EURO 2018
EURO  2018

Házená v TV

21. 11. 2018 18:15 hod. ČT Sport
SKKP Handball Brno - HBC Ronal Jičín
28. 11. 2018 18:00 hod. ČT Sport
SKP Pepino Frýdek-Místek - Sokol Nové Veselí
12. 12. 2018 20:15 hod. ČT Sport
KH Kopřivnice - SKP Pepino Frýdek-Místek
21. 12. 2018 19:10 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - Cement Hranice
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
31.1.2017 otevřeno: 614 x

Bašného Nantes sbírá body v domácí soutěži i v Poháru EHF, český kouč už vyhlíží reprezentační sraz

Trenér české ženské reprezentace Jan Bašný vede svůj francouzský tým Nantes Loire Atlantique od vítězství k vítězství. Po šestnácti vítězstvích v řadě v domácí soutěži i Poháru EHF tým přibrzdila až remíza s dánským Randers HK. V čem je síla francouzského Nantes a co čeká v nejbližších měsících české reprezentantky?

Sedmnáct zápasů v řadě bez porážky. Takovou šňůru si teď vychutnávají hráčky francouzského Nantes Loire Atlantique pod vedením českého kouče Jana Bašného. V čem je síla francouzského týmu, který bez velkých hvězd na soupisce řádí v evropské soutěži a šlape na paty francouzským silákům? „Nantes je silné především díky tomu, že hráčky si mezi sebou vyhovují. Tým funguje. Hráčky se respektují, věří si, věří tomu, co dělají. Myslím si, že po trošku vlažném začátku se zažil model hry, na kterém jsme pracovali, hráčkám vyhovuje a odpovídá jejich kvalitám,“ zamyslel se nad kvalitami svého týmu Jan Bašný, který opírá hru týmu také o kvalitu mezi brankovými tyčemi: „Také máme dvě kvalitní brankářky. Nesoupeří spolu, ale naopak si pomáhají a spolupracují, a to pomáhá celé naší obranné hře. Náš obranný sektor je tak kvalitní.“ Především se ale podle Bašného sešla před sezónou v týmu ta správná „parta“: „Je to souhra více faktorů. V létě se podařilo dobře vybrat hráčky a sestavit tým, který si sednul. Nejdůležitější ale pro mě je, že si hráčky vyhovují a respektují se navzájem, to je v ženském kolektivu vždycky to nejpodstatnější. Většina trenérů a většina klubů, by si hráčky, které jsou v našem klubu, asi nevybrali,“ dodal český kouč.

Vítězná série je jedna věc, Bašný s týmem, kterému aktuálně patří čtvrtá příčka tabulky první francouzské ligy, ale zůstává nohama na zemi: „Roli hraje i štěstí, ale tomu se musí jít naproti. V první řadě je to hlavně práce a otázka kvality hry, kterou jsou hráčky schopné vyprodukovat. Zápasy, které jsme hráli v lize, byly proti týmům, které jsou zhruba na naší úrovni. Od třetího, čtvrtého týmu do spodku tabulky. Důležitá byla remíza s týmem Mét, které jsou první. Zítra hrajeme proti Issy Paris, které je v tabulce před námi, takže tam se teprve uvidí naše kvalita.“

V obou soutěžích teď Nantes čekají odvety a Bašného tým nelehký úkol potvrdit dominanci ve skupině Poháru EHF i ambici setrvat v horních patrech tabulky francouzské ligy. „Bude to těžké, určitě budou těžší odvety jak proti Sevenhofu, tak Oldenburgu, ale věřím, že uspějeme. Chybí nám ještě jeden zápas k tomu, abychom vyhráli skupinu, ale určitě to nebude tak jednoduché jako v prvních dvou zápasech,“ uvědomuje si Bašný a dodává: „Stejně jako zápasy ligy. Hráčky už začínají být unavené a soupeřky, které nehrají EHF pohár jsou relativně odpočinutější. Mají jiný zápasový rytmus a myslím, že se to určitě projeví na kvalitně naší hry i na výsledcích. Budeme se snažit uhrát co nejlepší výchozí postavení do další fáze soutěže. Play-off francouzské ligy bude hrát po dohrání odvet osm nejlepších týmů a bude se hrát systémem první s osmým.“

V domácí soutěži klub pomýšlí na umístění v první čtveřici. „Myslím, že to je cíl odpovídající našim možnostem, do první trojky zatím tým asi nemáme,“ říká Bašný a prozrazuje i cíle klubu na evropských palubovkách: „V Poháru EHF se chceme dostat do čtvrtfinále, když už to máme takto rozehrané. Vím o našich kvalitách, ale i o našich nedostatcích. Jestli to bude čtvrtfinále našim maximem, bude hodně záležet na soupeři, kterého dostaneme. Samozřejmě s jídlem roste chuť a chtěli bychom se dostat co nejdál, ale na výběr už nebude a soupeři budou silní. Určitě silnější než ve skupině, kterou právě máme.“

 

 

Zároveň s prací v klubu ale Bašný bedlivě sleduje výsledky svých reprezentačních svěřenek, a to nejen v evropských soutěžích. „Iveta luzumová nasázela Astrachani devět gólů (více zde), to je, myslím si, velmi dobrý výkon, pěkně se v Lize mistryň ukazuje i Jana Knedlíková. A Markéta Jeřábková „zařídila“ Mostu remízu s Michalovci devíti brankami ze hry. Holky jsou vidět!“ těší Bašného, který už vyhlíží březnovou přípravu.

„Do léta budeme pracovat tak, aby se nám podařilo postoupit na další šampionát. Připravíme se na to co nejlépe. Na březnovém srazu v Jindřichově Hradci máme naplánované dva zápasy proti Rakousku, bohužel to bude bez juniorských reprezentantek, které bych do toho rád zapojil. Ve stejném termínu je ale čeká kvalifikace v Hodoníně, takže priorita je jasná. My se připravíme se co nejlépe na červnové play-off proti Turecku o mistrovství světa,“ slibuje zkušený trenér, který svému týmu v nadcházející kvalifikaci věří:

„Turecká reprezentace je tým, který je v našich silách porazit a pro budoucnost týmu je určitě důležité, aby se na mistrovství světa kvalifikoval. Mohl by tam získat další cenné zkušenosti, které by pak využily hráčky v dalším házenkářském životě i ve prospěch reprezentačního týmu. Tento tým by mohl mít svůj vrchol na ME za dva roky ve Francii. Myslím, že je možné, že potom některé hráčky ukončí kariéru, ale pokud by se podařilo tým ve stejném složení udržet a doplnit dvěma, třemi hráčkami, tak by hra, která byla nejen na předchozím šampionátu označována za výbornou, ale i výsledky mohly být ještě lepší než na posledním EURU. To, jestli se tým svého vrcholu dočká ale záleží i na řadě vnějších okolností, nejen na hráčkách nebo aktuálním realizačním týmu,“ uzavřel Bašný.