2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
21.8.2017 otevřeno: 1890 x

"Naše konečné umístění odpovídá realitě," ohlíží se za dorosteneckým EUREM trenér Červenka

Dorostenky vybojovaly na EURO házenkářek do 17 let patnáctou příčku. Pro příští ročník tak neudržely elitní skupinu horní evropské šestnáctky. Trenér Michal Červenka zde v rozhovoru okomentoval výkony českého týmu na turnaji, pojmenoval příčiny proher i úspěšných soubojů a naznačil další směřování mladého týmu.

 

Domů ze šampionátu vezete 15. místo. Předpokládám, že původní ambice byly možná trochu jiné, je to tak? Jaké?

Ambice byly odehrát dobrá utkání na hranici svých možností. Další, které se objevily, bych zařadil do skupiny přání – medaile, postup ze skupiny, postup na MS. Byly vysloveny bez znalosti reálného rozložení sil.

 

Jak hodnotíte toto konečné umístění?

Odpovídá realitě. Potvrdilo, že naše místo v Evropě je někde mezi 12. až 20. místem. Vývoj turnaje nám umožnil chvíli pomýšlet hodně vysoko – že budeme hrát o účast na MS. Možná právě tyto myšlenky stály za dílčími neúspěchy právě v rozhodujících zápasech se Slovenskem a později i Chorvatskem.

 

Jak jste si výsledek vyhodnotili s týmem?

Především chci říct, že naše výsledky vůbec nepovažujeme za tragédii. Sehráli jsme vyrovnané partie. Všechny měly výborné úseky i úseky, kdy se hra propadla do podprůměru. Bohužel tyto části utkání přicházely pokaždé jindy, ale pokaždé měly stejný průběh – školácké chyby v útoku, které soupeř záhy potrestal. Velmi důležité pro hráčky jsou zkušenosti z této akce. Zjištění, že házená na této úrovni je jiná (a v čem všem) a že aby na ní dosáhly, musí přidat. Uvědomily si, že zdaleka nejsou komplexními házenkářkami. Čas a prostor na to mají – jsou to teprve začínající starší dorostenky, a tak věřím, že dostanou čas a prostor na tom ve svých klubech pracovat.

 

 

Na „kdyby“ se nehraje a hledat zpětně, co bylo špatně, asi není dobré. Nic méně, co mohl být rozhodující moment na šampionátu? Zápas proti Slovensku?

Jednoznačně zápas se Slovenskem. Byl to zápas, ve kterém jsme si mohli trochu věřit. To také potvrdila první polovina, kterou jsme měli pod kontrolou. Pak jsme se však začali soustředit nikoliv na svůj výkon, ale na výsledek, a ten se dostavil – bohužel jsme sami sebe dostali pod tlak, který jsme neunesli. Klepali jsme na zlatou bránu obrovského úspěchu a spadli do pekla.

 

Jak hodnotíte vystoupení českého týmu jako družstva na šampionátu? Hru, kterou jste se zde prezentovali v konkurenci ostatních týmů?

Neztratili jsme se, obzvláště ve skupinové fázi budila naše hra pozitivní ohlasy. Ale my si uvědomujeme, jak dlouhá cesta je ještě od odehrání vyrovnaného zápasu k vyrovnané koncovce a následně k vítězství. Kvalitnější částí naší hry určitě byla obrana podpořená výkony brankářek. Na druhou stranu, v útoku se projevily typické české slabosti – malá odvaha, důraz, spoléhání na nacvičená řešení, malá variabilita hry. Vždy, když jsme z této skořápky dokázali vystoupit, stála naše hra za to.

 

Odpovídá konečná příčka naší hře a současné formě naší reprezentace nebo je také z velké části důsledkem okolností – losu, aktuálního zdravotního stavu, jiných okolností?

Znovu se vrátím na začátek – každé umístění mezi 12. a 16. místem odpovídá realitě. Otázka losu – téměř vražedná jména v základní skupině Švédsko, Francie, Rumunsko, velmi nadějná jména v meziskupině Srbsko a Slovensko a nejtěžší možný soupeř v utkání o udržení Chorvatsko. Zdravotně jsme zvládli šampionát až do závěrečné fáze bez problémů, určitě v tom nehledáme příčinu našeho umístění.

 

Házená je týmový sport a hodnotit individuality není zcela správné. Přesto, můžete třeba vyzdvihnout některé výkony, které by mohly být do budoucna příslibem?

Nemůžu a nechci. Před šampionátem jsem zmiňoval, že naše síla může a musí být v týmových výkonech. Přesně tak to bylo – tým společně překonával překážky, prohrával, vyhrával, slavil i smutnil. Na druhou stranu se nepodařilo najít osobnost, která by strhla v nejtěžších chvílích svým výkonem ostatní. A to nám třeba právě ve vyrovnaných koncovkách a zlomových momentech hodně chybělo.

