2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
27.1.2015 otevřeno: 1951 x

Kapitán Jícha: Byla to jedna z nejlepších věcí, které jsem s nároďákem zažil

Český kapitán Filip Jícha dovedl svůj tým k závěrečnému vítězství nad týmem Běloruska a konečnému sedmnáctému místu na mistrovství světa v Kataru. Jako první zvedl nad hlavu Prezidentský pohár.

 

„Nejeli jsme sem pro výhru v Prezidentském poháru, ale upřímně si musíme uvědomit, jaký je obraz naší házené a jak jsme se prezentovali proti silným týmům. Poslední čtyři zápasy byly obrovským morálním krokem dopředu, byla to ukázka týmové soudržnosti, bojovnosti a jsem extrémně šťastný, že si tenhle tým mohl sáhnout na takové napínavé utkání. Sice se hrálo o 17. místo, ale pro nás to bylo malé finále, které jsme zvládli,“ ohlédl se za vítězným zápasem Filip Jícha.

 

Závěrečné vítězství ho těší. Oslavy s fanoušky v hale Duhail si český tým vychutnal naplno. „Ať si o nás říká kdo chce, co chce, ten pocit z dnešního vítězství je třešničkou na dortu. Sportovně je to takový happy end: odcestovat z MS s bilancí čtyři výhry a tři porážky je fajn. Radost na konci byla ryzí, pro kluky, kteří to nezažili, to muselo být zajímavé a teprve nám to bude docházet. Prohrávali jsme, vrátili se a pak na sedmičky to zdolali. Úžasné vítězství,“ radoval se český kanonýr.

 

Uvědomuje si, že gól na konci regulérní nebyl, ale zkusili to tam prostě nějak dotlačit. Při závěrečném sedmimetrovém hodu cítil stejnou trému jako jeho mladší spoluhráči. „Byla ve mně malá dušička, cítil jsem tlak. Nechtěl jsem si číst, že Jícha neproměnil sedmičku. Ale když jsem ji dal, řekl jsem si: Teď už to ovlivnit nemůžu a vydýchal se,“ popisoval horké momenty Jícha.

 

I teď ale čeká házenkáře náročný program. Rychlé balení a blesková cesta na letiště. „Nějaká oslava možná přijde zítra,“ poznamenal a ve svém vyznání pokračoval: „Byla to jedna z nejlepších věcí, co jsem s nároďákem zažil. Poslední týden po pádu s Egyptem, poslední čtyři zápasy byly o to krásnější, zaryjí se do mojí paměti hodně hluboko.“

 

Stále se vrací to stejné „kdyby“ a i Jícha přiznal, že má odehrané zápasy pořád v hlavě. Ty vydařené i ty slabé. „Červíček v hlavě hlodal, ale teoreticky už jsme mohli být i doma. Na kdyby se nehraje, neudělali jsme v jednom utkání dobrou práci. Pak už jsme bojovali jako jeden tým. Když se nevydáte za hranici možností, nebojujete pro spoluhráče, stojí vás to výsledek,“ zdůraznil Jícha.

 

A jak vypadá reprezentační budoucnost českého kapitána? „Pozitivní dojmy jsou důležité, ale rozhodnutí padne pragmaticky a po bezemočním uvážení. Klukům jsem slíbil, že odehraju tuhle sezonu a teď jsme v půlce. Pokud budu zdravý, dohraju sezonu. S kvalifikací na mistrovství Evropy počítám,“ řekl český kapitán.
 

Videorozhovor s Filipem Jíchou najdete zde

Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz