2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
6.12.2013 otevřeno: 2114 x

MS v házené žen se navrací ke svým kořenům

Dnes startuje již 21. MS házenkářek a jedná se o návrat ke kořenům. Vždyť první světový šampionát házenkářek proběhl před šestapadesáti lety v tehdejší Jugoslávii - historicky prvními mistryněmi světa byly československé házenkářky!

 

Pořadatelem 21. MS v házené žen je Srbsko, tedy země, která hostila také první světový šampionát házenkářek (byť pod hlavičkou jiného státu). A byl to turnaj pro českou a československou házenou historický, neboť v něm český tým dosáhl na zlaté medaile! Individuálního ocenění se dočkala v roce 1957 také kapitánka československého výběru Stanislava Kučerová, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou turnaje. Legendární vůdkyně zlatého týmu oslavila v minulém měsíci 85. narozeniny a mezi gratulanty nechyběla další zlatá „Čechoslovačka“ Věra Dvořáková nebo zástupci ČSH. „Nebyl to lehký turnaj,“ zavzpomínala při té příležitosti Stanislava Kučerová na rok 1957, „byly jsme tehdy měsíc z domova, což je na ženský kolektiv hodně dlouhá doba, ale tehdy se sešla výjimečná parta holek, kterou jsem už později nezažila, a která se mohla pochlubit skutečnou soudržností. Pod trenérem Hošťálkem jsme absolvovaly tvrdou přípravu na Slovensku, a i když z něho šel trochu strach, shodly jsme se po turnaji s dalšími hráčkami, že jsme uspěly i díky kvalitní fyzičce.“

 

 

 Generální sekretář ČSH Radek Bendl mezi stále vitální dvojicí mistryň světa z Bělehradu 1957 - kapitánkou Stanislavou Kučerovou (vpravo) a "mladou krví" zlatého týmu, Věrou Dvořákovou. Stanislava Kučerová oslavila v polovině listopadu 85. narozeniny! GRATULUJEME!

 

Stanislava Kučerová je stále aktivní dámou se zájmem o házenou, pravidelně sleduje dění v domácích nejvyšších soutěžích, reprezentaci, ale i přenosy na zahraničních televizních kanálech. Ujít si tak určitě nenechá ani zápasy českého týmu na stanicích Sport1 a Sport2. „Sleduji ženskou i mužskou házenou, ale té ženské reprezentační si přeci jen všímám nejvíc. Náš současný národní tým mi dělá skutečně velkou radost. Nejde jen o výsledky, ale i o hru, jakou se prezentuje. Navíc z nich cítím velkou soudržnost, která je v kolektivních sportech, zvláště v ženském podání, klíčem k úspěchu. Přála bych jim, aby se v Srbsku neztratily, budou to mít sice velice složité, ale jim budu držet palce," našla slova uznání pro současný CZECH HANDBALL TEAM nejlepší hráčka MS 1957 Stanislava Kučerová.

 

Stanislava Kučerová darovala ČSH výjimečný dar v podobě míče z finálového utkání MS 1957. Antuka vrytá do koženého povrchu míče má pro české a slovenské házenkářské fanoušky zlatý nádech!

 


Naše reprezentace se světových šampionátů v házené (rozuměj v „sedmičkové“) zúčastnila celkem devětkrát v éře Československa a čtyřikrát po rozpadu federace. Naposledy však před dlouhými deseti lety, kdy v Chorvatsku obsadila 15. místo. Poslední medailový úspěch mohly čeští fanoušci zažívat v roce 1986, kdy skončil celek Jiřího Zerzáně druhý a z aktivních hráček jej zažila tehdy mladičká Lenka Černá (tehdy pod dívčím jménem Pospíšilová). Nejúspěšnější zemí historických tabulek MS je Rusko, respektive Sovětský svaz - dohromady Rusky nasbíraly deset cenných kovů, z toho sedm zlatých. Není bez zajímavosti, že druhý nejvyšší počet medailí (9) získaly Maďarky, tedy naše zítřejší soupeřky v základní skupině D MS 2013. Titul mistryň světa budou obhajovat z roku 2011 Norky.

 

 

Sledujte MS 2013 na televizních kanálech Sport1 a Sport2, portále Onlajny.com.

 

 

Podpořte české házenkářské reprezentace na nové facebookové stránce CZECH HANDBALL TEAM a soutěžte o dres podpesaný týmem pro MS 2013!