EURO CROATIA 2018
EURO CROATIA 2018
Global Collect
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
29.1.2016 otevřeno: 549 x

Rozhovor s trenérem Janem Filipem k losu play-off: Nechci Dány

Nedělní odpoledne prožije v mírném stresu. Ten možná dokonce i vygraduje. Bude však záležet na jménu soupeře, který se českým házenkářům postaví do cesty v červnové baráži o postup na mistrovství světa 2017 do Francie. Jeden zápas doma, druhý venku. A bude jasno. Jasno má i kouč národního týmu Jan Filip: Nechci Dánsko.

 

Jaká by byla nejschůdnější cesta na šampionát do Francie?

Nemám rád spekulace. To, co přijde, přijde a musíme se s tím vyrovnat. Je jasné, že všechny týmy mají obrovskou kvalitu. V současnosti jsou na tom lépe než my. Ovšem je to sport a v červnu se bude rozhodovat ve dvou zápasech. My se o tu šanci postoupit porveme. Možnými soupeři jsou třeba Dánové, kteří jsou ještě o kousek výkonnostně výš než ostatní. Navíc tam padne jeden z poražených semifinalistů, takže budeme hrát proti velké kvalitě.

 

Určitě však vidíte i týmy, proti kterým by bylo jednodušší hrát než třeba právě proti Dánsku

Jsou tam čtyři týmy, z nichž jednoho bych si přál. Z našeho pohledu by byly schůdnější. Ale jména těch čtyř si nechám pro sebe. Los neovlivníme, takže si musíme počkat a pak se budeme zaobírat tím, který soupeř nás čeká. Budeme mít dostatek času na to, abych se na něj připravili. 

 

Dává vám určitou naději, sebevědomí, že můžete narazit na družstva, která jste loni porazili na MS v Kataru – Bělorusko, Island, Rusko? Soupeřem může být i Makedonii, kterou znáte z poslední kvalifikace.

Ano, podařilo se nám porazit ta tři mužstva. Ale v létě to bude rok a půl. Například Rusko pro mě udělalo obrovský krok vpřed oproti mistrovství v Kataru, nyní v Polsku na ME hráli určitě lépe než tam. Mají jinou energii, radost z házené. V současné době jsou daleko nepříjemnější soupeřem než před rokem a asi i by byli.

 

Říkal jste, že budete mít dost času se připravit. Nebudete tedy mít ani problém se sháněním záznamů zápasů kvalifikačního soupeře?

Víme, že jsme schopní získat všechny záznamy zápasů, který náš kvalifikační soupeř na ME v Polsku odehrál či ještě odehraje. Určitě to bude jednodušší než v případě Belgie či Turecka v první fázi kvalifikace. Podle jména soupeře a podle potřeby budeme mít možnost získat záznamy jejich zápasů. Budeme si vybírat i podle toho, jestli hráli proti soupeřům, kteří mají podobný styl jako my. Navíc je možné, že některý z těch týmů bude hrát v dubnu olympijskou kvalifikaci a to by nám přineslo ještě čerstvější poznatky. 

 

Jak pozorně jste sledoval vrcholící mistrovství v Polsku?

Hodně a musím říct, že bylo velmi vyrovnané, vždyť o postupujících do semifinále se rozhodovalo až poslední den a v posledních kolech čtvrtfinálových skupin. Jedna výhra a jedna porážka vše otočily. V jedné skupiny to bylo tak vyrovnané, že mezi druhým až čtvrtým místem rozhodovalo až skóre. To, že se Francie či Dánsko nedostaly do semifinále pro mě nic nemění na jejich síle. Pak se objevil tým jako Norsko. To udělalo obrovský posun. Mají kvalitní hráče, většinu postů mají báječně zdvojenou, na pivotu dokonce mají ještě větší konkurenci a mohou vybírat. To jim dává obrovskou sílu. Když jsem viděl jejich hru, tak ten postup zase tak překvapivý není. Z toho týmu čiší hladovost, energie. Navíc mají jasný herní systém, těží z toho, že mají hráče v kvalitních klubech. 

 

Prosím, řekněte jednoho soupeře pro play-off, kterého byste skutečně nechtěl.

Dánsko. 

 

Nasazené týmy pro play-off (možní soupeři Česka): Bělorusko, Dánsko, Island, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rusko, Švédsko a jeden z dvojice Chorvatsko, Norsko.

 

Nenasazené týmy pro play-off: Česko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Lotyšsko, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Slovinsko, Srbsko.