2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.12.2013 otevřeno: 1765 x

V cestě do osmifinále stojí Tunisko

Dnešní zápas v Novém Sadu rozhodne o postupu českých házenkářek do další fáze světového šampionátu! Exotické Tunisanky, úřadující vícemistryně černého kontinetu, budou pořádně tvrdý oříšek! Kouč Bašný věří ve vítězství.

 

Po předchozích dvou prohrách českých reprezentantek proti favorizovaným celkům Maďarska a Německa se svěřenkyně Jana Bašného dostaly do situace, kdy o jejich postupu ze základní skupiny rozhodne jediný duel – a to ten dnešní proti Tunisku! Na první pohled exotického soupeře nelze podceňovat a jeho včerejší výkon proti Maďarsku byl nejlepším dokladem kvalit afrického celku, který se opírá o výkony legionářek působících ve francouzské nejvyšší soutěži i na severu Evropy! Maďarské házenkářky jen s vypětím všech sil v závěru zlomily odpor Tunisanek a zvítězily 26:24 (15:15). Afričanky tak po úvodní prohře 17:27 (8:15) s Rumunskem daly jasně najevo, že do Srbska přijely rovněž s cílem postupu do vyřazovacích bojů!

 

 

 Maroua Dhaouadi trápila Maďarky střelami z dálky. Zpoza devítky zatím na MS 2013 pálí z úspěšností 70 %!
Foto: A. Wipf.

 

 

Tunisanky se účastní již šestého světového šampionátu v tomto tisíciletí, nejlepšího výsledku na světové scéně dosáhly ale už v roce 1975, kdy skončily na 12. místě. Postup na MS 2013 v Srbsku jim zajistila semifinálová účast na africkém šampionátu v loňském roce. Tu navíc přetavily po vítězství nad Alžírskem v boj o zlato, ve kterém jen těsně nestačily na vítěznou Angolu. „Je to kvalitní tým a nečeká nás nic jednoduchého. Osa týmu působí v zahraničních klubech, s některými jsem se osobně potkal ve Francii, některé z nich dokonce trénoval, takže vím, co nás čeká. Nebude to nic jednoduchého, ostatně už od losu skupin stále tvrdím, že naše déčko je nejsložitější na postup, ale věřím, že na něj dosáhneme. Je ale jisté, že pokud opět dostaneme pětatřicet branek, tak nebudeme moci myslet na úspěch. Zároveň věřím, že se zmobilizujeme, budeme tentokrát kvalitnější v defenzivní práci a zvítězíme," řekl před dnešním duelem Jan Bašný.

 

 

Jedna z nejzkušenější českých hráček Pavla Poznarová si myslí, že cesta k úspěchu povede jen přes koncentrovaný výkon bez výkyvů, které náš celek postihly jak proti Maďarsku, tak Německu. „Dnes očekávám skutečný boj, vyrovnaný zápas, který bude hodně o hlavě, o psychice a koncentraci. Tunisanky nám ukázaly, jak jsou houževnatý tým, ale kvalitní pasáže jsme v obou zápasech proti favoritkám odehrály také my, takže respekt před zápasem bude vzájemný. Tentokrát se nesmíme dopustit obdobných výpadků jako v předešlých utkáních a určovat po celých šedesát minut tempo hry,“ přeje si Poznarová, která vedle porce práce na středu obrany alternuje v ofenzívě na méně tradiční pozici pivotmanky.

 

 

Nepříjemná pivotmanka Asma Elghaoui působí společně s Klárou Černou ve francouzském Nimes.
Foto: A. Wipf.

 

 

A čím především budou Tunisanky hrozit? Jestli ve včerejším duelu Češky marně hledaly recept na německá zakončení zpoza devítky, především z ruky Müllerové, budou si muset dát pozor na tuniské střelkyně psůbící ve francouzské nejvyšší soutěži, levou spojku Marouu Dhaouadi a pravou Nasrine Daoulu (druhá jmenovaná se zatím v Srbsku střelecky trápí na rozdíl od Dhaouadi, která má zpoza devítky úspěšnost střelby 70 %!). Hlavní hvězdou týmu je ale neúnavná střední spojka Mouna Chebbah, působící v dánském Viborgu. Chebbah diriguje hru, kterou charakterizuje především rychlý pohyb všech hráček, se kterým si ani maďarská obrana často nevěděla rady. Z dobré pohybu pak pramení kvalitní střelecké pozice jak pro spojky, které se rozhodně nebojí zakončovatz větší vzdálenosti, tak pro pivotmanky na brankovišti, z nichž nejnepříjemnější je pro soupeřky opět ve Francii působící Asma Elghaoui. Slabinou Tunisanek by pak mohly být zvláště v porovnání s českým týmem výkony křídel, která se ze svého prostoru ve dvou utkáních turnaje prosadila pouze dvakrát (Češky naopak z prostorů křídel skórovaly čtrnáctkrát a to z osmnácti pokusů!).

 

 


Solidní výkony pak v Novém Sadu předvádějí tuniské brankářky, střídající Nouri Ben Slama dokonce zlikvidovala tři ze čtyř sedmimetrových hodů, kterým na šampionátu čelila (s ohledem na styl českého týmu, který mu přinesl největší počet sedmimetrových hodů ze všech 24 účastnických států tak patrně dojde na hodně důležité a vypjaté souboje českých exekutorek a mladé tuniské specialistky na sedmičky)! Obrana však především v prvním zápase proti Rumunkám svým gólmankám příliš nepomohla, a tak se zatím stejně jako české duo Raníková – Müllnerová pohybují v úspěšnosti zákroků pod průměrem šampionátu (tím je 30 %, tuniské brankářky mají zatím úspěšnost 28 %, Češky pak pouze 21 %).

 

 Největší hvězda a neunávná vůdkyně tuniského týmu Mouna Chebbah, působící v dánském Viborgu.
Foto: A. Wipf.

 


Rozhodující bitva o postup do osmifinále startuje dnes v 14.45 hod., v přímém přenosu ji opět přináší kanál Sport1 a portál Onlajny.com.

 

Držte palce českým házenkářkám a vyjádřete jim podporu na oficiálním facebookové stránce českých reprezentací, CZECH HANDBALL TEAM!

 

 

 

 

 

 

Sestavy týmů pro dnešní duel

 

TUN

 

 

CZE