EURO 2018
EURO  2018

Házená v TV

14. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 1. semifinále
14. 12. 2018 21:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 2. semifinále
16. 12. 2018 14:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: O 3. místo
16. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: Finále
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
5.11.2015 otevřeno: 966 x

Reprezentace do 20 let absolvuje první kemp pod vedením trenéra Michala Tonara

Česká reprezentace mužů do 20 let se schází k prvnímu soustředění v nové sezoně. V Břvích u Prahy absolvují od čtvrtka 5. listopadu čtyřdenní kemp, kterého se pod vedením nového trenéra Michala Tonara zúčastní šestnáct hráčů.

Tonar se posunul od dorostenců k juniorům a jak sám říká, povýšil z asistenta na hlavního kouče. K ruce si vzal Aloise Mráze, který dlouhodobě působí v Německu. Své svěřence zná Tonar dokonce, protože s nimi „roste“ kategoriemi. Přesto je zvědavý, co s mládenci udělá přechod do juniorů, někteří už hrají i seniorské zápasy. Týmu ročníků narození 1996 a 1997 naordinuje sedm tréninkových jednotek a jeden přípravný s vedoucím celkem první mužské ligy ze Strakonic. 

 

„Hned po začátku kempu bude důležité seznámení. V porovnání s předchozími dvěma roky se moc nezměnilo. Jen jsem z pozice asistenta povýšil. (smích) S kluky jsem delší dobu nemluvil, takže jsem spíš zvědavý, co se změnilo v jejich přístupu k tréninku, k zápasům,“ říká Michal Tonar. 

 

Má jasno na co se s mužstvem musí zaměřit: „Na obranné činnosti středního bloku, tedy bránění pivota spojkami, což nám dělalo v minulosti velké problémy. Musíme zapracovat i na obraně křídel, nevynecháme ani přechod do rychlého protiútoku.“ Následně se kouč myšlenkami kousek vrátí a se smíchem dodá: „Aha, tam je vlastně asi všechno. To nás čeká pořádná práce.“

 

Tu chce mladým házenkářům zpestřit: „V plánu zatím nic není, ale třeba něco vymyslím. Ale je jasné, že nějaké ‚zpestřeníčko‘ přijde. Jsou to mladí kluci, ti mají rádi srandu.“

 

Tonar má v hlavě už jarní kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. To se bude hrát na přelomu července a srpna v Dánsku. Soupeře pro kvalifikaci se Češi dovědí v sobotu 14. listopadu. „Celou přípravu budeme směřovat ke kvalifikaci. Začneme teď v Břvích a budeme pokračovat dál. Uvidíme, jaké soupeře nám za týden nalosují a při prosincovém srazu se už chceme extra zaměřovat právě na ně,“ popisuje Tonar a doplňuje: „Navíc se rýsují dva zápasy se Slováky v prosinci, v lednu budeme hrát třikrát se Švýcarskem. No a týden před samotnou kvalifikací budeme pohromadě na závěrečnou přípravu. Pro tu chci vybrat hráče, kteří budou v ten moment v nejlepší herní pohodě a formě. Budu se dívat na to, kolik prostoru dostávají v oddílech.“

 

Přestože Tonar ještě nezná soupeře pro kvalifikaci, cíl má jasný: „Chceme postoupit. Pro nás je to první a nejvyšší bod, na který se budeme všichni soustředit. A uděláme vše proto, abychom byli na soupeře dobře připravení a dosáhli úspěchu v podobě postupu.“

 

V sobotu 7. listopadu od 19.00 hodin bude možné v Břvích vidět mužskou juniorskou reprezentaci proti HBC Strakonice, vedoucímu týmu druhé nejvyšší soutěže. Další přípravný duel měl proběhnout v neděli dopoledne. „Ale přestože jsem oslovil osm oddílů, nepodařilo se mi na neděli sehnat soupeře. Takže ten čas náhradně nejspíš vyplníme zápasem mezi sebou oranžová versus zelená. (smích) Nebo se zaměříme na vyladění chyb, které nám ukáže ten sobotní zápas,“ vysvětluje Tonar, který chce hráče ještě hlouběji zatáhnout do mužské házené: „Po našem sobotním zápase snad chytneme ještě závěr seniorské reprezentace v Belgii. Navíc jsem domluvený se svazovým trenérem Jiřím Tkadlecem, že se podíváme na videu na sestřih prvního zápasu mužů proti Belgii v Praze. Rozebereme si to utkání, ukážeme si nějaké herní varianty. Chování na různých postech. Aby ti mladí věděli, jak to hrají ti starší,“ dodává Tonar.

