2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
16.11.2018 otevřeno: 1532 x

Kristýna Mika před EUREM 2018: Budu bojovat o místo v nominaci. Každý šampionát má svoje kouzlo a atmosféru

V létě se na soupisce českého reprezentačního týmu objevilo nové jméno. Kristýna Mika. Přesto už má na kontě více než 130 reprezentačních startů a přes 170 nastřílených branek. Nové jméno totiž nosí dlouholetá opora týmu na hřišti i v kabině Kristýna Salčáková.

Patříte už k těm nejzkušenějším hráčkám v týmu. Máte za sebou jak loňské mistrovství světa v Německu, EURO 2016 ve Švédsku, tak i šampionáty v letech 2012 a 2013. Jak se teď těšíte na šampionát do Francie? Dá se očekávat, že francouzští fanoušci budou EURO prožívat a bude velká návštěvnost?

Mistrovství Evropy ve Francii bude podle mě velkolepou akcí. Lidé zde házenou žijí, po fotbale je tady sportem číslo jedna. Už proto lze předpokládat, že návštěvnost na letošním ME by mohla být vysoká. Já osobně se moc těším a budu se snažit probojovat do konečné nominace. Každá taková akce má svoje kouzlo a specifickou atmosféru.

 

Letos na EURU vám bude chybět Míša Hrbková a Petra Maňáková, vy asi nejlépe můžete posoudit, jakou roli v týmu zastávaly a jak je bude možné nahradit.

S Růčou a Míšou jsem v reprezentaci strávila přes deset let. Obě dvě jsou velkými osobnostmi týmu, nejenom na hřišti, ale i mimo něj. Bezesporu nám budou obě strašně chybět. Na druhou stranu, družstvo už několik let prochází různými obměnami, přicházejí nové talentované hráčky, které zatím vždy dokázaly, že si místo v reprezentaci zaslouží.

 

Šampionát bude hostit Francie, kde žijete s manželem už několik let. Jak se vám tam daří po házenkářské stránce?

Náš tým ATH - Achenheim Truchtersheim Handball je letos nováčkem druhé nejvyšší soutěže a po první části sezóny přezimuje na první příčce. Pro klub, trenéra i nás hráčky je to velmi příjemné překvapení a motivace do další práce. Já osobně se v týmu cítím dobře, mám zde své místo a trenér mi věří.

 

A co po stránce života? Jak se vám ve Francii žije?

Na francouzský styl života se zvyká velice jednoduše. Francouzi jsou pohodáři, mají rádi svůj klid, nikam nespěchají. Po prolomení jazykové bariéry si sladkou Francii užívám, ale stejně, doma je doma. 😊

 

Není tajemství, že jste se v létě vdala za svého dlouholetého partnera a házenkáře Ondru Miku. Prožili jste si krásnou „házenkářskou“ veselku. Jak si užíváte první půl rok jako vdaná paní?

To už je půl roku? :-) Naštěstí jsem nezaznamenala žádnou změnu, jsem pořád stejně šťastná.

 

Reprezentační tým na svatbě Kristýny Salčákové a Ondřeje Miky. | Foto: Ivan Dostál

 

Jako „skoroFrancouzka“ doporučíte spoluhráčkám něco, co se v předvánoční Francii nesmí nechat ujít? Dopřejete si ve vzácných chvilkách volna atmosféru adventní Francie?

Vánoční atmosféru ve Francii jsem zatím zažila jen jednou, a to v roce 2015, kdy jsme se s reprezentací neprobojovali na MS v Dánsku. Ve Štrasburku, kde žiji, se městu také přezdívá "Capitale de Noël" neboli hlavní město Vánoc. Jeho adventní trhy jsou nejvyhlášenější a nejhezčí ve Francii. Také se říká, že se Štrasburk každoročně pyšní nejvyšším vánočním stromem v Evropě. Sama jsem zvědavá na vánoční atmosféru v jiných koutek Francie.

 

Francie se dlouhodobě drží na špičce házenkářského světa, teď si házenkářská federace zbudovala velkolepé sídlo Maison du handball. Můžete přiblížit, jaká je pozice házené ve Francii?

Ano, Francouzi jsou hrdý národ a co se týče házené, mají být na co. Dlouhodobě patří mužská i ženská reprezentace k nejlepším týmům světa. Troufám si říct, že nejvyšší francouzská mužská soutěž je nejlepší ligou světa. Vždyť první tři medailisté Ligy mistrů jsou právě z Francie (Montpellier, Nantes, PSG). Takže důvodů, proč vybudovat sídlo házené, bylo hned několik. Jak už jsem řekla, házená je zde velmi populární a po fotbale sport číslo jedna.

 

Kristýna Mika v objetí s Ivetou Luzumovou po vítězství nad týmem Rumunska na MS 2017 v Německu. | Foto: A. Vejrostová

 

Můžete prozradit, co už víte o soupeřkách v základní skupině? Jak se na ně připravujete a jaký cíl si před sebe na EURU stavíte?

Hlavní část přípravy začne za nedlouho na přípravném soustředění v Chebu, které vyvrcholí tradičním turnajem. Máme k dispozici videa zápasů a střihy jednotlivých hráček, kombinací a obranných systémů našich soupeřek. Ty rozebíráme jednotlivě po postech a poté několikrát společně. Na úvod šampionátu nás čekají velmi silné Rumunky, které nám určitě budou chtít vrátit loňskou porážku z osmifinále MS v Německu. Druhý zápas hrajeme s favoritkami skupiny a našimi již tradičními soupeřkami z Norska a na závěr nás čeká velice kvalitní tým Německa. Skupina to není jednoduchá, ale to nebyla nikdy. Už několikrát jsme ukázali, že česká reprezentace do světové házené patří a že dokážeme hrát s každým. Věřím, že je určitě v našich silách z této skupiny postoupit. A co se může dít potom, jsme si zkusili už vloni a myslím, že si to budeme chtít minimálně všichni zopakovat.

 

 

Kristýna Mika (roz. Salčáková)

* 13. srpna 1987

- levé křídlo ATH Achenheim Truchtersheim (FRA)
- 131 odehraných utkání v reprezentaci, 171 vstřelených branek

 

Kristýna Mika s Alenou Šetelíkovou a Michaelou Hrbkovou při teambuildingové hře na MS v Německu. | Foto: A. Vejrostová