze spoluhráčkami z Thuringenu?

Zatím ne. Viděly jsme se po zápasech. Popřály jsme si hodně štěstí a já jim přála, aby se jim v každém zápase dařilo, ale teď musí jít kamarádství stranou. Tady jde o všechno. Po zápase si řekneme pár slov, ale zprávy jsme si nevyměňovaly.