Kvalifikace EHF EURO 2020: Česká republika - Portugalsko
Kvalifikace EHF EURO 2020: Severní Makedonie - Česká republika
Sponser

9.12.2016 otevřeno: 908 x

Proti Dánkám byly české hráčky čtvrthodiny od další senzace

České házenkářky v bouřlivé atmosféře ve druhé půli neudržely čtyřbrankový náskok v souboji s Dánskem a do nadstavbové skupiny po prohře 29:33 (17:13) zamíří se dvěma body a se skóre plus jeden. Doprovodí je Dánky a Maďarky, které přesvědčivě přehrály Černou Horu.

Konečně velice solidně zaplněný Isstadion v Malmö přivítal celky Dánska a České republiky v boji o první příčku ve skupině a především o dva veledůležité body do nadstavbové skupiny. Češky střetnutí zahájily opět v pro EURO 2016 tradiční sestavě, s drobnou změnou v defenzívě – v brance s gólmankou Satrapovou, se střední spojkou Luzumovou, křídly Malou a Knedlíkovou, pivotmankou Adámkovou a s Kordovskou a Hrbkovou na krajních spojkách. Vzhledem k pozici u střídaček chodila v první půli na pozici pravé spojky místo Hrbkové do obrany Růčková (změna oproti minulým utáním, v obraně si ale tradičně místa měnily opět Kordovská s Adámkovou). Pohyblivá a agresivní obrana Dánek už při první útočné akci Češek donutila Luzumovou ke střelbě při signalizované pasivitě, ale nadšeně skandující publikum muselo vstřebat přesto další skvělý nástup Češek, které po dvou individuálních akcích Knedlíkové vedly ve 4. minutě 2:0. A když Satrapová společně s pevnou obranou 0:6 držely Dánky na uzdě, mohla Luzumová zvýšit na 3:0. Okolo 7. minuty sice Dánky snížily na 3:2, ale Češky reagovaly zásahy Luzumové a Knedlíkové a bylo to zase rychle o tři branky pro Češky. Dánky sice v další pasáži odčarovaly kouzlo Satrapové, ale Luzumová s Knedlíkovou byly nadále nezastavitelné a udržovaly český náskok. Ve 14. minutě se poprvé střelecky prosadila jiná hráčka než Luzumová s Knedlíkovou, když Markéta Jeřábková ze své první akce v utkání proměnila dobře připravenou střeleckou pozici z dálky (8:6). A když o chvíli později na 9:7 zvýšila Hrbová, musel dánský kouč Klavs Jörgensen sáhnout ke střídání brankářek – české hráčky po čtvrthodině hry na střídačku dostaly hvězdnou Toftovou, která byla nejen nejužitečnější brankářkou Ligy mistryň v předminulé sezóně, ale která také poslední vzájemný zápas na EURO 2012 v Srbsku odchytala s 40% úspěšností a přispala si v něm 20 zákroků.

Její náhradnice, a jeden z objevů EURO 2016, Althea Reinardtová sice vychytala v průskoku Luzumovou, ale dánské gólmanky v první půli své spoluhráčky nepodržely. Na prahu 21. minuty se proti Reinhardtové (dosud na turnaji lapila čtyři sedmičky z šesti) postavila k sedmimetrovému hodu Růčková a poprvé v zápase nedala mladé Dánce šanci. A protože Satrapová dále kouzlila, bral si Jörgensen ve 22. minutě oddychový čas za stavu 12:8 pro Češky! Ty vedení navíc v posledních minutách před time-outem Dánska udržovaly a navyšovaly v již obměňované sestavě, kde se výtečně prosazovala Alena Šetelíková (v zápise Stellnerová) na pivotu. Střelecky se prosadila i Kristýna Salčáková a český tým měl v těchto fázích na hřišti v obraně z celé zahajovací sestavy pouze Růčkovou, a to ještě na odlišném postu (zleva Salčáková, Šetelíková, Jeřábková, Růčková, Weisenbilderová a Crhová).

Dánky držela na přijatelném rozdílu jen jejich nejlepší hráčka dosavadního průběhu EURO 2016, Stine Jörgensenová, která v prvních 26 minutách vsítila pět branek (celkově autorka devíti branek, vyhlášena nejlepší hráčkou zápasu). Jenže Češky i v sestavě z dosud méně vytížených hráček udržovaly produktivitu v útoku, a protože měly za zády skvělou Satrapovou (jejíž úspěšnost se v první půli pohybovala nad 40 procenty úspěšnosti), vstupovaly do 30. minuty time-outem za vedení 16:13. A protože si Růčková nejdříve povodila obranu Dánek, aby poté ze sedmičky nadala šanci Toftové, šlo se do šaten za pokojného ticha zaraženého publika za českého vedení 17:13!

