2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
16.11.2015 otevřeno: 930 x

Kouč juniorů Tonar: Přáli bychom si hrát kvalifikaci doma, šance je

Nizozemsko, Rakousko a Turecko. To jsou soupeři českých mužů do 20 let v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2016. Ze čtyřčlenné skupiny postoupí jen vítěz. Hrát se bude 8. až 10. dubna 2016 buď v Česku nebo Turecku. O tom se rozhodne v nejbližších dnech. Jak se na los, soupeře a období do kvalifikačního turnaje dívá trenér národního týmu Michal Tonar? Vše v rozhovoru.

Co Vás napadlo, když jste viděl rozlosování kvalifikací ME 2016?

Pro nás je dost nešťastné, že jsme se dostali do skupiny, ze které postupuje jen vítěz. To komplikuje naši situaci.

 

Jak k tomu došlo?

Česko bylo losované z druhého výkonnostního koše, zbývající tři týmy ze třetího a tím, že do naší skupiny nepřišel žádný tým z prvního koše, tak postupuje jen jeden. V některých skupinách jsou to dva týmy.

 

Nizozemsko, Rakousko a Turecko nejsou házenkářské velmoci, takže to složení skupiny přece jen vzbuzuje jistý optimismus?

Tím, že ve skupině není skutečně velké házenkářské jméno ze Skandinávie nebo Francie či Německo, tak by nás to o to víc mělo tlačit k tomu, aby se ta kvalifikace povedla. Což je pro mě jedině postup na mistrovství Evropy. Kdybych nebyl optimista, asi bych se nepřihlásil na trenéra reprezentace juniorů. Tomu družstvu věřím.

 

Turnaj může pořádat jen český nebo turecký svaz. Jak výhodné by bylo domácí prostředí?

Za mne asi velmi. Jsme k tomu dost blízko, což by nám určitě pomohlo. Domácí prostředí se prostě počítá a ještě bychom nemuseli nikam cestovat.

 

Co vám říká nebo co naznačuje vzájemná bilance se soupeři?

S Nizozemci jsme hráli v poslední sezoně ještě v dorostenecké kategorii na turnaji v Metzingu, bohužel jsem prohráli. S Rakouskem máme pozitivní bilanci 3:0 na zápasy z posledního období. Vyhráli jsme obě vzájemná přípravná utkání u nich, tak i na turnaji Partilla ve Švédsku. Proti nim si tedy si věříme. O Turecku nemáme žádné informace a v poslední době jsme se neutkali.

 

Co teď bude nejdůležitější? 

Sehnat aktuální stav výkonnosti všech tří soupeřů. Jak? Přes kontakty na známé i méně známé. Zavolám do Německa, jestli náhodou s Rakušany a Nizozemci v posledním období nehráli. Máme kontakty na Slovensko i do dalších zemích. Ty informace se běžně vyměňují, takže by to snad mělo klapnout. Určitě videa všech tří soupeřů seženeme. 

 

Jak se na kvalifikaci připravíte a co tým do dubna čeká?

Začínáme v podstatě hned. Diplomatickou prací a telefonováním a sháněním. V prosinci po vánocích nás čeká dvojzápas na Slovensku. V lednu 2016 jedeme ke třem utkání do Švýcarska. Další akci plánujeme kolem prodlouženého velikonočního víkendu. A věřím, že se nám podaří být týden spolu před samotnou kvalifikací a absolvovat pořádnou závěrečnou přípravu.