ČESKO - PORTUGALSKO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
20.3.2018 otevřeno: 952 x

Dánky stojí Češkám v cestě na EURO, házenkářky si brousí zuby na cenné body

České reprezentantky hrají další dva z celkem šesti zápasů o postup na EURO 2018. O své místo se musí poprat s týmy Islandu, Slovinska a Dánska, na šampionát do Francie pojedou dva nejlepší celky. Češky mají skupinu dobře rozehranou, v konečném součtu se ale bude počítat každý bod a český výběr věří, že může nějaký sebrat favorizovanému Dánsku už ve středu v Plzni. AKTUALIZACE: Do prvního utkání proti Dánsku nezasáhne brankářka Petra Kudláčková.

Nejsilnější zbraně Dánek? Agresivní obrana a střelba z dálky. „Dánky mají hodně kvalitních hráček, které jsou schopné střílet zdálky. Za zápas vystřelí třeba pětadvacetkrát z prostoru devíti až jedenácti metrů a i tak mají vysokou úspěšnost,“ popsal první ze silných zbraní dánského výběru Jan Bašný. Tu druhou okomentovala kapitánka týmu Iveta Luzumová: „Dánky hrají vysunutou obranu. Na šampionátu ji hrály proti všem týmům, tak doufám, že nás nepřekvapí.“ Jaký recept by na tuto hru Dánek mohl platit? „Nejlepší by bylo, kdybychom jim nedovolily jejich obranu hrát, rozbily ji a obešly třeba rychlými útoky,“ nastínila možnosti Jana Knedlíková, která se do sestavy vrací po absenci na prosincovém šampionátu.

Trenér Bašný také předznamenal, že oba zápasy by s ohledem na krátký čas mezi prvním zápasem a odvetou, mohly mít podobné charakteristiky: „Myslím, že Dánky budou hrát v obou zápasech stejně. Až tolik různých variant nepotřebují. Z naší strany to bude podobné. Příprava na ty dva zápasy je ale krátká. Není prostor na to, aby se měnil plán hry. Jeden den strávíme na cestách, tam se nic nového nenatrénuje.“

V úterý večer také trenér Jan Bašný zúžil sestavu svého týmu o juniorky Veroniku Galuškovou a Michaelu Konečnou. Obě mladé házenkářky, věkem ještě reprezentankty juniorské kategorie, se sice od neděle připravovaly v Plzni s ženským výběrem, v úterý ale trenér Bašný oznámil rozhodnutí o jejich přesunu k výběru házenkářek do 20 let, který se připravuje v Břvích. S tímto týmem tak obě házenkářky odcestují na kvalifikační turnaj do Švédska. Třetí z juniorek Jana Šustková u A týmu zůstává. V Plzni se tak na utkání bude dál připravovat sedmnáct hráček, do zápasu zasáhne jen šestnáct z nich. Ve středu dopoledne pak trenér Bašný rozhodl o tom, že tím, kdo bude tým podporovat během prvního zápasu pouze z tribuny, bude jedna ze tří českých brankářek Petra Kudláčková.

 

Iveta Luzumová se ve Švédsku v prosinci roku 2016 prala s dánskou obranou. Překonala ji třikrát. | Foto: Alžběta Vejrostová

 

Naposledy se české házenkářky utkaly s Dánskem v základní skupině EURA 2016 ve Švédsku. Utkání skončilo čtyřbrankovou výhrou Dánska 33:29, střelecky v souboji zazářily Stine Jørgensen a Petra Růčková, dnes Maňáková. Český tým si ale pomalu zvyká na to, že v soubojích není outsiderem. Po šampionátu v Německu si vysloužily Češky respekt házenkářského světa a také vylepšení své pozice v hodnocení síly národních výběrů. Ze třinácté příčky si polepšily na devátou, Dánky klesly naopak z pátého místa na sedmé. „Dánky také vypadly ve čtvrtfinále jako my. Nemůžeme se tedy stavět do pozice slabého týmu. Ano, Dánsko je favorit, jejich kádr je určitě širší, víc hráček hraje Ligu mistrů, hrají v nejlepších klubech Evropy. Ale reprezentační výsledky máme v poslední době podobné,“ připomněl Bašný.