Jenže úvod druhé půle diváky opět rozpumpoval, Dánky byly rychle zpět ve hře a snížila na 15:17 a po další brance Jörgensenové to bylo po pěti minutách už jen o branku, 18:17. V českém dresu ale začala v tu chvíli řádit Michaela Hrbková, která třemi slepenými brankami vrátila českému týmu tříbrankové vedení. Následnou krizovou chvilku Bašného svěřenkyně také zvládly – Adámkové přísné vyloučení následovalo příliš snahy Malé v boji o odražený míč, což srbské rozhodčí vyhodnotily rovněž vyloučením a český celek šel do čtyř. Jenže i po uplynutí trestů to bylo 21:18. Až další oslabení Adámkové přineslo Dánkám tlak, který vyústil poprvé k vyrovnání (44. minuta 21:21, opět Jörgensenová). „Válec“ domácích se ale nekonal, prozatím. Bašný si vzal oddechový čas a Jeřábková umístěnou střelou na přetah opět strhla vedení na českou stranu. Satrapová přidala další zákrok a Luzumová v další české snaze vybojovala sedmimetrový hod a českou přesilovku. Střelu Růčkové, do té doby spolehlivé exekutorky sedmimetrových hodů, zastavilo břevno a především – ve vlastní přesilovce přišly dvě branky Dánek a na jejím konci navíc vypíchnutý míč Jensenovou, který se ji přes obtíže podařilo zkrotit a ve 48. minutě zajistit poprvé v utkání dánské vedení (24:23 pro Dánky).

Dánky začaly působit uvolněnějším dojmem, a těžit ze své rychlosti, díky které vybojovaly i několik odražených míčů. V krátkém sledu vedly 26:23 a proměna atmosféry na palubovce šla ruku v ruce se změnou atmosféry v hale, která se stala rázem „domácí“ bouřlivou arénou (dánské hlavní město Kodaň je se švédským Malmö spojené pouze mostem). V brance Dánska se navíc začalo dařit Reinardtové, kterou po sérii zákroků překonala až střelou přes celé hřiště Růčková – její drzá střela přes vracející se Reinhardtovou utnula sedmiminutový brankový půst Češek a snížení čtyřbrankového náskoku Dánek. Zvrat koncovky směřující k dánské výhře nepřineslo ani střídání Satrapové s Kudláčkovou v brance. České hráčky ale bojovaly, za stavu 26:31 se jim ještě podařilo sérií branek vykřesat jiskřičku naděje a Růčková 80 vteřin před koncem snížila na 29:31. Jenže v poslední minutě udeřily hvězdy Fiskerová a Jörgensenová, druhá jmenovaná ze sedmičky, která byla nařízena podle „nových“ pravidel IHF. Konečný výsledek 29:33 (17:13) znamená v kombinaci s předchozí výhrou Maďarska nad Černou Horou 21:14 (11:6) postup do další fáze turnaje s dvěma body a skóre +1. Dánky si přenášejí 4 body a skóre +9, Maďarky přejedou do Helsingborgu na měření sil s Ruskem, Norskem a Rumunskem bez bodu a s celkovým skóre -9.

Jan Bašný, trenér ČR: „První půli nám vycházelo vlastně vše, ale ve druhé půli jsme přestali dobře bránit, ale projevila se na tom i častá oslabení. Teď po utkání nemohu být spokojený, ale cítím hrdost na tenhle tým a časem převládnou, myslím, pozitivní pocity. Byly tu vlastně doma a zaskočili jsme je. Snažil jsem se rozprostřít síly mezi víc hráček, i ty, které tu nejsou tolik vytížené, taky obstály, ale jestli budeme chtít uspět, musíme si top výkon udržet ještě déle než tři čtvrtiny zápasu.“

Lucie Satrapová, brankářka ČR, v zápase 13 zákroků: „Měly jsme na ně. Jasně jsme to ukázaly, ale nedovedly jsme to bohužel k vítězství. Trápí nás tu počátky druhých poločasů, dnes nás tam Dánky taky přehrály. V první půli jsme dobře bránily, v druhé půlce to naopak víc otevřely a ony provedly paradoxně opačnou věc. Nefungovala jim před přestávkou obrana a tu zpevnily. Snažila jsem se holky podpořit a před přestávkou se mi to, myslím, dařilo, teď máme moc rozporuplné pocity.“

Klavs Jörgensen, trenér Dánska: „Češky, zvláště v první půli, hrály výborný zápas, hrály chytře, opíraly se o dobrou obranu. Tu jsme ale v druhé půli taky zlepšili, zagresivnili a donutili je střílet z větší dálky. Češky mě ale ohromily, dosud jsem je neznal, ale zapůsobily na mě, a určitě si je budu pamatovat.“

Dánsko - ČR 33:29 (13:17)

Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková - Knedlíková 5, Ryšánková, Salčáková 1, Růčková 7/5, Kordovská, Hrbková 4, Luzumová 3, Adámková 2, Marčíková, Stellnerová 3, Weisenbilderová, Jeřábková 4, Malá
Nejlepší střelkyně Dánska: Jörgensenová 9/5, Hansenová 6
Sedmimetrové hody: 5/5 - 6/5. Vyloučení: 7 - 5. Rozhodčí: V. Antičová, J. Jakovljevičová (SRB)