2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
28.10.2013 otevřeno: 1947 x

Po třetině cesty Češky v čele skupiny!

Po prvním bloku evropské kvalifikace se české házenkářky ocitly v elitní společnosti týmů, které vévodí jednotlivým skupinám. Cesta na EURO 2014 je sice ještě dlouhá, ale Češky už mají jistotu, že budou mít červnový finiš kvalifikace ve svých rukou!


Německo, Španělsko, Švédsko, Dánsko, Francie, Norsko a...Česká republika. To jsou jména lídrů jednotlivých skupin po skončení prvního bloku evropské kvalifikace! Naše házenkářky se do čela druhé skupiny dostaly hned ve středu po výrazném vítězství nad Portugalskem. Víkendový program měl už o rozložení sil ve skupině říci více, ale postavení Češek nezměnil! Také proto, že Černohorky, úřadující evropské šampionky, v Portugalsku zdaleka nedominovaly takovým způsobem jako před několika dny naše hráčky v Mostě. Portugalky v domácím prostředí Černé Hoře kladly výrazně větší odpor, a přestože si zisk bodů hostující hráčky víceméně bezpečně kontrolovaly, nedokázaly se odpoutat na výraznější brankový rozdíl a zápas skončil rozdílem pěti branek (24:29).

 

 

Kvalifikace o W EURO 2014 - GROUP 3
  tým z v r p skóre b
1. ČR 2 2 0 0 57:39 4
2. Černá Hora 2 2 0 0 54:45 4
3. Polsko 0 0 0 2 40:47 0
4. Portugalsko 0 0 0 2 44:64 0

 

 

Při pohledu na tabulku i předvedené výkony je jasné, proč Jan Bašný po zápase v Polsku novinářům s úsměvem sděloval, že je hrdý na své svěřenkyně!  Ty navazují na výtečné výkony z minulé kvalifikace o evropský šampionát, ve které přes roli outsidera nedaly sebemenší šanci Rakousku a Slovinsku. Oba tyto týmy se mimochodem o tomto víkendu radovaly z důležitých výher - Rakušanky zdolaly Ukrajinky (navíc rozdílem šesti branek, 34:28), Slovinky si pak vyšláply na srbské semifinalistky EURO 2012 (rovněž přesvědčivá výhra 31:26). Ve hře o postup se také díky těsné výhře 19:18 udržely Slovenky vedené (donedávna asistentem české reprezentace) Dušanem Polozem.

 

 

 

Kompletní tabulky kvalifikace o W EURO 2014 naleznete ZDE

 

Stoprocentní zůstalo po prvním bloku kvalifikace osm celků, ale cestu na EURO 2014 mají zatím jasně nalinkovanou pouze Norky (dvě výhry nad Běloruskem ve skupině o třech týmech, z nichž dva postupují na finálový turnaj) a s ohledem na velký výkonnostní rozdíl mezi zbylými týmy ve skupině také dvojice Španělsko – Nizozemí. Toto duo narazilo v kvalifikaci na Turkyně a Italky, a např. Španělky povolily v obou zápasech svým soupeřkám shodně pouze po jedenácti brankách (průměrný rozdíl ve skóre byl pro tuto skupinu větší než 15 branek na zápas)! I v této skupině ale platí, že systém kvalifikace je zrádný, a ani březnová druhá fáze nemusí definitivně rozluštit postupovou tajenku. Stejné to bude v „české“ skupině, ve které se svěřenkyně Jana Bašného utkají v březnu dvakrát s Černohorkami, úřadujícími evropskými mistryněmi. Bez ohledu na výsledek březnových zápasů má už náš tým jistotu, že bude mít díky výtečnému vstupu do kvalifikace červnový finiš zcela ve svých rukou!

 

 

České fanoušky může vedle postavení v tabulce kvalifikační skupiny těšit také fakt, že na páté
příčce tabulce střelkyň figuruje po třetině evropské kvalifikace Iveta Luzumová (14 branek)!
Foto: M. Vysloužilová