EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
3.8.2018 otevřeno: 726 x

Děláme kroky dopředu a naše síla je znát, říká po vyhraném šampionátu trenér Pauza

Čeští junioři v neděli odehráli suverénní zápas finále evropského B šampionátu v Černé Hoře. Slavili nejen vítězství na turnaji, ale především budoucí návrat české házené mezi evropskou elitu. Nástupci tohoto týmu si totiž za dva roky zahrají na mistrovství Evropy skupiny A. Trenér Pavel Pauza byl s výkony svých svěřenců spojen, ovšem ještě víc jej těší to, že česká mládežnická házená pomalu začíná sklízet plody práce s talentovanou mládeží v reprezentační koncepci.

Co jste si řekli po vítězném finále v šatně?

Řekli jsme si, že dvouletou cestu od pádu do B skupiny jsme zvládli. Že jsme zjevně silnější, než před těmi dvěma lety, soudě podle toho, jak suverénně jsme se dostali zpátky. A to je skvělé.

 

 

Oslavy proběhly?

Když jedete dvacet hodin autobusem, tak nějaké oslavy samozřejmě proběhnou… Jistě, byli jsme všichni po celém turnaji unavení a měli jsme toho nad hlavu, bylo to dost náročné, ale určitě jsme byli všichni hrozně šťastní. Radost kluků byla nefalšovaná a bylo to prima. Byla to taková ta odměna sportu. Když si sáhnete na ten vrchol, ten pocit vítězství je hrozně příjemný. Je vždycky dobré vědět, že se pohybujeme ve sportu, který nepadá jen dolů. Že vede cesta i nahoru a něco se dělá dobře. Snad jsme ukázali, že i my pomalu míříme nahoru.

Na šampionátu jste odehráli dva zápasy s Rakušany. Výsledkově byly jako noc a den. Co bylo na druhém zápase jiné, že skončil tak vysokou výhrou?

My jsme už takový dvojzápas s Rakušany hráli v Kopřivnici, kdy jsme první zápas vyhráli o osm, druhý prohráli o devět. Myslím, že to bylo hodně o koncentraci a přípravě na zápas. Po zápase s Holanďany jsme se uklidnili, věděli jsme, že ten první krok máme za sebou a že jsme v semifinále. Narovinu, na místě si můžete říct, že je to B skupina, ale kvalita soupeřů roste. Určitě tam bylo více týmů, které chtěly promluvit do semifinále a Holanďani byli výborní. Myslím, že tam klidně mohli být místo Rakušanů. Asi nám pak po té výhře nad Nizozemskem trochu poklesla koncentrace a problémy nám dělal herní styl Rakušanů. Byli velmi dobře připravení. Nebyli jsme schopní k nim proniknout. To se nám pak povedlo před finále. Hodně nám pomohl videorozbor, po kterém jsme si určili priority v obraně, na které hráče vystupovat a na které ne. Myslím, že jsme je pak zaskočili.

 

Ostatními zápasy základní skupiny jste prošli bez zaváhání. Bylo to opravdu tak jednoznačné i na palubovce a v kabině?

Kdybychom na začátku po té dlouhé dvacetihodinové cestě nastoupili proti Kosovu a ne proti Moldavii, měli bychom velké problémy. I tak jsme ve druhém zápase právě proti Kosovu problémy měli a padesát minut jsme dřeli na vítězství. A to už jsme soupeře viděli na videu a byli jsme na něj připravení. Nastoupit proti němu „z voleje“ hned ráno po příjezdu, mohlo se nám stát to, co Slovákům, tedy že bychom svůj první zápas nezvládli. A to má samozřejmě velký vliv na celý turnaj. Ono to tedy vypadá zdánlivě jednoduše, ale nebylo to úplně tak. Nejjednoznačnější byl zápas s Bulharskem, ten byl výborný. Jinak další zápasy tak lehké nebyly, i když tak výsledky vypadají. Ale to je vždycky o přípravě, o tom, že vnutíte soupeři svůj styl hry. Beru to tedy tak, že to byla nutná vítězství, ale úplně lehká nebyla.

 

Jak vidíte tým, který na šampionátu byl třeba po té lidské, nejen herní stránce?

