EURO CROATIA 2018
EURO CROATIA 2018
Global Collect
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.5.2017 otevřeno: 658 x

Ryšánková nastoupí v nové sezóně v nejvyšší francouzské lize, bude hrát za Dijon

Česká reprezentantka Helena Ryšánková přestoupí po sezóně z pařížského druholigového klubu Stella St-Maur Handball do prvoligového Cercle Dijon Bourgogne. Aktuálně druhá nejlepší střelkyně druhé nejvyšší francouzské soutěže se tak bude v příští sezóně utkávat třeba s Nantes trenéra Bašného. „V průběhu této sezóny jsem si přestup do nejvyšší francouzské soutěže vytyčila jako svůj cíl. Jsem moc ráda, že se to povedlo a moc se těším. A s nadšením vyměním Paříž za menší francouzské městečko,“ říká spokojeně k přestupu česká reprezentantka, která právě dohrává svou první sezonu ve francouzském angažmá. V Dijonu Ryšánková podepsala smlouvu na jeden rok.

 Jak se udál váš přestup z pařížské Stelly do Dijonu?

Na začátku dubna mě kontaktovala moje agentka s tím, že Dijon o mě projevil zájem. V tu dobu jsem řešila i jiné nabídky a oslovily mě také další kluby z první francouzské ligy. Nicméně po důkladném zvážení všech pro a proti, jsem se rozhodla pro Dijon. Jednání probíhala asi jako vždy, po doladění některých podmínek jsme se dohodli na podpisu. Myslím si, že jsem na sebe upozornila hlavně svými výkony ve francouzské lize, kde jsem momentálně druhou nejlepší střelkyní.

 

Předpokládám, že tento přestup můžeme obecně hodnotit jako skok nahoru do nejvyšší francouzské soutěže. Co na to říkáte?

Určitě to je posun nahoru a v průběhu této sezóny jsem si i přestup do nejvyšší francouzské soutěže vytyčila jako svůj cíl. Takže jsem moc ráda, že se to povedlo a moc se těším.

 

Jak si na konci sezóny se Stellou stojíte a jak hodnotíte končící soutěžní ročník?

Klubovou sezónu nemůžu hodnotit jinak než negativně. Šla jsem do klubu, který měl ambice skončit do 4. místa a následující sezónu bojovat o postup do první ligy. Bohužel realita je opačná. Po opravdu nepovedené podzimní části, kdy jsme z jedenácti utkání vyhráli pouze jedno, došlo na začátku února k výměně trenéra, což, troufám si říci, celému týmu pomohlo. Momentálně se vezmeme na "vítězné vlně", ale tato změna přišla příliš pozdě a klub s největší pravděpodobností spadne do 3. ligy. Ani po organizační stránce klub není zcela profesionální a nad některými věcmi mi zůstává rozum stát. Naposledy to bylo v situaci, když jsem se ve svém bytě ocitla bez elektřiny a k jejímu obnovení došlo až za 5 dní. Na druhou stranu musím říct, že po házenkářské stránce mě toto angažmá obohatilo. Od obou trenérů dostávám na hřišti velký prostor a mám jejich důvěru. Také oproti československé interlize jsou zde všechna utkání fyzicky náročná a vyrovnaná.

 

Bude pro vás Dijon velká změna? Zemi i jazyk znáte, ale čekají vás přesto zásadní změny skrze stěhování nebo vůbec jiný režim?

Změna to bude veliká, ale věřím, že k lepšímu. Před podpisem smlouvy jsem byla v kontaktu s Martinou Školkovou, která v klubu hraje již několik let a ta mi poskytla všechny informace o chodu klubu. Očekávám, že klub pracuje na mnohem profesionálnější úrovni. S jazykem stále trochu bojuji, ale od klubu budu mít zařízené kurzy, takže doufám, že se v něm ještě zlepším. Na konci května před reprezentačním srazem se budu muset přestěhovat, což budeme muset klubem ještě organizačně vyřešit. Jsem také ráda, že vyměním Paříž za výrazně menší a poklidnější město, což pro mě bude určitě příjemná změna.

 

Bude to velký skok po házenkářské stránce? Zátěž, tréninky?

Těžko říci, jak velký skok to bude. Ve Stelle jsme měli problémy s ranními tréninky, kdy jsme se scházeli ve čtyřech lidech a následně se úplně zrušily, takže jsem se hodně musela připravovat individuálně. Tréninky mi připravoval můj přítel. Dijon trénuje 7 - 8x týdně a má k dispozici kondičního trenéra. Předpokládám, že také bude větší důraz kladen na taktiku. Rozdíl bude určitě i v herním vytížení, které bude rozloženo na více hráček.

 

Víte, jaká mají od vás v Dijonu očekávání?

Na mém postu bych se měla střídat společně s francouzskou hráčkou Barbarou Moretto, která je však momentálně zraněná a zatím není známo, jak dlouho její rekonvalescence bude trvat.

 

Budete se utkávat v soutěži třeba s trenérem Bašným. Co vy na to?

No, já jen doufám, že ho porazíme! 😃

 

Jak se vám celkově ve Francii žije? Jste tam spokojená?

Můj první rok ve Francii a celkově i v zahraničí byl dost těžký. Když mi každý, kdo už v zahraničí působil, říkal, že první sezóna je vždy nejtěžší, nechtělo se mi tomu věřit. Co by na tom mohlo být tak strašného? Ale je to pravda. Pokud přicházíte jako zahraniční hráčka, jsou od vás očekávány velké výkony. Francouzi jsou také zvláštní národ. Anglicky se s vámi nikdo bavit nebude a jejich řeč je ohromně těžká. Měla jsem možnost žít rok v Paříži. Pokud sem člověk jede na týdenní dovolenou, uchvátí ho památky a asi si ani nevšimne všech kontrastů, které toto velkoměsto skrývá. Jsem ráda, že jsem tady mohla chvíli žít, ale upřímně řečeno mi to už stačilo. S nadšením vyměním Paříž za menší "typicky francouzské městečko", jak ho mnoho lidí nazývá.
 

 

Foto 1 a 2: profil Heleny Ryšánkové na sociální síti

 

Foto: Alžběta Vejrostová