2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
1.8.2016 otevřeno: 1479 x

Rusky se staly v Bratislavě dorosteneckými mistryněmi světa

Ruské dorostenky oplatily Dánsku dva týdny starou porážku ve finále MS juniorek a získaly zlato na bratislavském šampionátu hráček do 18 let, který vyvrcholil o uplynulém víkendu. Jak boje o medaile viděl trenér české reprezentace dorostenek Jan Salač, jehož tým na počátku července podlehl Ruskám o jediný gól?


V Bratislavě včera vyvrcholilo MS dorostenek, tedy hráček do 18 let, které opanovaly Rusky. Těm se tak povedla hned několikerá odveta. Jednak nepřímo oplatily Dánkám porážku z letošního světového šampionátu juniorek, který na počátku července Rusko pořádalo, a ve kterém se nakonec ze zlata radovaly Dánky. Tato generace hráček pak měla s dánským výběrem dva „nevyřízené“ účty. Na nedávném European Open je Dánky poslaly do boje o 5. až 8. místo a především se tyto celky v loňském červenci utkali ve finále ME hráček do 17 let (z výhry se po výsledku 25:24 radovaly opět Seveřanky). Zápasy posledního víkendu přímo na místě sledoval také Jan Salač, který v posledním dvouletém cyklu vedl český tým dorostenek. „Kvalita všech semifinalistek byla vysoká. Nejvíc se mi líbil duel Norska a Dánska. Je pro mě trošku překvapení, že Korejky zvládly zápas o bronz, byť to, jak už v semifinále vzdorovaly zcela odlišně fyzicky disponovaným Ruskám bylo obdivuhodné,“ glosuje dění uplynulého víkendu Jan Salač. Naráží i na dosud nezmínění zápas o třetí místo, který pro sebe získaly Korejky. Také další generace házenkářek z Jižní Koreje tak navazuje na předchozí úspěchy své země - Korejky před dvěma lety dokonce na juniorském MS vybojovaly v Chorvatsku zlato.

 

Pohár předal novým dorosteneckým mistryním světa český reprezentant v řadách IHF, František Táborský. Foto: wwww.world2016.sk

 

Poslední akcí Salačova týmu v dvouletém cyklu bylo European Open v Göteborgu, kde na počátku července sehrál také zápas proti novopečeným mistryním světa. „Rusky měly ve Švédsku, na rozdíl od severských týmů, téměř totožnou sestavu jako na mistrovství, a proto mě zpětně těší, že jsme s nimi sehráli tak vyrovnaný duel,“ připomíná Salač těsnou prohru o jedinou branku (14:15). Vedle vyrovnaného zápasu s Ruskami Češky v základní skupině zdolaly i Španělky, ale o branku překvapivě podlehly Faerským ostrovům, což je stálo postup mezi nejlepší celky. „Nemluvím o zpětném uspokojení, spíše o zajímavosti,“ doplňuje Jan Salač. A ostatně podobně zajímavý výsledek se podařil i českým juniorkám na výše zmiňovaném MS 2014, kde svěřenkyně kouče Krejčíře dokázaly porazit pozdější světové šampionky (KOR). Pro úplnost doplňujeme, že Španělky v Bratislavě také startovaly, avšak bez výraznějších výsledků. Sice postoupily do osmifinále, ale obsadily až konečnou 15. příčku. Domácí Slovenky skončily na konečném třináctém místě. Další zajímavostí je pro české házenkářské prostředí nesporně skutečnost, že Rusky převzaly pohár mistryň světa z rukou Františka Táborského, člena Exekutivy IHF, který na turnaji působil také v roli delegáta.

 

fáze utkání výsledek
semifinále NOR - DEN 18:27 (10:11)
semifinále RUS - KOR 27:23 (13:9)
o bronz NOR - KOR 30:32 (17:16)
finále DEN - RUS 22:30 (13:15)
MS juniorek 2016, Bratislava (SVK) - Boje o medaile

 

 

Statistiky, přehledy a fotografie naleznete přehledně na webu IHF ZDE