 

Jak se ohlížíte za uplynulou sezónou? Za výsledky i za tím, jak se tým vyvíjí a jak pracuje? Jaké jsou vyhlídky do budoucna? 

Ohlédnutí musí mít dvojí rozměr. Nelze se schovávat a je nutné říct, že jsme se celý rok připravovali na EURO a výsledek nás neuspokojil. Na druhou stranu vidíme nesporný pokrok. Všechny naše srazy se nesly v pozitivní atmosféře, všechny hráčky, které dorazily, byly vždy lačné po informacích. Ne všechno pak dokázaly přenést do zápasové praxe. To jsou úkoly před další sezónou. Věřím, že naše naplánovaná příprava nedozná změn. Budeme chtít sbírat mezinárodní zkušenosti, hrát těžké zápasy a přenášet zkušenosti z EURA. Hráčky nás mile překvapily svou sebereflexí, tak uvidíme, zda nezůstane pouze na papíře. Na druhou stranu si uvědomujeme, že jsme teprve v kategorii dorostenek a hráčky toho mají spoustu před sebou. I proto čítá naše širší nominace znovu více než 40 jmen. Rádi bychom po sezóně do kategorie juniorek předali široký kádr tvořený prověřenými hráčkami, které svým přístupem dokázaly, že to s házenou myslí vážně.


Sestava a počet branek na EURO W17 2017

Řezáčová, Novotná – Smetková 12, Franková 23, Oravcová 9, Šmrhová 9, Vavroušková 24, Hubová 15, Stříšková 14, Grabcová 10, Issová 10, Protivánková 6, Olšová 2, Hynková 6, Ševčíková 13, Novichikhina.

 

Konečné pořadí EHF EURO W17 2017

 

1. Německo
2. Norsko
3. Maďarsko
4. Francie
5. Rusko
6. Dánsko
7. Rumunsko
8. Španělsko
9. Švédsko
10. Nizozemsko
11. Černá Hora
12. Slovensko
13. Chorvatsko
14. Rakousko
15. Česká republika
16. Srbsko
 

 

 

 

 

Výsledky bojů o 13. až 16. místo

Rakousko - Srbsko 23:22

Česká republika - Chorvatsko 22:26

O 15. místo: Srbsko - Česká republika 27:17

O 13. místo: Rakousko - Chorvatsko 27:34

 

Výsledky intermediate round - skupina I2:

Švédsko - Česká republika 23:19

Slovensko - Srbsko 18:18

Česko - Srbsko 21:20

Švédsko - Slovensko 15. srpna 15.30

Srbsko - Švédsko 15:20

Slovensko - Česko 16. srpna 21:18

 

 

pořadí tým z. v. r. p. skóre roz. b.
1. Švédsko 3 3 0 0 69:56 13 6
2. Slovensko 3 1 1 1 61:62 -1 3
3. Česká republika 3 1 0 2 58:64 -6 2
4. Srbsko 3 0 1 2 53:59 -6 1

 

 

Výsledky základní skupiny C

Švédsko - Česká republika 23:19

Francie - Rumunsko 23:26

Česká republika - Francie 19:24

Rumunsko - Švédsko 24:21

Francie - Švédsko 23:23

Rumunsko - Česká republika 27:27

 

pořadí tým z. v. r. p. skóre roz. b.
1. Rumunsko 3 2 1 0 77:71 6 5
2. Francie 3 1 1 1 70:68 2 3
3. Švédsko 3 1 1 1 67:66 1 3
4. Česko 3 0 1 2 65:74 -9 1


 

Nominace pro ME házenkářek do 17 let, Michalovce 2017

Brankářky: Karin Řezáčová (DHC Slavia Praha), Sabrina Novotná (DHK Baník Most).
Pivoti: Barbora Vavroušková (HK Ivančice), Adéla Protivánková (Zora Olomouc).
Křídla: Adéla Stříšková (DHK Baník Most), Josefína Issová (DHC Slavia Praha), Anna Šmrhová (DHC Plzeň), Barbora Grabcová (SHK Veselí n/M), 
Spojky: Karolína Ševčíková (HC Zlín), Věra Oravcová (DHC Plzeň), Varvara Novičichina (DHC Slavia Praha), Julie Franková (DHC Plzeň), Vendula Hubová (HC Zlín), Alžběta Hynková (Sokol Vršovice), Barbora Olšová (HK Ivančice), Valerie Smetková (HK Hodonín).

 

Základní skupiny EHF W17 EURO 2017 10. - 20. srpna Michalovce:

Skupina A: Rusko, Nizozemsko, Německo, Rakousko

Skupina B: Dánsko, Maďarsko, Chorvatsko, Černá Hora

Skupina C: Francie, Švédsko, Rumunsko, Česká republika

Skupina D: Norsko, Španělsko, Srbsko, Slovensko

 

 

Oficiální webové stránky šampionátu najdete zde na www.w17euro2017.com