2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
3.2.2014 otevřeno: 1455 x

Konec jedné dlouhé reprezentační kariéry

Svou bohatou reprezentační kariéru se po EURO 2014 rozhodl ukončit Alois Mráz. „Za vrchol považuju všechny domácí zápasy v českém dresu,“ svěřuje se Mráz, který přes zdravotní problémy v národním týmu odehrál 139 zápasů a zaznamenal 317 branek.


Lednový evropský šampionát v Dánsku uzavřel reprezentační kariéru plzeňského odchovance Aloise Mráze, který v národním dresu zažil atmosféru řady vrcholných akcí a byl členem týmů, které dosáhly při EURO 2002 a 2010 na konečnou osmou příčku. „Nezbavím se dojmu, že v průběhu těch více než deseti let v národním dresu šlo dojít dále, ale vždy nám něco chybělo. Někdy nás od lepších výsledků dělil krůček, letos v Dánsku ale například pořádně velký krok, přesto považuji reprezentační zápasy za vrchol své kariéry a vždy jsem se snažil maximálně přispět k tomu, abychom jako tým obstáli,“ zamýšlí se Alois Mráz.

 

 

 Foto: P. Lebeda, ČSH.


A jeden konkrétní vrchol kariéry? Mráz neváhá s odpovědí: „Ten není. Vrcholem byly skutečně všechny ty domácí reprezentační bitvy, výhra nad Francouzi, otočená kvalifikace s Portugalci nebo loňské přemožení Němců, které nás vlastně dostalo na EURO 2014. Všechny tyhle zápasy patří do kategorie těch nezapomenutelných. Každý zápas před našimi fanoušky byl skvělým zážitkem a ohromně mě vnitřně naplňoval. Právě díky podpoře fanoušků si vážím i těch smutných okamžiků, ať už před dvěma lety v Pardubicích nebo o rok dříve v Plzni. V těch chvílích jsme byli skutečně psychicky dole, ale lidé po nás neplivali, naopak, vyjádřili nám podporu a to nás hnalo kupředu,“ popisuje hráč německého Hüttenbergu.
 

 

Zklamání přinesl také poslední reprezentační turnaj kariéry, EURO 2014 v Dánsku, kde Češi skončili patnáctí a zaostali za očekáváním. Odchod z národního týmu je spojen s Mrázovým zdravotním stavem a snahou profesně se uplatnit už rovněž mimo házenkářské hřiště. Národní tým a jeho výsledky bude ale dál bedlivě sledovat. „Klukům budu přát úspěch zejména v červnové kvalifikaci o mistrovství světa, aby Srbům oplatili ty předchozí smolné souboje. Atmosféra přímo po vypadnutí v Dánsku byla smutná, ale zároveň bylo cítit, že tým chce co nejdříve napravit lednový neúspěch. Věřím, že fanoušci museli být z našich výkonů stejně frustrovaní jako my, ale patří jim naše poděkování, že při nás stáli,“ chválí podporu fanoušků Alois Mráz. „Lednové výkony a výsledky přinesly logicky více kritických hlasů, ale nad některými prohlášeními mi zůstával rozum stát. Kdekdo se začal vyjadřovat k věcem, do kterých nevidí. Jsme komunita, ve které lze dobře diskutovat napřímo a očekával bych spíše otevřený konstruktivní přístup a až poté mediální vystoupení. Chci zdůraznit, že jsem toho zažil na klubové úrovni i v národním celku hodně a obzvlášť v posledním roce jsem cítil, že reprezentační tým po omlazení někam směřuje, a že spolupráce trenérů a zkušených hráčů pomáhá těm mladým, kráčet správnou cestou,“ doplňuje pětatřicetiletý hráč.
 

 

Více o kariéře Aloise Mráze včetně reakcí reprezentačních trenérů, kterým
"prošel pod rukama" naleznete ZDE