 

V posledním vzájemném souboji českého a dánského výběru v prosinci 2016 se v českém týmu nejlepším střeleckým výkonem prezentovala Petra Růčková - Maňáková. Proti tvrdé dánské obraně se prosadila sedmkrát. | Foto: A. Vejrostová/chf.cz

 

Seveřanky se dlouhodobě drží na evropské házenkářské špičce, na medailových příčkách ale skončily naposledy v letech 2002 (1. místo na ME) a 2004 (2. místo na ME). V roce 2013 vybojovaly bronzové medaile na světovém šampionátu. Dobře se jim ale vedlo na EURU ve Švédsku, kde skončily Dánky nakonec čtvrté. V kvalifikační skupině 5 o EURO 2018 jsou tak favoritem. Dánský tým se opírá o kvalitní výkony brankářky Sandry Toft, v kabině i v ofenzívě tým táhne kapitánka Stine Jørgensen a své jméno si v házenkářském světě vydobyly i další dánské reprezentantky jako například Anne Mette Hansen, spoluhráčka Jany Knedlíkové z Györu. V Maďarsku působí i další dvě dánské reprezentantky Böhme a Griegel, za německý tým Bietigheimu hraje Woller, v rumunské Bukurešti působí Line Jørgensen. Ostatní členky reprezentačního kádru hrají doma v Dánsku.

I tak český tým věří v úspěch a bodový zisk. „Věřím, že je můžeme překvapit a porazit. A dobré je i to, že první zápas hrajeme doma. Dva body, které bychom mohly získat, by byly důležité pro naši větší pohodu a lepší pocit před červnovou částí kvalifikace,“ dodala Luzumová a doufá i v bouřlivou podporu fanoušků: „Po mistrovství byly ohlasy na naši hru skvělé, tak doufám, že si teď hodně fanoušků najde cestu i sem do Plzně.“

 

Zápas Česká republika – Dánsko je na programu 21. března od 17 hodin v hale v Plzni, v přímém přenosu je možné utkání sledovat na stanici ČT Sport.

Odvetu týmy odehrají v sobotu 24. března v 16 hodin v Aarhusu v Dánsku. Zápas bude přenášet stanice Sport 1 rovněž v přímém přenosu.
 

Kvalifikace o EURO 2018: Česká republika – Dánsko, ženy

21. března od 17 hodin v hale TJ Lokomotiva Plzeň

 

Vstupenky kupujte zde.

 

Nominace pro přípravný kemp v Plzni a dvojutkání s Dánskem 18. – 25. března 2018:

Brankářky: Kudláčková Petra (DHC Slavia Praha), Müllnerová Dominika (DHK Baník Most), Satrapová Lucie (HK Kristianstad, SWE)
Pivoti: Adámková Petra (TPSG Frisch Auf Goppingen, GER), Šetelíková Alena (DHC Slavia Praha)
Pravá křídla: Knedlíková Jana (Gyori Audi ETO, HUN), Zachová Dominika (DHK Baník Most)
Levá křídla: Malá Veronika (Issy Paris Hand, FRA), Salčáková Kristýna (ATM Achneheim Truchtersheim, FRA)
Pravé spojky: Hrbková Michaela (TSPG Frisch Goppingen), Ryšánková Helena (Cercle Dijon Bourgogne, FRA)
Levé spojky: Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe, GER), Šustková Jana (SHK Veselí n. M.)
Střední spojky: Kolářová Michaela (HC Zlín), Luzumová Iveta (Thüringer HC, GER), Marčíková Šárka (SPR Pogoň Szczetin, POL), Maňáková (Růčková) Petra (DHK Baník Most)
Náhradnice: Andrýsková Veronika (HC Zlín), Dvořáková Veronika (DHK Baník Most), Fryčáková Tereza (DHK Zora Olomouc), Fryčáková Vendula (DHK Zora Olomouc), Jačková Eliška (DHC Slavia Praha), Janoušková Michaela (DHK Baník Most), Kovářová Sára (DHK Baník Most), Mučková Hana (DHC Sokol Poruba), Weisenbilderová Martina (HK Kristianstad, SWE).

 

EHF EURO 2018: Dosavadní výsledky kvalifikační skupiny 5

Česká republika - Island 30:23

Dánsko - Slovinsko 28:22

Island - Dánsko 14:29

Slovinsko - Česká republika 28:28

 

EHF EURO 2018: Další program kvalifikační skupiny 5

21. března 2018 17.00 Česká republika - Dánsko

21. března 2018 19.30 Island - Slovinsko

24. března 2018 16.10 Dánsko - Česká republika

25. března 2018 17.00 Slovinsko - Island

30. - 31. května Slovinsko - Dánsko

30. května 2018 19.30 Island - Česká republika

2. - 3. června 2018 Dánsko - Island

2. - 3. června 2018 Česká republika - Slovinsko

 

EHF EURO 2018: Tabulka kvalifikační skupiny 5

umístění tým z. v. r. p. skóre rozdíl b.
1. Dánsko 2 2 0 0 57:36 21 4
2. Česká republika 2 1 1 0 58:51 7 3
3. Slovinsko 2 0 1 1 50:56 -6 1
4. Island 2 0 0 2 37:59 -22 0