EURO 2018
EURO  2018

Házená v TV

14. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 1. semifinále
14. 12. 2018 21:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 2. semifinále
16. 12. 2018 14:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: O 3. místo
16. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: Finále
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
13.11.2015 otevřeno: 580 x

Jan Bašný: Na takový turnaj se nedá „nanutit“

„Na turnaj v Paříži se připravíme s maximální zodpovědností. Už proto, že budeme hrát proti týmům z absolutní světové špičky. Navíc jde o velmi kvalitní přípravu před zápasy se Srbskem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2016,“ říká v rozhovoru trenér ženské reprezentace Jan Bašný. Národní tým se 28. a 29. listopadu letošního roku zúčastní turnaje společně s domácí Francií, Kubou a Rumunskem.

 

Pro soustředění před turnajem v Paříži jste nominoval dvě nové hráčky. Pomohlo Ivaně Salašové to, že je v Olomouci pod „dohledem“ vašeho asistenta Jana Bělky?

Ne, ne. Tak bych to nenazval. Ale je samozřejmě dobře, že ji Honza zná a vlastně každý den vidí na tréninku. Ona, i další nově nominovaná Martina Weisenbilderová jsou hráčky, které dlouhodobě sledujeme.několikrát jsme řešili, jestli je na nějaký sraz povoláme, zvažovali jsme, jestli už ne v říjnu na kvalifikaci proti Itálii a na Ukrajině. Obě letos v létě absolvovaly Univerziádu v Koreji, takže jde o přirozený vývoj, protože obě v uplynulé sezoně a i v té nynější podávaly a podávají vyrovnané výkony. V Salašové hledáme hráčku do budoucna, která je schopná hrát v útočné fázi na dvou postech. Má parametry pro mezinárodní házenou. U Weisenbilderové je to podobné. Uplynulou sezonu hrála dobře za Baník Most, byla pilířem mostecké obrany. Mám informace o tom, jak se jí daří ve Švédsku. Jde nám o posílit obrannou hru týmu. 

 

Pro Paříž vypadla dlouholetá opora Kateřina Keclíková...

To bylo předem domluvené. Má problém s kolenem a zřejmě půjde na operaci s meniskem. Netrénuje na sto procent. Při poslední reprezentační akci se zranila. Dohodli jsme se, že ji nebudeme zbytečně přetěžovat. Kdyby neměla zdravotní problémy, v nominaci by byla.

 

Turnaj v Paříži začnete proti Rumunsku, desátému celku posledního mistrovství světa. Co o Rumunkách víte?

Turnaj určitě nepodceníme a budeme se na něj zodpovědně chystat. Nejen při trénincích, ale také při videoporadách. Ať již na Rumunky nebo Francouzky. Pracujeme na tom, abychom získali záznamy z nějakých nedávných utkání Rumunek. Zápasy francouzské reprezentace zajistím já tady přímo na místě. Pro náš tým vidíme jako nejdůležitější, že se budeme moci porovnat s absolutní světovou špičkou, protože narazíme na šestý a desátý tým posledního mistrovství světa před dvěma roky v Srbsku. A myslím, že Rumunky budou na prosincovém šampionátu v Dánsku ještě lepší. Francouzky se připravují na březnovou olympijskou kvalifikaci, kterou chtějí vyhrát a postoupit na Hry do Ria.

 

Pro váš mladý to bude pořádná prověrka. 

To ano. Chceme se pokusit uhrát i s takovými týmy příznivé výsledky. To však není prohra o dva gólů. To si nemůžeme dovolit, protože už by nás příště na takový turnaj nepozvali a navíc by to naší reprezentaci před další naší kvalifikací spíš ublížilo. Ale myslím, že naše hráčky jsou schopné zahrát kvalitní zápasy. Nechci říct, že bychom měli jeden zápasy vyhrát, ale pokusíme se o to, stejně tak jako hrát důstojnou roli v obou utkáních.

 

Jak se vám vlastně podařilo se na tak kvalitně obsazený turnaj dostat?

Na tento turnaj jsme dostali pozvání od francouzské strany. Nedá se na něj „nanutit“, že bychom zavolali do Paříže a řekli, že bychom si tady v listopadu rádi zahráli. Tak to nefunguje. Na této výkonnostní úrovni je to jen na pozvání. Oni si pozvou si toho, koho oni chtějí. Známosti nefungují. Pozvánku jsme dostali na základě vůle francouzského trenéra Alaine Portese, který mi zavolal a řekl mi, že by nás na tom turnaji chtěl. Ptal se mě, jestli by mi to vyhovovalo a jestli bychom se chtěli zúčastnit. Věděl, že jsme se nekvalifikovali na prosincové mistrovství světa do Dánska. Já jsem samozřejmě souhlasil, protože taková mezinárodní konfrontace je vždy důležitá a vždy pomůže nejen týmu, ale i individuálně hráčkám.

 

Půjde už také o přípravu na další kvalifikační utkání proti Srbkám, které také patří ke světové špičce?

Jasně. Jen zápasy proti tak silným soupeřům náš mohou posunout výkonnostně dopředu. Takže i tímto turnajem se chceme pořádně připravit na březnové kvalifikační utkání se Srbkami. Protože ony jsou také absolutní špička. Vždyť na tom šampionátu v roce 2013 skončily druhé. A nic na tom nemění fakt, že v poslední době měly vnitřní problémy a mají lehký ústup ze slávy. Takže ta konfrontace bude podobná. A v minimálně v jednom utkání proti nim bychom chtěli uspět. Dále chceme zapracovat a zkoušet mladé hráčky, jak zvládají špičkovou mezinárodní házenou.