ČESKO - PORTUGALSKO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.9.2015 otevřeno: 930 x

Bašný: Ukrajina? Nedělám si z toho hlavu. Přiletíme, odehrajeme zápas a poletíme pryč

Trenér české házenkářské reprezentace žen Jan Bašný nominoval pro soustředění před vstupem do kvalifikace mistrovství Evropy 2016 patnáct hráček, vyjmenoval také třináct náhradnic. V rozhovoru vysvětluje, proč je v týmu na zápasy proti Itálii a na Ukrajině také Helena Štěrbová, která v červnu ukončila reprezentační kariéru. Mluví také o soupeřkách, které prý nyní zná lépe než vlastní tým.

 

Při pohledu do nominace na kvalifikace proti Itálii a Ukrajině překvapí jedno jméno: Helena Štěrbová. Proč je v týmu? Jak ji hodláte využít a co víte o její výkonnosti, když netrénuje v klubu?

Dohodli jsme se, že nám teď na prvním srazu a při dvojutkání proti Itálii a na Ukrajině pomůže, protože některé hráčky v národním týmu být nemohou. Ať z důvodů těhotenství, zranění a nebo ukončení kariéry. Vím, že jedná s dvěma kluby třetí nebo čtvrté francouzské ligy. Občas s někým trénuje.

 

Kolik toho víte o jejím zdravotním stavu a o její budoucnosti v házené?

Koleno drží a je v pořádku. Fyzicky je na tom Helena prý ještě lépe než před oznámeným koncem kariéry. A dále bude záležet na ní, jestli se rozhodne přijmout nějakou nabídku. Pokud by byla fit, trénovala, hrála a měla výkonnost, tak bychom zvažovali její nominaci i na další utkání.

 

Trenér české reprezentace Jan Bašný při utkání proti Nizozemsku v Mostu v červnu 2015. | Foto: Alex Wipf

 

Jakou radost vám dělá brankářka Barbora Raníková, kterou každý den vidíte při trénincích v klubu v Nantes, kam přestoupila z Cannes?

Velkou. Připravuje se poctivě a myslím, že je lepší než na jaře. Absolvovala několik dobrých přípravných zápasů a přestože v lize ještě nechytala, protože její kolegyně podávala vynikající výkony, tak vím, že se do branky dostane. A nejen v Nantes, kde ji každý den vidím, ale také v reprezentaci. 

 

Je pro reprezentaci dobře, že další brankářka Lucie Satrapová přestoupila do týmu německých mistryň Thüringeru HC? Může jí to výkonnostně pomoci?

Určitě. Lucka už dlouho hrála interligu a každá taková změna k lepšímu je prospěšná. Pro ni je to obrovský posun, protože už jen to, že se připravuje s kvalitativně lepším týmem, že trénuje s mistryněmi Německa znamená velký přínos. Přestože teď ještě nechytala, věřím, že se v bundeslize a nebo Lize mistrů do brány dostane. To pro ni bude hodně důležité. 

 

Klub změnily i další reprezentantky – Michaela Hrbková, Kristýna Salčáková, Veronika Malá, Petra Adámková, máte informace o tom, jak se v nových klubech adaptovaly?

Ano. Jsem s hráčkami v kontaktu, takže vím, jaká je jejich situace. Na výkony si ještě musíme počkat, protože kluby záměrně nezveřejňují videa z přípravných zápasů, takže jsem neměl možnost je vidět v nových týmech v akci. Jak se v říjnu sejdeme, první dva dny si dáme na vyladění a zkoncentrování se na jiný systém. Holky již vědí, o co jde, takže to nebude nic nového. 

 

Kolik toho víte o prvních soupeřkách v kvalifikaci Italkách?

Viděl jsem na videu jejich poslední dva zápasy. Už je mám sestříhané a připravené pro realizační tým i hráčky pro analýzu. Myslím, že bychom neměli být překvapeni. Totéž platí i o Ukrajinkách. 

 

A jak hledáte informace o Ukrajinkách?

V tomto případě to bylo trochu těžší, protože Ukrajina neposkytla evropské federaci záznam z posledního kvalifikačního zápasu proti Polsku, ale nakonec jsme baráž proti Polkám sehnali, máme oba zápasy. V současné době jsme lépe připraveni na soupeřky než sami na sebe.  Ukrajinky na tom nejsou tak dobře jako Polky. Ať herně, nebo především finančně, což také může hrát určitou roli. Dokonce jsem slyšel, že ukrajinské reprezentantky si akce částečně platí samy.

 

Utkání v Užhorodě proti Ukrajině může být klíčové...

... ale nemusí. Mám v paměti, a ještě dlouho mít budu, loňskou kvalifikaci mistrovství Evropy, kdy jsme vyhráli v Polsku, ale nakonec nepostoupili, protože jsme prohráli doma o jeden gól víc než jsme „mohli“. Ale je jasné, že pozitivní výsledek z Ukrajiny by mohl znamenat uklidnění a přiblížení se cíli, tedy postupu. Samozřejmě bude také záležet na tom, jak se nám a Ukrajině povede proti Srbsku, které je favoritem skupiny. 

 

Nebudete mít nějaké obavy z toho, že se hraje na Ukrajině?

Předpokládám, že když sami Ukrajinci vybrali Užhorod a evropská federace jim ho schválila, tak tam bude bezpečno. Nedělám si z toho hlavu. Přiletíme, odtrénujeme, odehrajeme zápas a poletíme pryč. Bude to rychlé. V Užhorodu už se hrálo a nebyly tam problémy, takže bychom se neměli bát.