ČESKO - PORTUGALSKO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
6.11.2018 otevřeno: 1061 x

Maňáková spoluhráčkám před EUREM 2018: Super kolektiv, to je základ, na kterém se dá hodně postavit!

Bavička a šéfka lakovny, která pečlivě modrou, červenou a bílou zdobila spoluhráčkám nehty vzorem národní vlajky. Ale také hráčka, která v klíčových momentech, kdy jiným polevovaly nervy, dokázala vzít rozhodnutí na sebe. Tentokrát ale Petra Maňáková, dříve Růčková, bude na soupisce českého týmu na EURU chybět. Bude maminkou. I tak ale sleduje, co se v týmu děje a spoluhráčkám na cestě za historickým úspěchem fandí.

Peťo, na úvod prozraďte to snad už veřejné tajemství. Proč bude letos EURO bez vás?

Rozhodli jsme se s manželem, že je čas na založení rodiny. A to se nám i povedlo, takže momentálně čekáme přírůstek do rodiny.

 

Jak to prožíváte? Sledovat házenou po tak dlouhé době „jen“ z domu, nebýt na palubovce?

Ze začátku to bylo strašně fajn. Odfrknout si od toho házenkářského režimu… Mám více času a nikam nemusím pospíchat, abych vše stihla. Ale když vidím zápas, mám chuť si zahrát s holkami. Zápasy byly vždy tou třešničkou za tím každodenním dření se na tréninku a obětování veškerého volného času.

 

Trenér Bašný se netají tím, že budete týmu moc chybět. Nejen na hřišti, ale taky v kabině. Kdo by vás mohl v tomto ohledu zastoupit?

Tým se rok od roku mění a formuje, každý je nahraditelný, přichází nová krev… Nebojím se toho, že by trenér dlouho hledal, mladé hráčky, které přicházejí, jsou šikovné a určitě si najdou svou pozici v týmu. A já jim budu fandit. Co se týče zastoupení v kabině, tak taková podobná drzoňka jako jsem já… Kdo jiný než Domča „Zaška“ Zachová. Ale důležité je, aby si holky udělaly dobrou partu. V nároďáku jsme léta těžily ze super party celého kolektivu včetně realizáku a to je základ, na kterém se dá hodně postavit.

 

Budete chybět i v „lakovně“. Předala jste někomu „lakovací“ žezlo?

Přiznám se, že nepředala, ale rok od roku lakovnu navštěvovalo méně a méně hráček. Holky si už chodily půjčovat akorát „náčiní“, to ostatní zvládly samy. O koho mám ale trošku strach, je trenér. Nevím, kdo se obětuje, aby mu nalakoval ten jeho ošklivý nehet na palci ruky. :-)

 

Obě hlavní "lakérky" budou asi házenkářkám na EURU chybět. Petra Maňáková je těhotná, Michaela Hrbková je zraněná. | Foto: A. Vejrostová 

 

Jak se vám jeví nové mladé hráčky v týmu? S některými jste se ještě potkala. Co si myslíte o aktuálním složení týmu?

Nové mladé hráčky jsou buď z našeho klubového Baníku anebo jsou to hráčky z ligy, se kterými jsem se ještě nedávno setkávala na hřišti. Myslím, že trenéři vybrali to nejlepší, co se jim z naší líhně nabízí, chce to jen čas, než se tým sehraje a holky se více herně poznají. Nastupuje nová generace, tomu se nedá vyhnout. Ale i tak tam stále zůstala velká část holek, které jsou v nároďáku o nějaký ten rok déle, a tým rozhodně neztratil na kvalitě.

 

Jaká panuje v posledním období v týmu nálada? Jak to vypadá před Eurem „uvnitř“ týmu?

Bohužel, jakmile člověk není uvnitř toho dění, přichází o všechny ty zážitky a soustředění, které celou tu atmosféru tvoří. Samozřejmě jsem s holkami v kontaktu, ale už to není stejné… Každopádně pro mnohé holky to bude první taková velká akce, pro ty starší možná poslední. Nevím. Takovýto šampionát je vždy velkým zážitkem, maximálně vás to vtáhne do dění a věřím, že je to pro všechny vrchol. Takže všechna ta bojovnost, to odhodlání a namotivovanost budou s blížícím se startem šampionátu u holek vrcholit.

 

 

 

Co si myslíte o soupeřích českého týmu a jeho šancích?

Na Euru nenajdete slabý tým, hlavně všechny týmy jsou hodně vyrovnané. Bude záležet na momentální formě. Máme tam Norky, se kterými se nám vůbec nedaří, ale nevidím důvod, proč by ten jeden vyhraný zápas z deseti nemohl být zrovna na EURU ve Francii. A pak jsou tam Němky a Rumunky. Na posledním šampionátu se nám Rumunky podařilo vyřadit, takže hratelné jsou a asi největší šanci na postup ze skupiny vidím přes Němky, ale lehké to určitě nebude.

 

Budete holkám fandit doma u televize? Chystáte se je na dálku nějak podporovat?

Chystám se holky navštívit ještě před šampionátem na turnaji v Chebu, ale EURO už budu sledovat a holkám fandit pouze od televize. Budu se je však snažit podpořit a na dálku s nimi budu určitě v kontaktu.

 

 

 

 Petra Maňáková (Růčková)

* 1989

Střední spojka, DHK Baník Most

127 startů za reprezentaci, 125 branek