 

V kádru má jednoho krajánka. Stanislava Kašpárka z maďarského prvoligového Balatonfüredi KSE, který figuroval i v širší nominaci koučů seniorské reprezentace Jana Filipa a Daniela Kubeše pro kvalifikační duely s Belgií. „V českých juniorských týmech není úplně obvyklé, že bych v nich byli hráči ze zahraničních klubů. I když třeba například v minulých sezonách už v juniorské reprezentaci takoví byli. Například Michal Kasal,“ říká Tonar a rozpovídá se o pravé spojce Kašpárkovi: „Samozřejmě je dobře, že máme v české mládežnické házené individuality, které se dokáží prosadit v zahraničí. Uvidíme, jak se to Standovi Kašpárkovi v Maďarsku podaří. Zatím je tam krátce, sbírá zkušenosti. Jsem sám zvědavý, co bude říkat, jak se změnil jeho pohled na házenou, jaká je podle něj maďarská házená. Měl jsem možnost ho přes internet vidět v zápasu proti Szegedu a nehrál špatně, dostal dost prostoru. Myslím, že tam může být spokojený. Pro náš tým je dobře, že kdy je takový hráč jeho součástí.

 

Kouč má detailní přehled o svých hráčích, ví, jaké je jejich vytížení v soutěžích. Je rád, když připisuje čárky za starty v nejvyšší domácí soutěži – extralize. Tam pravidelně nastupují za Duklu Praha Filip Březina a Dieudonné Mubenzem. „Pravé křídlo Jan Chmelík z Dukly zatím nastupuje v extralize spíš sporadicky, ale je tahoun staršího dorostu. David Bičiště z Plzně je na tom se starty v extralize podobně. Hráči z Nového Veselí hrají druhou nejvyšší soutěž. Hráči ročníku 1996 jsou prvním roku v mužské kategorii. Proto toho prostoru tolik nedostávají. Rozkoukávají se. V mužské kategorii to trochu trvá,“ uzavírá kouče českého týmu mužů do 20 let Michal Tonar.

Nominace české reprezentace do 20 let pro přípravu v Břvích

Příjmení

Jméno

Mateřský oddíl

Post

Ročník narození

Herajt

Filip

Talent Plzeň

B

1996

Pšenica

Bohouš

HC Zubří

B

1996

Hrdlička

Jan

HK Lovosice

B

1996

Štohanzl

Miroslav

TJ Sokol Nové Veselí

Pi

1996

Kopáč

Filip

TJ Sokol Nové Veselí

Pi

1996

Dořičák

Filip

HC Zubří

LK

1996

Chmelík

Jan

HC Dukla Praha

PK

1997

Hlava

Martin

HBC Jičín

PK

1996

Franz

Václav

HK Lovosice

LS

1996

Nesvadba

František

HC Zubří

LS

1997

Mubenzem

Dieudonné

HC Dukla Praha

PS

1996

Bičiště

David

Talent Plzeň

PS

1996

Picha

Lukáš

 TJ Dvůr Králové

SS,LS

1997

Březina

Filip

HC Dukla Praha

SS,LK

1996

Kašpárek

Stanislav

Balatonfüredi KSE

PS

1996

Dolejší

Jiří

TJ Sokol Nové Veselí

SS

1996

Program soustředění v Břvích

Čtvrtek 5. listopadu – 12.00 hodin: Sraz, následuje oběd a zahájení. 14.00 a 16.00 hodin: Trénink. 21.30: Rehabilitace

Pátek 6. listopadu – 9.30, 15.00 a 19.30 hodin: Trénink. 21.30: Rehabilitace

Sobota 7. listopadu – 9.30 a 15.00 hodin: Trénink. 19.00: Utkání Česko „20“ – HBC Strakonice. 21.45: Rehabilitace.

Neděle 8. listopadu – 9.30 hodin: Teorie, příprava. 11.00: Modelový zápas oranžoví vs. zelení. 14.30: Ukončení soustředění.