2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
22.1.2015 otevřeno: 1451 x

Petr Štochl: Ukázali jsme charakter, to je nejdůležitější

Petr Štochl – GREAT SAVE! Svítilo na obrazovce haly Al Attiyah v utkání Čechů proti Islandu velmi často. Český brankář předvedl mnoho velkých zákroků (great save) a za parádní výkon si vysloužil komplimenty od spoluhráčů i trenérů. On však po vítězném utkání 36:25 mluvil bez emocí, klidně. Jako by byl stále ještě plně soustředěný. VIDEOROZHOVOR!

 

 

Podle čeho se trenéři rozhodovali, že budete chytat právě vy?

Jsme s Martinem Galiou „nakřáplí“, protože nás dostihl ten přechod z tepla do klimatizace a opačně. Já ale méně, takže se trenéři asi nemuseli dlouho rozmýšlet. Byl jsem živější.

 

Udělal jste před zápasem něco jinak?

Měl jsem něco jiného k snídani než obvykle, možná u toho zůstanu

 

Po třech porážkách jste hráli zápas o bytí či nebytí...

Jsem rád, že jsme zabojovali, ukázali charakter a zůstali ve hře o postup, to je pro nás nejcennější.

 

Mužstvu se nedařilo se v prvních třech zápasech, kde jste vzali takovou vnitřní sílu k takovému výkonnostnímu obratu?

Motivace je jedna věc, pomohlo i to, že Island neměl svůj den. Z tohoto pohledu to byl pro dnešek náš nejlepší soupeř. Zafungovala spolupráce mezi mnou a obránci, což se taky odrazilo na výsledku.

 

V prvních třech zápasech se vám příliš nedařilo. Co se tam „dělo“ tentokrát?

(smích) Nevím. Před zápasem jsme na to mysleli s Martinem Galiou, že když jsme oba na půl zdraví, tak jsme si řekli, že budeme chytat jako jugoslávští brankáři. Budeme tam stát a oni nás budou trefovat. Vážně, připravovali jsme na jejich hlavní střelce, které se nám podařilo eliminovat. Mám pocit, že Palmarsson a Sigurdsson dali dohromady tři góly, což bylo pro nás zásadní.

 

Hodně jste proti Islandu vytáhli obranu… 

Nechtěli jsme, aby nás takoví hráči ostřelovali ze sedmi osmi metrů, byla by to skoro neřešitelná situace. Je lepší, když jde hráč sám, můžete se připravit.

 

Videorozhovor najdete zde

 

Jak se vám líbil Filip Jícha jako pivot?

Vyšlo nám to i v kvalifikaci o Katar proti Srbsku. Má výhodu ve velkém přehledu, zná systémy i kombinace, ví, kde má být, kam se postavit.

 

Pomohlo, že Palmarsson do druhé půle ani nenastoupil?

Absence Palmarssona ve druhé půli byla znát, kolem něj se všechno točí, je to mozek týmu. Když takový hráč chybí, tým jde dolů.

 

Jde porovnat zápasy proti Egyptu a proti Islandu? 

Nemůžu to brát jen podle našeho zápasu. Island dnes zahrál špatně, my nejlepší utkání. Věřím, že Egypt vyhraje, mají tady domácí prostředí, to je žene dopředu. Viděli jsme to před roky v Tunisku, tady to zažívá Katar i Egypt, ale pozor, náš hlavní problém je porazit Alžírsko.

 

Byl to nejlepší výkon reprezentace za poslední roky?

Nevím. První poločas patřil k těm nejlepším, ve druhém jsme měli trochu smůlu. Dvakrát, třikrát mi spadly tečované střely do brány. To se ale stává, nedělali jsme si z toho hlavu. Chtěli jsme dál hrát stejně a to, co máme naučené. A fungovalo to.

 

Vzpomenete si, kdy zahrál český tým na velké akci takto dobře?

Na velkých akcích se nám často povedl jeden zápas. Teď to chceme změnit a přidal proti Alžírsku další takové utkání. Jsme ve vývoji, bude to chvilku trvat. Chceme, aby podobné výsledky nebyly náhodné, ale abychom byli úspěšní delší dobu.

 

Když mluvíte o vývoji, jak moc v něm takový zápas pomůže?

Hlavně pro mladší kluky je motivující, že co chceme hrát a co trénujeme, funguje i v zápase. Je potřeba to dál pilovat a zlepšovat. Francie a Švédsko jsou jinde, ale když zahrajeme maximum, můžeme se jim přibližovat.

 

Dostala se k vám kritika z házenkářské komunity v Česku?

Média moc nesleduju, omlouvám se. Orientuju se podle pocitu ze svých výkonů. Nechal jsem si nahrát od videoanalytika veškeré moje akce na turnaji a podle toho jsem se připravoval a fungovalo to.

 

Budete sledovat zápas Egypt-Island, který se hraje před vaším duelem s Alžírskem?

Aktivně určitě ne, ale všude jsou televize, takže se tomu asi nevyhneme. Budeme chtít vědět, jak to dopadne, ale budeme se soustředit na sebe.

 

 

Foto: Pavel Lebeda/chf.cz