Na tomhle místě moc děkuji za podporu rodičům a Honzovi Filipovi, že se byl podívat na naše poslední čtyři zápasy přímo v Podgorici. Po lidské stránce tým fungoval skvěle. Myslím a stojím si za tím, že se vždycky snažím pro hráče vytvořit tým tak, aby měli plný servis, aby na srazy jezdili rádi. Ono to vypadá jako klišé, ale za nás, když člověk dostal šanci reprezentovat, vůbec se nerozmýšlel. Dnes mají hráči, o které bych třeba měl v nominaci zájem, problém skloubit své pracovní, studijní nebo lidské plány tak, aby s námi absolvovali celou přípravu a to byla jedna z podmínek, které jsem si před šampionátem kladl. Tedy aby tým byl pohromadě v přípravě celý měsíc, aby fungoval. Bylo to dlouhé, ale vyžadoval jsem, aby si to lidsky sedlo.

 

 

Jaká je teď nejbližší budoucnost tohoto týmu?

Upřímně, mám jen nějaké obrysy. Vím, že jsme našim nástupcům vybojovali účast na mistrovství Evropy. Na svět už se nedostaneme, tam se kvalifikovaly týmy z letošního EURA. Byl bych ale rád, kdyby tým během roku absolvoval alespoň tři turnaje, abychom hráče udrželi pohromadě a byli jsme schopní je posunout ještě dál, aby jejich startovací čára do případného A týmu mužské reprezentace byla zase o něco jednodušší. Pořád jsme si ještě neřekli, že už nás nečeká žádná vrcholná akce, tak se jenom párkrát sejdeme na nějaké krátké třídenní srazy, kde si společně zatrénujeme a potkáme se. To bych nerad. Chci, aby práce specializovaných kempů a další přípravy pokračovala dál, aby vyvrcholením byli vždycky reprezentační srazy s mezinárodní konfrontací. Navázali jsme i na šampionátu nějaké kontakty, rádi bychom vyrazili třeba na turnaj do Holandska nebo pozvali Holanďany k nám. Uvidíme, co nám umožní kalendáře a soupeři, kteří si s námi budou chtít zahrát. Ale byl bych rád, kdybychom odehráli třeba sedm, osm zápasů a ukazovali cestu dalším v tom, jak se zlepšuje naše pozice v mezinárodní konkurenci. Svědčí o tom právě naše poslední zkušenosti. Před tím, než jsme odjeli na šampionát, dvakrát jsme se utkali se Slovinci. Jedno utkání bylo výborné, i s ohledem na to, že Slovinci jsou novými mistry Evropy. Naše síla je znát a já bych byl rád, abychom sebevědomí drželi pořád nahoře a neměli pocit, že je naše práce zbytečná. Abychom ukázali, že se v našich podmínkách a při koncepci, která je jasně daná, dají dělat kroky dopředu.

 

 

Výsledky českého týmu:

20. 7. 2018 Česká republika - Moldávie 35:25 (16:9)

22. 7. 2018 Kosovo - Česká republika 15:22 (6:9)

23. 7. 2018 Česká republika - Bulharsko 36:18 (19:6)

25. 7. 2018 Nizozemsko - Česká republika 24:27 (11:11)

26. 7. 2018 Česká republika - Rakousko 22:29 (10:16)

 

28. 7. 2018 17.00 Semifinále: Česká republika - Černá Hora 25:13 (7:6)

29. 7. 2018 19.00 Finále: Česká republika - Rakousko

 

Nominace pro M20 Championship, Černá Hora 20. - 31. 7. 2018:


ŠTEFANIČ Marek (Dukla Praha), DRÁPELA Vojtěch (HC Zubří), VANĚK Michal (HCB Karviná), HARABIŠ Denis (SHK Polanka n.O.), SKALICKÝ Ondřej (TJ Sokol Nové Veselí), ZELENKA Jakub (Dukla Praha), POLÁŠEK Jiří (HC Zubří), KLÍMA Matěj (Dukla Praha), JANÍČEK Martin (HC Zubří), NEJDL Adam (TJ ČZ HBC Strakonice), PIROCH Tomáš (MT Melsungen), DOKOUPIL Jiří (HC Zubří), REŽNICKÝ Daniel (Dukla Praha), KARLOVEC David (HK Lovosice), NANTL Matěj (HBC Karviná), KŘÍSTEK Daniel (Dukla Praha)

NÁHRADNÍCI: WEBER Michal (HC Zubří), STUDENÝ Michal (TJ Sokol Žďár nad Sázavou), COCH Patrik (SKP Frýdek-Místek), VĚCEK Jan (Dukla Praha), PATZEL Vojtěch (Dukla Praha), MUCHA Jan (HCB Karviná).