ČESKO - PORTUGALSKO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
11.1.2018 otevřeno: 1265 x

"Tým musí na šampionátu podat výkony za hranicemi svých možností," říkají trenéři. Češi pojedou na EURO bez Šlachty a Sobola

Trenéři Daniel Kubeš a Jan Filip oznámili ve čtvrtek dopoledne konečnou nominaci týmu, který bude od soboty bojovat na mistrovství Evropy v Chorvatsku. Na šampionát s týmem neodcestují házenkáři Jan Sobol a Petr Šlachta.

Český reprezentační výběr trénoval ve čtvrtek dopoledne v Brně naposledy. Po závěrečném společném tréninku oba trenéři českého týmu společně oznámili týmu konečnou sestavu, která v pátek v osm hodin ráno odcestuje autobusem do chorvatského Varaždínu. Už v pátek večer od 18.30 hodin bude tým trénovat v Aréně Varaždín, kde v sobotu nastoupí proti výběru Španělska. Reportáž z úvodního tréninku přineseme v pátek ve večerních hodinách.

Po oznámení nominace ve čtvrtek dopoledne poskytli oba trenéři rozhovor přítomným novinářům. Co zaznělo na setkání českých reprezentantů s médii?

 

Jaká bude tedy finální nominace českého týmu pro mistrovství Evropy 2018?

Daniel Kubeš: Ze sestavy, kterou tady v Brně máme, nám nakonec vypadli Petr Šlachta a Honza Sobol. Bylo to pro nás těžké rozhodování a v zásadě nová situace. V dřívějších případech jsme měli vždycky více méně jasno, jak sestavu uděláme. V tomto případě to pro nás bylo asi nejtěžší, rozhodovali jsme se do poslední chvíle a nakonec jsme to rozsekli až včera večer.

 

Co tedy nakonec rozhodlo?

Daniel Kubeš: Faktorů bylo určitě víc, ale dopředu jsme si řekli, že na mistrovství pojedeme s těmi hráči, kteří mají největší šanci pomoci nám udělat dobrý výsledek. Toho jsme se drželi a podle toho jsme se rozhodli.

Jan Filip: Bylo to opravdu těžké rozhodování. V potaz jsme brali to, co nás na mistrovství může potkat, a z toho důvodu padlo rozhodnutí na tyto dva.

 

S jakými ambicemi na šampionát odjíždíte?

Jan Filip: Chceme odehrát maximum, jakého jsme schopni. S energií a nasazením, kterých tam musíme odevzdat absolutní maximum. To je náš cíl, uvidíme, na co nám to bude stačit.

Daniel Kubeš: Neočekáváme vlastně maximum, ale to, že naši hráči půjdou za hranice vlastní výkonnosti. Jedině tak se můžeme měřit s týmy, které nás na šampionátu čekají. Pokud bychom hráli na úrovni našeho maxima, stačit to nebude. Několik našich hráčů musí jít za hranici své výkonnosti a to musí být náš cíl. Musíme v týmu vybudovat takovou atmosféru a nasazení, abychom toho byli schopni. Pokud se nám to nepodaří, je rozdíl v kvalitě týmů tak velký, že výsledek bude jasně daný.

 

Máte představu o tom, jak budou nastupovat oba brankáři?

Daniel Kubeš: Máme plán, který teď samozřejmě neprozradíme. Post gólmana byl silná stránka našeho týmu a jsme přesvědčení o tom, že tomu bude tak i dál.

 

Kudy povede cesta ze skupiny?

Daniel Kubeš: Rozhodující může být první zápas i ten poslední. Ale takhle my neuvažujeme. My musíme od první minuty hrát na hranici vlastních možností. Po šedesáti minutách se koukneme na tabuli a uvidíme, co tam bude. Soupeři jsou tak kvalitní, že říct, že chceme porazit Španělsko, Dánsko nebo Maďarsko… To nejde.

 

Můžete přiblížit hru jednotlivých soupeřů?

Daniel Kubeš: Španělsko vyniká disciplínou, vysokou taktickou vyspělostí, mají hráče, kteří jsou schopní rozhodovat herní situace správně. Dánsko je technicky jedno z nejvyspělejších mužstev, v jeho týmu figurují světové hvězdy, je to olympijský vítěz. A Maďarsko? Fyzicky silný tým s novým trenérem, novou energií a pravděpodobně v domácím prostředí.

 

Jak tedy na to, aby se hráči vybičovali za hranice svých možností?

Daniel Kubeš: Na to žádnou fintu nemáme. Je to kolektivní síla. Pokud hráči budou cítit důvěru sami v sebe, v tým a budeme mít za sebou v zápase pár pozitivních zážitků, můžeme se emocionálně dostat na takovou úroveň, že nás to vybičuje k lepším výkonům.

 

Jak tým funguje bez Tomáše Babáka?

Jan Filip: Museli jsme do systému hry zapracovat jiné hráče. Naše hra na něm hodně stála, byl její ústřední postavou, teď se síly musí rozložit jinak. Bečvář, Zdráhala, novou roli má Sviták, který dříve dostával méně příležitostí. Musíme Tomáše kolektivně nahradit.

 

Předvánoční úspěch ženského týmu vyvolal velké ohlasy. Může to být pro vás inspirací nebo snad i radou, jak na to?

Jan Filip: Je to samozřejmě krásný příběh. To, co holky dokázaly, je skvělý úspěch. Být osmý na světě je perfektní. Ale my se musíme soustředit sami na sebe. Jsme rádi, že vybudily velký zájem o házenou a doufáme, že lidi budou fandit i nám.

 

Nominace pro mistrovství Evropy 2018 v Chorvatsku: 

Brankáři: Martin Galia (Górnik Zabrze, POL), Tomáš Mrkva (HBW Balingen – Weilstentten, GER)
Střední spojky: Roman Bečvář (HC Elbeflorenc 2006, GER), Jakub Sviták (HC Dukla Praha), Ondřej Zdráhala (TSV St. Otmar St. Gallen, SUI)
Levé spojky: Pavel Horák (HC Meschov Brest, BLR), Michal Kasal (Tatran Prešov, SVK), Jan Landa (HK Lovosice)
Pravé spojky: Stanislav Kašpárek (Balatonfuredi KSE, HUN), Jan Stehlík (SSK Talent Plzeň), Dieudonne Mubenzem (HC Dukla Praha)
Pravá křídla: Tomáš Číp (Tatran Prešov, SVK)
Levá křídla: Jakub Hrstka (Tatran Prešov, SVK), Milan Kotrč (Bergisher HC, GER)
Pivoti: Leoš Petrovský (Bergisher HC, GER), Štěpán Zeman (HC Zubří)

  

Zápasový program českého týmu na mistrovství Evropy 2018 v Chorvatsku:

Sobota 13. ledna 18.15 – Česká republika – Španělsko
Pondělí 15. ledna 20.30 – Česká republika – Dánsko
Středa 17. ledna 18.15 – Česká republika – Maďarsko

Další program dle výsledků základní skupiny. Kompletní rozpis šampionátu najdete zde.

 

Utkání budou přenášena v přímém přenosu na stanici Sport 1.

 

Další program českého týmu:

9. – 11. ledna 2018 kemp Brno

12. - 28. ledna 2018 kemp Brno + ME 2018 v Chorvatsku
1.4. – 8.4. 2018 kemp + 2 MU, místo a soupeř budou upřesněni
28.5. – 31.5. 2018 kemp Plzeň
3.6. – 15.6. 2018 kemp + kvalifikace MS – místo bude upřesněno, soupeř bude znám 28.1. 2018