ČESKO - PORTUGALSKO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
9.4.2013 otevřeno: 2591 x

Cenná, ale krutá lekce

Čeští dorostenci se sešli minulý týden v Hustopečích, kde v méně obvyklé sestavě sehráli tři přípravné duely s týmy Egypta a Norska. Cenné mezinárodní zkušenosti zaplatili dvěma porážkami a pouze remízou se Seveřany, s nimiž vedli již o devět branek.


Čeští dorostenci se na jihu Moravy sešli bez dvou tradičních „věží“ své sestavy, Michala Kasala a Dalibora Mynáře a další fyzicky disponovaného hráče, stále se zraněním laborujícího Adama Rečka. V sestavě tak dostali příležitost někteří noví nebo v minulosti méně vytížení hráči, pro které byly zápasy v Hustopečích cennou zkušeností. „Našim klukům tyto zápasy chybí. Cenné bylo už střetnutí s Egyptem, kde se setkali s jiným pojetím házené, a pochopitelně zápasy s Nory byly skutečnou lekcí, která je k nezaplacení,“ říká Jiří Mičola, který český celek na jihu Moravy vedl.

 

 

Jiří Mičola (vpravo) vedl tentokrát dorosteneckou akci bez Petra Babáka jako hlavní kouč.
Asistenta mu v Hustopečích dělal Michal Tonar.
Foto: HonzaV

 

Ve čtvrtek večer se tým utkal s Egyptem a o výsledku duelu, jsme již informovali. Na africké soupeře naši hráči nestačili a o výsledku rozhodl nástup do druhé půle, kdy vyrovnaný průběh náš soupeř zlomil vysunutím obrany 1 – 5, která narušovala kombinace zejména na naší pravé útočné straně. „Podařilo se jim narušit naše kombinace a především získávat míče, za což nás trestali z protiútoků. I takové utkání ale chápu jako obohacující, setkali jsme se s méně obvyklým herním stylem a opět platilo, že tyto zápasy jsou hrány v tempu, které kluci z českého ligového prostředí nemohou znát,“ popisuje Mičola průběh druhé půle, ve které dokázali Egypťané odskočit z 15:15 na konečných 27:32.

 

S Norským výběrem sehráli naši mladíci hned dva duely a velká část toho prvního z nich byla jako z pohádky. Norové, připravující se na světový šampionát, si v pátek nevěděli rady s výborně chytajícím Chalupou a do šaten se šlo za poločasového vedení 18:13! „Začátek druhé půle byl z naší strany ještě plně koncentrovaný a dokázali jsme nejen odrazit nápor Norů, ale ještě navyšovat své vedení, koncovka utkání ale byla jako na houpačce a vedení jsme v ní ztratili,“ lituje Jiří Mičola. Jeho svěřenci pod dojmem výrazného vedení polevili a soupeř nemilosrdně trestal. Využil zbytečných vyloučení i nedisciplinovanosti ve hře v oslabení a během deseti minut zápas zcela otočil. „Byli jsme schopní oslabení prohrát o čtyři branky, protože jsme ihned po příchodu do útoku zakončovali a odevzdávali míče, to se nemůže stát. Ale alespoň kluci zjistili, že na této úrovni neznamená devítibrankové vedení jistotu výhry a možnost zbytek utkání odehrát alibisticky a bez nasazení,“ kárá Mičola, kterého ztráta vedení a především polevení koncentrace silně hlodá. Naši mladíci ještě dokázali zmobilizovat zbytek sil a opět se dostat do vedení, které bylo v poslední minutě dvojbrankové. Finiš Norů ale znamenala konečnou remízu 29:29. „Mrzí mě, že jsme ten zápas nedotáhli, bylo by to cenné vítězství po psychické stránce a raději bych popisoval dojmy z výhry nad vyspělým soupeřem, než důvody, proč jsme ztratili tak výrazný náskok,“ doplňuje Mičola.
 

 

 

Josef Jonáš (vpravo) společně s Lukášem Václavem byli v uplynulém týdnu nejlepšími střelci českého týmu.
Egyptu a Norsku vstřelili dohromady 31 branek a zaznamenali tedy bezmála 40 % všech českých
zásahů (na snímku vtipkují během lednového kempu v Břvích). Foto: HonzaV

 

 

V odvetě proti Seveřanům se už plně projevila kvalita soupeře, který si po celé utkání budoval výrazný náskok, který navíc v úplné koncovce ještě zvýšil ze sedmi branek na konečných jedenáct. „Těžko říct, jestli se projevila určitá únava, protože jsem se snažil rotovat ve všech třech utkáních pravidelně sestavou. Pravdou však je, že fyzicky a pohybově na tom byli norští hráči výrazně lépe než ti naši,“ uvažuje Mičola. Výsledkem tak byla prohra 23:34 (12:17), která podle českého kouče ukázala tuzemským hráčům potřebu důsledné individuální přípravy po celý rok. „Kluci musí makat v klubech na plno po celý průběh sezóny. Viděli, jaký je rozdíl v technické připravenosti, házenkářské vyspělosti, ale také pohyblivosti a fyzičce mezi nimi a světovým špičkovým týmem. Na řadě věcí mohou v klubech zapracovat a zlepšovat se. Věřím, že se ze srazu vrátí posílení o nové zkušenosti a především namotivovaní zlepšovat se,“ věří Mičola.


 

Výsledky přípravných zápasů dorostenců ČR, duben 2013
 

ČR – Egypt 27:32 (15:15), Hustopeče, 4. dubna 2013
Sestava a branky ČR: Chalupa, Chaloupka – Čurda 1, Kuklík 1, Hub, Paululik 3, Bičiště 1, Válek, Jonáš 6, Strack 4, Douda 3, Pína 1, Poloz 1, Václav 5, Pipasík 1, Melichar
 

 

ČR – Norsko 29:29 (18:13), Hustopeče 5. dubna 2013
Sestava a branky ČR: Chalupa, Chaloupka – Čurda 1, Kuklík, Hub 4, Paululik, Bičiště, Válek, Jonáš 6, Strack 1, Douda 3, Pína 5, Poloz 1, Václav 5, Pipasík, Melichar 3, Pich
 

 

ČR – Norsko 23:34 (12:17), Hustopeče, 6. dubna 2013
Sestava a branky ČR: Chalupa, Chaloupka – Čurda 3, Kuklík, Hub 1, Paululik 1, Bičiště 1, Válek 3, Jonáš 6, Strack, Douda 1, Pína 1, Poloz 3, Václav 3, Pipasík, Melichar, Pich