EURO CROATIA 2018
EURO CROATIA 2018
Global Collect
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
1.2.2016 otevřeno: 966 x

Trenér žen Jan Bašný prodloužil smlouvu ve francouzském Nantes o další rok

Trenér české ženské házenkářské reprezentace Jan Bašný podepsal novou smlouvu ve francouzském klubu Nantes Loire Atlantique Handball. S prezidentem klubu Arnaudem Ponroyem se dohodl na ročním kontraktu s opcí.

 

Pokud třiapadesátiletý Bašný v sezoně 2016-2017 dovede házenkářky momentálně sedmého celku nejvyšší francouzské soutěže do play-off, smlouva se automaticky prodlouží o další rok do června 2018. 

 

Pane Bašný, vyjednával jste o nové smlouvě dlouho? Nebo to bylo rychlé rozhodnutí?

Jednání s prezidentem, který v našem klubu o všem rozhoduje, bylo velice rychlé. Při něm mi řekl, že se mnou chce spolupracovat dál. Z mého pohledu to bylo stejné. Klub v Nantes se stále vyvíjí a postupuje v žebříčku důležitosti klubů ve Francii stále výš a má před sebou ještě další postup.

 

Foto: Alex Wipf 2x

 

házenkářské Evropě se většinou opouští od „dvojjakosti“ trenérů, tedy, že kromě klubů vedou i reprezentaci, proč jdou v Nantes jinou cestou?

Ano, skutečně ne všichni prezidenti klubů klubů akceptují, aby trenér jejich klubu vedl i národní tým. Pro mě je pozitivní, že náš prezident se na to to dívá jinak. Nevidí to tak, že bych v klubu chyběl, vidí i to, že jsem v kontaktu s mezinárodní házenou, s jiným stylem hry, s ostatními hráčkami. Proto pro mě bylo jednodušší rozhodování zůstat v Nantes.

 

Změnila by se vaše situace, kdybyste dovedl reprezentaci žen na mistrovství Evropy 2016 do Švédska? Přece jen by vám přibyly povinnosti

Přibyly zhruba dva tři dny, což není taková hrůza. Ta přestávka by byla v relativně dobrém období. Všude na světě, ve všech normálních ligách je soutěž přerušená, přestávka je od poloviny listopadu až do 10. ledna. V klubech bývá zpočátku volno, pak se dělá fyzická příprava, v Nantes na to máme kondičního trenéra. Po případném návratu ze šampionátu bychom začali dělat“ házenou. Navíc ve všech normálních federacích se organizují zájezdy na významné šampionáty. Francouzští trenéři jezdí minimálně na týden a také nemusejí být v klubu. Účast na takových akcích se považuje za důležitou profesní věc pro sebevzdělávání, zlepšení jména klubu, pro kontakty s hráčkami či agenty. To je součást práce. Prezident Nantes bude jenom rád, když se na šampionát do Švédska dostaneme. 

 

Jak berete prodloužení smlouvy na Nantes?

Samozřejmě že to beru jako ocenění. Ve Francii je na pracovních úřadech zaregistrovaných dost špičkových trenérů, kteří nemají angažmá, kteří se nabízejí a jsou nabízeni agenty všem prvoligovým, druholigovým a profesionálním klubům. Náš klub velmi dobře finančně zabezpečený a mohl by si zřejmě dovolit jakéhokoliv jiného trenéra, a přesto mi prezident nabídl prodloužení smlouvy, tak to beru skutečně jako ocenění práce a chápu to tak, že prezident vidí, že naše práce má smysl a že se klub může se stejným trenérem posunout dál. Pro mě je to zadostiučinění.

 

Měl jste či jste zvažoval i jiné nabídky?

Během doby, kdy trénuji českou reprezentaci žen, jsem odmítl některé nabídky, které byly finančně lukrativnější, ale kluby podmiňovaly podpis smlouvy ukončením činnosti u národního týmu, což jsem neakceptoval a akceptovat nechtěl. Pro mě to bude od roku 1991 bez přestání pětadvacátá sezona s profesionální trenérskou smlouvou. Jsem rád, že ty nabídky pořád jsou a zájem o mou práci ve francouzských klubech je. Po několika letech v první francouzské lize mužů a po několika letech v první francouzské lize žen už je to skoro dohromady deset let. Vypracoval jsem si dostatečné renomé a že ten zájem je, tak je pro mě satisfakce. 

 

Ke spokojenosti vám tedy zatím chybí jen postup na Euro 2016…

Ano, ještě se tam tak dostat Ale to bude složitější. Tabulkově to vypadá dobře, ale Nic ještě není jisté. Pokud bychom vyhráli doma nad Srbskem a přišla dobrá zpráva z Itálie, tak by to bylo vynikající (pozn. – 9. března se hraje 3. kolo druhé skupiny kvalifikace Česko-Srbsko ve Zlíně a Itálie-Ukrajina). Myslím, že si postup budeme muset uhrát sami, ale věřím tomu, že holky pro toto udělají všechno. 

Jan Bašný

Narozený 29. ledna 1963

Trenérská angažmá

1990 až 2004 GFC Ajaccio

2004 až 2006 Istres OPH

2007 až 2009 ES Becançon

Od 2010 Česká reprezentace

Od 2014 Nantes Loire Atlantique Handball

Program české ženské reprezentace 

Kvalifikace mistrovství Evropy 2016 (4. až 18. prosince, Švédsko)

9. března 2016 – 18.00 hodin: Česko – Srbsko (Zlín, hala Euronics)

13. března 2016: Srbsko – Česko (Kraljevo)

1. nebo 2. června 2016: Itálie – Česko (místo a čas oznámí Italové později)

4. června 2016: Česko – Ukrajina (Most, hala Baníku)